MojAndroid

iRobot pozná už snáď každý. Táto spoločnosť vyrába kvalitné robotické vysávače. Portfólio výrobcu je naozaj široké a nájdu sa v ňom lacnejšie modely, ale aj tie najdrahšie. Jednotlivé vysávače sa okrem ceny samozrejme líšia aj funkciami a výbavou. Dnes sa pozrieme na model Roomba e5, ktorý svojou cenou na úrovni približne 500 eur spadá do strednej triedy robotických vysávačov.

Konštrukcia a dizajn: Štandardný “robot”

Vysávač je vysoký 9,3 centimetra a jeho priemer je 33,5 cm. Svojimi rozmermi nijako nevybočuje zo štandardu. Hmotnosť sa zastavila na hodnote 3,6 kilogramu. Od ostatných zariadení svojho druhu sa veľmi nelíši. Na spodnej strane sa nachádzajú 3 kolieska. Vpredu je jedno pomocné, vzadu dve hlavné, ktoré sú poháňané elektricky. Sú dostatočne veľké a vďaka protišmykovému povrchu sa vysávač nezľakne kobercov a ani podláh. Okrem kolies sa tu nachádzajú dôležité senzory, pomocou ktorých Roomba vie, kde sa nachádza. Nechýbajú ani dve kefy, ktoré sú navrhnuté tak, aby čo najlepšie pozbierali smeti z rôznych povrchov. Tie sa dajú jednoducho odňať a vyčistiť. Na vrchnej strane nájdeme 3 tlačidlá. Hlavné stredové slúži na začatie vysávania, zapnutie a vypnutie zariadenia. Pravým tlačidlom sa spúšťa funkcia SPOT – teda povysávanie jedného miesta s priemerom 1 meter. Robot urobí špirálovým pohybom kružnicu o priemere 1 meter smerom von a dnu.Ak ste niečo rozsypali a potrebujete povysávať len konkrétne miesto, táto funkcia je na to ideálna. Na hornej strane sa ešte nachádza praktický držiak, pomocou ktorého môžete vysávač jednoducho prenášať.

Aplikácia a párovanie: Základom je jednoduchosť

Čo by to bol za robotický vysávač, keby neponúkal aplikáciu. V Google Play stačí vyhľadať iRobot HOME a jednoducho ju stiahnete.  Pri prvom spustení sa vás aplikácia opýta na krajinu a tiež si vyberiete preferovaný jazyk. V možnostiach sa však slovenčina nenachádza, čeština tam je. Ja som to nechal automaticky a používal som teda angličtinu. Následne si vytvoríte iRobot účet (ak účet máte, stačí sa len prihlásiť) a prvotné nastavenie je hotové. Následne sa dostanete na základnú obrazovku, na ktorej vyhľadáte svoj vysávač. Dôležité je ale stlačenie a podržanie dvoch bočných tlačidiel Roomby e5, čím sa prepne do párovacieho módu. Samotné párovanie trvá trochu dlhšie, musíte sa počas neho pripojiť na Wi-Fi sieť, ktorú ponúkne samotný vysávač.

Vysávač iRobot Roomba s vami pomocou aplikácie komunikuje. Dokáže vás upozorniť na niekoľko dôležitých faktov. Notifikáciu dostanete vtedy, keď je kôš zariadenia plný, nechýbajú informácie o chybách počas vysávania, robot vám dokáže posielať informácie priamo počas vysávania a upozorniť vás na dostupnosť aktualizácie firmvéru. Notifikáciu dostanete tiež po každom vysávaní. Či už je ukončené úspešne alebo nie. Ak nie ste doma, jednoducho vidíte či máte povysávané. Jednotlivé notifikácie môžete vypnúť a nechať sa informovať len o tom, čo uznáte za vhodné. Ja som všetko ponechal zapnuté. Nachádza sa tu aj možnosť zasielania notifikačných e-mailov o špeciálnych ponukách či iných zaujímavostiach, týkajúcich sa spoločnosti iRobot.

Ak čakáte návštevu, nie ste doma a potrebujete povysávať, nemusíte sa obávať. Stačí otvoriť aplikáciu a spustiť vysávanie. To si môžete dokonca aj načasovať. Povysávané tak môžete mať každý deň napríklad o 9. V aplikácii nájdete kompletný prehľad vysávaní, s časmi trvania. Presne tak viete, kedy sa vysávalo naposledy.  V prehľadoch si viete pozrieť kompletný počet vysávaní, celkový čas, ktorý bol využitý na samotné vysávanie a rovnako aj oznam o detekcii špinavých miest, ktoré samozrejme vysávač prejde viackrát. Jediná vec, ktorá mi v aplikácii chýba, je ovládanie vysávača pomocou telefónu. Je to možno skôr zábavka, no niekedy príde vhod. Drahšie modely výrobcu túto funkciu obsahujú, privítal by som ju aj tu. Oceňujem jednoduchosť aplikácie a rovnako aj jej prehľadnosť. Zorientovanie v nej vám nezaberie ani minútu. Potešila by ma však funkcia zobrazenia miestnosti a miest, kade vysávač počas vysávanie prešiel. Niektoré konkurenčné modely to ponúkajú.

Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma

Vysávanie: Nikto ho nepochopí, no povysáva dobre

Výkon pri vysávaní sa síce s lepšími klasickými vysávačmi porovnať nedá, no Roomba si robí svoju prácu viac, než dobre. Počas vysávania môžete robiť inú činnosť a tým šetríte čas. To je hlavnou výhodou robotického vysávača. Na svoje si určite prídu aj lenivejší jedinci. Sústredím sa však na samotné vysávanie. Skúšal som samozrejme rôzne povrchy a s kvalitou práce Roomby e5 som veľmi spokojný.

