MojAndroid

Xiaomi Roborock S6 MaxV je najdrahším, najvybavenejším a najpokrokovejším Xiaomi vysávačom. Z portfólia robotických vysávačov tohto výrobcu mám zatiaľ skúsenosti so základným Xiaomi Mi Robot Vacuum, a tak sa v tomto teste nevyhnem ani porovnaniu práve s ním. Rovnako tento vysávač porovnám aj s výborne vybavenou, no drahou Roombou S9+, s ktorou mám dlhodobé skúsenosti.

Náš tip
S týmito robotickými vysávačmi bude vaše upratovanie zábavou

Predstavenie Xiaomi Roborock S6 MaxV

Na to, akú výbavu tento vysávač ponúka, je jeho cena prijateľná. V e-shope Danimani.sk ho momentálne kúpite za 523 eur. Z dizajnového hľadiska ide o klasického okrúhleho robota. Čierne farebné vyhotovenie je príjemné a nenápadné. Jeho horná strana je lesklá, takže odtlačky prstov či nečistoty sú na dennom poriadku.

Xiaomi Roborock S6 MaxV
Tlačidlá na hornej strane | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pri prvotnom pohľade na parametre stojí za zmienku možnosť mopovať, sacia sila 2500 Pa a trojhodinová výdrž. Vďaka novému dizajnu je o 25 % výkonnejší ako jeho predchodca. Na orientáciu po miestnosti využíva kombináciu infračerveného LiDAR senzora a dvojitej kamery vpredu.

Prvotné spustenie a spárovanie so smartfónom

Trochu sklamaním je pre mňa absencia podpory 5 GHz Wi-Fi. Uspokojiť sa musíte len s 2,4 GHz pásmom. Takto to má väčšina dnešných vysávačov. Základom je aplikácia s názvom Roborock, pomocou ktorej vysávač ovládam. Môžete ju klasicky vyhľadať v obchode Google Play alebo App Store, no ja som ju stiahol s použitím QR kódu v návode.

Vlastne celé párovanie som vykonal prostredníctvom krátkeho návodu, ktorý je v angličtine a ďalších svetových jazykoch. Aby som nezabudol, kompatibilita je zaručené pre systém Android 5.0 a vyšší a taktiež iOS 9.0 a vyšší.

Samsung Galaxy Z Fold2 roborock aplikacia
Aplikácia Roborock | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samotný proces párovania musím pochváliť. Bolo rýchle a podľa návodu aj jednoznačné. Zvládne to naozaj každý. Stačilo otvoriť kryt vysávača, naraz podržať tlačidlá Spot Clean a Dock. Vysávač ma následne informoval o tom, že Wi-Fi je zresetované hlasom aj blikajúcou LEDkou. V aplikácii som následne ťukol na tlačidlo + a začal párovací proces. Zadal som heslo do svojej Wi-Fi siete a po krátkom čase bolo všetko hotové. Po spárovaní som nechal vysávač hneď aktualizovať na najnovší softvér. Aktualizácia netrvala dlhšie ako 5 minút.

Samsung Galaxy Z Fold2 roborock aplikacia
Aplikácia Roborock | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vysávač je možné ovládať nielen cez aplikáciu, ale aj pomocou troch tlačidiel na vrchu. Môžete spustiť vysávanie, nastaviť vysávanie určitého priestoru a vrátiť ho domov k dokovacej stanici.

Vysávanie a pohyb po miestnosti

V tomto smere som veľmi spokojný. Vysávač si najskôr pekne prejde celú miestnosť dookola a zmapuje si ju. Ak je miestnosť väčšia, rozdelí si ju na viacero častí. Samotný pohyb po miestnosti mi príde logický. Po skúsenosti s iRobotmi, ktoré sa pohybujú pre mňa trochu nezmyselne, mám z vysávača od Xiaomi skvelý pocit.

Roomba mi častokrát tvrdohlavo narážala do nábytku, najmä do stolíka. Raz za čas oň zavadí aj Xiaomi, ale nie je to také zlé. V tomto smere dávam určite palec hore. Počas vysávania na mape vidím jeho presné umiestnenie a tiež vidím, ktoré časti bytu sú už povysávané.

Xiaomi Roborock S6 MaxV
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pre mňa jednou z najzaujímavejších vlastností je použitie dvojitej kamery vpredu, ktorá dokáže cez internet vysielať aktuálne snímaný obraz do aplikácie v smartfóne. Túto funkciu som rád využíval vtedy, keď som bol niekde vonku a vysávač doma vysával. Jednoducho som si naživo pozrel, čo akurát robí. Skvelá vec a dúfam, že sa táto funkcia dostane aj do ostatných modelov.

S kvalitou vysávania som spokojný. Podlahu vysáva výborne a problém nemá ani s kobercom. Vďaka relatívne veľkej kefe dokáže celkom slušne vymiesť aj kúty miestností. Dokonalé to nie je, ale určite sa s tým dá pracovať. V aplikácii si môžem zvoliť 4 úrovne sacieho výkonu.

Umelá inteligencia a kamery majú svoje čaro

Medzi kuchyňou a chodbou mám vyšší prah, ktorý síce dokáže prejsť, no niekedy s ním má trochu problém. Roomba S9+ bol jediný vysávač, ktorý ho zvládol úplne bez problémov. Avšak Roomba sa zase často zasekávala pod stoličkou, odkiaľ sa jednoducho nevedela dostať. Xiaomi zvláda stoličky výborne. Vlaste počas dvojtýždňového testovania sa nikde nezasekol ani raz. Je síce pravda, že byt som si pre vysávanie robotickým vysávačom prispôsobil, ale doteraz každý sa niekde aspoň raz zasekol.

