Instagram je platforma, na ktorú denne zavítajú milióny používateľov z celého sveta. Využívajú ho všetky vekové kategórie, od malých detí, až po dôchodcov. Každý si tam nájde to svoje, čo ho najviac zaujíma a baví, no tiež sa môžu podeliť o svoje zážitky a príbehy. Na tak veľkej platforme však často chýba regulácia, informuje AndroidAuthority.
Aj keď sa Meta snaží zo svojej sociálnej siete vylúčiť obsah, ktorý by mohol niekoho urážať alebo ohrozovať, nie vždy sa im o darí. Najväčšími problémami sú v dnešnej dobe napríklad nahota, šírenie falošných informácií alebo aj sebapoškodzovanie a zraňovanie. Práve posledný spomínaný problém sa rozhodol Instagram radikálnejšie riešiť.
Tentokrát sa pred takýmito prejavmi pokúsia chrániť najmladších používateľov, a to tých, čo majú menej ako 18 rokov. Práve tým sa mozog stále vyvíja a môžu mať sklon ku kopírovaniu toho, čo na sociálnej sieti vidia. Nebavíme sa však o videách, na ktorých sa takéto sebapoškodzovanie deje, ale najmä o takých, kde o takomto niečom používatelia rozprávajú.
Novinka príde postupne aj k nám
Instagram trvá na tom, že nové obmedzenie pomôže k bezstarostnejšiemu životu tých, ktorí sa práve v živote trápia. Práve rozprávanie príbehov o temnej minulosti niektorých používateľov či influencerov vyhodnotila sociálna sieť ako to, čo dokáže negatívne ovplyvniť mladých ľudí. Najmä tých, ktorí si práve prechádzajú ťažkým životným obdobím.
Slová ako “samovražda”, “sebapoškodzovanie” či “poruchy príjmu potravy” začne platforma blokovať a brániť tomu, aby sa zbytočne mladí ľudia k takémuto typu obsahu nedostávali. Reštrikcie platia dokonca aj pri ľuďoch, ktorých mladá generácia už teraz sleduje. Môže sa tak stať, že keby vy pridáte na svoje Stories informácie o tom, že ste si prešli ťažkým obdobím, vašim followerom pod 18 rokov sa to nezobrazí.
„Toto nastavenie už aplikujeme pre nových používateľov do 18. rokov, akonáhle sa pripoja k Instagramu alebo Facebooku. Teraz ho dokonca rozširujeme aj na tínedžerov, ktorí aplikácie už používajú.”
Meta, na svojom blogu