Výrobca deklaruje, že po každom mieste prejde vysávač počas vysávania až 4x. Možné to síce je, ale z môjho pozorovania by som to nepovedal. Dôležité je dodržať rozostupy, ktoré sú napísané v návode. Ideálne je, keď je dokovacia stanica umiestnená pri stene a na každej strane je dostatok priestoru. To isté platí aj o priestore pred stanicou. Pokiaľ tieto rozostupy nedodržíte, Roomba e5 s tým môže mať problémy. V mojom prípade sa napríklad nevedela dostať späť na nabíjačku. Systém vysávania Roomby je divný. Ak ju počas práce sledujete, nepochopíte jej logiku. Bez väčších problémov síce povysával celú miestnosť, no spôsob, akým sa pohyboval, bol zaujímavý. Nebolo tu klasické prejdenie miestnosti a jej zmapovanie. Proste začal vysávať, pohyboval sa podľa neznámych zákonov a povysával všetko.

O tom, že vysávač práve pracuje, samozrejme viete. Počujete ho. Hlučnosť však nie je nijako vysoká. Výrobca udáva 58 dB. Na plné nabitie dokáže vysávať až 90 minút. Miestnosti, v ktorých som Roombu testoval, mali približne 20 m2. Čas vysávania bol rôzny, niekedy 5 minút, inokedy 10. Najdlhšie vysávanie trvalo 20 minút, takže batérie bolo ešte dostatočné množstvo a počas samotného vysávania sa Roomba e5 nemusela vrátiť a dobiť ani raz.

Výbornou vecou je pribalená virtuálna stena. Jedná sa o malý plastový senzor, ktorý môžete umiestniť do miestnosti a určiť vysávaču miesto, kam nemá ísť. Ak je v miestnosti oblasť, ktorej by sa mal vysávač vyhnúť, tento senzor vám s tým pomôže. Ponúka dve možnosti. Buď ho nastavíte tak, aby sa mu vysávač vyhol v okruhu 1,2 metra alebo ak nechcete, aby pokračoval do druhej miestnosti, dáte ho za prah dverí a namierite na druhú stranu. Keď sa tam vysávač dostane, nebude ďalej pokračovať a správať sa bude tak, akoby tam bola stena. Funguje to spoľahlivo a môžete sa na 100 % spoľahnúť, že vysávač nepôjde tam, kam mu zakážete. Hodí sa najmä majiteľom domácich miláčikov. Robotu takto zabránite napríklad prístupu k miskám s vodou či žrádlom a iným objektom, pri ktorých nechcete, aby sa ich robot dotýkal. Treba si však dať pozor na to, ako tento senzor umiestnite, pretože sa môže stať, že sa Roomba zasekne a nebude vedieť reagovať či dostať sa domov k dokovacej stanici.

Keď už som pri dokovacej stanici, k nej sa Roomba e5 vráti bez problémov. Pokiaľ má málo batérie, ukončí vysávanie a jednoducho sa vráti a dobije.  Ak chcete vysávanie prerušiť, stačí stlačiť príslušné tlačidlo na samotnom vysávači, prípadne tak môžete učiniť v aplikácii. Z aplikácie viete vysávač tiež ihneď poslať späť na dokovaciu stanicu. Jediné výhrady mám k času, za ktorý sa tam dostane.

Niekedy som mal pocit, že chce silou mocou dovysávať a vôbec sa neplánuje vrátiť. Nakoniec to však vždy dobre dopadlo a svoj “domov” predsalen našiel. Pokiaľ máte v byte/dome prahy vyššie ako 2 centimetre, budete musieť vysávač do jednotlivých miestností presúvať a všetky miestnosti vám povysávať nedokáže. O svoj nábytok či o samotnú Roombu sa báť nemusíte, obsahuje nárazník, ktorý pokrýva polovicu prístroja. Ak do niečoho narazí, náraz bude stlmený a vášmu nábytku to nijako neuškodí.

Dôležitá je údržba

Vzhľadom na to, že nádoba na odpad nepatrí medzi najväčšie (objem 0,6 l) budete ju musieť vyprázdňovať častejšie. Je to ale veľmi jednoduché a nezaberie to viac času, ako minútu. Dbať je potrebné aj na stav obidvoch kief, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane. Vyťahujú sa jednoducho a rovnako jednoduché je aj ich vyčistenie. Na škodu určite nie je ani občasné vyčistenie senzorov. O údržbe vysávača sa podrobne dočítate v pribalenom manuále, ktorý obsahuje aj približné časové rozpätie, kedy by ste mali akú súčasť vysávača skontrolovať a vyčistiť.

Záverečné hodnotenie: Vysávanie bez námahy

iRobot Roomba e5 je skvelým pomocníkom do každej domácnosti. S vysávaním si už nebudete musieť lámať hlavu, Roomba to zvládne kompletne za vás. Jediné, čo musíte urobiť, je raz za čas skontrolovať zásobník na odpad a prečistiť niektoré súčasti. Spolu to však nezaberie ani 5 minút. Kvalita vysávania je veľmi dobrá a slušne povysáva aj koberec, no vysávač je priam ako stvorený na vysávanie podláh. Šikovným pomocníkom je aj virtuálna stena, pomocou ktorej sa veľmi jednoducho dokážete vyhnúť miestam, kam nechcete, aby vysávač išiel. iRobot Roomba jednoznačne odporúčam. Robotický vysávač je síce drahší, ako ten štandardný, no jeho výhody sú nesporné. Za 500 eur tak získate pomocníka, ktorý vám povysáva bez toho, aby ste museli pohnúť prstom.

3.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+