Xiaomi Roborock S6 MaxV
Takto vyzerajú kamery vpredu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Počas vysávania dokáže detegovať predmety, ktoré sa povaľujú na zemi. V aplikácii mi oznámi, kde sa predmet nachádza a s použitím umelej inteligencie sa snaží uhádnuť, o aký predmet ide. Oznámi mi, s akou pravdepodobnosťou (v %) ide o predmet, ktorý detegoval.  A darí sa mu to celkom dobre. Bez problémov rozpoznal váhu, topánky a podobne. Celkom zaujímavá funkcia. Vďaka dvojitej kamere sa dokáže takýmto a podobným predmetom úspešne vyhnúť.

Xiaomi Roborock S6 MaxV
Bližší pohľad na spodnú stranu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Objem nádoby na odpad je 0,46 litra. Nie je to síce najmenej, ale ani najviac. Za cenu nad 500 eur by som prijal aj nejakú možnosť vyprázdňovacej nádoby, akú ponúka napríklad Lenovo T1 Pro alebo iRobot Roomba S9+.

Aplikácia je prepracovaná do najmenšieho detailu

Aplikácia je prehľadná a doslova nabitá funkciami. Páči sa mi, že presne vidím, kde sa robot nachádza a ktorú časť miestnosti už povysával. K dispozícii je mapa, ktorú si môžem dopodrobna nastaviť podľa seba. Jednoducho si vytvorím nové miestnosti, upravím ich, nastavím zóny, ktorým sa má vysávač vyhnúť. Nechýba ani vytvorenie zóny v rámci miestnosti, ktorú má vysávač povysávať. Taktiež si môžem zvoliť poradie, v ktorom bude jednotlivé miestnosti vysávať. V tomto smere som absolútne spokojný, nechýba mi nič.

Aktuálnu polohu vysávača vidím aj v prípade, keď nevysáva. Rovnako vidím, aký bol jeho pohyb počas posledného vysávania a na mape sa zobrazujú aj predmety, ktoré rozpoznal, napríklad vyššie spomínaná váha. V aplikácii si jednoducho nastavím silu vysávania v 4 úrovniach, rovnako aj množstvo vody, ktoré bude využité na mopovanie. taktiež v 4 úrovniach.

Xiaomi Roborock S6 MaxV
S príslušenstvom na mopovanie sa pracuje ľahko | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keď som sa už dostal k mopovaniu, to zvláda tento vysávač obstojne. Stále sa to nevyrovná klasike, no veľmi dobre dokáže eliminovať drobné nečistoty, ktoré zostanú po vysávaní. Nádrž na vodu je dostatočná na bezproblémové vymopovanie celého bytu. Mimochodom, udávanú výdrž na úrovni 180 minút môžem len potvrdiť, počas testovania som nameral podobné hodnoty.

Roborock S6 MaxV – parametre

Rozmery Priemer: 35 cm
Výška: 9,6 cm
Hmotnosť 3,7 kg
Výdrž a doba nabíjania Výdrž: 180 minút (5200 mAh batéria)
Doba nabíjania: 6 hodín
Hlučnosť 64 dB
Príkon 66 W
Objem nádoby na prach 0,46 l
Maximálna výška prekážky 2 cm
Spôsob navigácie Kamera, laser
Mopovanie áno
HEPA filter áno (umývateľný), náhradný v balení
Obsah balenia vysávač, nabíjacia stanica, podložka, čistiaca kefa, náhradný filter, mopovacia utierka, dokumentácia
Cena testovaného kusu 523 € (www.danimani.sk)

Xiaomi Roborock S6 MaxV: Záverečné hodnotenie

Za mňa najlepší vysávač, aký som testoval. Testovanie ma jednoducho bavilo. Avšak stále sú tu oblasti, ktoré konkurencia zvláda lepšie. Prijal by som napríklad vyprázdňovaciu stanicu a lepšie prechádzanie prahmi. V tomto smere vynikajú iRoboty od Roomby. Kde ich ale Roborock poráža, je množstvo funkcií v aplikácii či pre mňa logickejšia navigácia a infračervený LiDAR senzor.

Xiaomi Roborock S6 MaxV
Detail na infračervený LiDAR skener | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Medzi najlepšie vlastnosti tohto vysávača patrí skvelá výdrž batérie a zabudnúť samozrejme nesmiem ani na umelú inteligenciu a s ňou spojenú detekciu objektov. Nie vždy to funguje na 100 %, ale ide o pomerne spoľahlivú funkciu. Najväčšou zábavkou pre mňa bola možnosť naživo pomocou kamery sledovať, čo vysávač práve robí a kde vysáva.

Mopovanie je príjemným bonusom, aj keď klasickému poctivému mopovaniu sa nevyrovná nič. Chválim dostatočne objemnú nádrž na vodu a kompatibilita s Alexou či Google Assistantom sa môže tiež hodiť.

Plusy

  • vysáva kvalitne a rýchlo
  • prepracovaná aplikácia
  • množstvo funkcií
  • kamera a veľmi dobrá detekcia objektov + livestream
  • výborná výdrž batérie
  • dokáže aj mopovať
  • Kompatibilita s Amazon Alexa a Google Assistant

Mínusy

  • na Xiaomi vyššia cena
  • chýba vyprázdňovacia nádoba
  • prahy stále lepšie zvláda iRobot
  • balenie mohlo byť bohatšie
  • nepozná 5 GHz Wi-Fi

Za zapožičanie robota na test ďakujeme e-shopu www.danimani.sk, kde si ho môžete aj zakúpiť.

19.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+