MojAndroid

Nový rok začíname vo veľkom štýle. Podvodníci neprestávajú a vymýšľajú stále nové a nové spôsoby, ako by vás pripravili o peniaze. Pôvod týchto špekulantov je niekedy z nášho územia, no inokedy ide o obyvateľov iných krajín, ako napríklad India. Tentokrát útočia prostredníctvom podvodných SMS.

Takýto štýl komunikácie im nie je vôbec vzdialený. Ide totižto asi o najjednoduchší spôsob klamania ľudí. Nemusíte využívať osobný styk, nemusíte riešiť zmenu hlasu a v prípade zahraničných podvodníkov sa nemusíte učiť ani cudzí jazyk. Stačí vám v dnešnej dobe dobrý prekladač a prístup k mobilnému zariadeniu.

Na druhej strane neviete ako podvodník vyvíjať až tak veľký tlak, ako pri ústnej komunikácii. Pri telefonáte môže na vás naliehať, dávať vám príkazy a vy v časovej tiesni nemáte veľmi priestor na racionálne rozhodnutia. Aj preto sú SMS správy často využívaným, no zároveň nie tak účinným zdrojom na obohatenie sa na úkor obete.

Aj v takýchto prípadoch sa však stáva, že sa nájde niekto, kto im sadne na lep. Ide väčšinou o najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, a to deti, dôchodcov či ľudí s nižším inteligenčným kvocientom. Ak by ste chceli takýmto ľuďom pomôcť do budúcna, len nedávno sme predstavili krátky ebook: Ako nesadnúť podvodníkom na lep.

Môžete si ho stiahnuť tu: 

Ako byť Smart a nesadnúť na lep PODVODNÍKOM.

V poslednom konkrétnom prípade ide o vydávanie sa za Slovenskú poštu. Pomocou falošnej SMS sa snažia podvodníci donútiť svoje potenciálne obete ku kliknutiu na externý link priložený v správe. Ak tak urobíte, otvorí sa vám stránka, ktorá od vás bude požadovať vaše osobné údaje. Niekedy sa pýta na adresu, inokedy môže od vás žiadať údaje vášho účtu a platobnej karty.

Falošná SMS
Falošná SMS

Takýmto spôsobom vám ju vedia vybieliť v priebehu pár minút a vy s tým nestihnete ani nič urobiť. Odporúčame preto poradiť sa s niekým zdatným v tejto oblasti, skontrolovať si, či ste si niečo vôbec objednávali, prípadne kontaktovať svojich blízkych, či vám niečo posielali. Slovenská pošta vás však nikdy nebude kontaktovať prostredníctvom pofidérnych SMS správ z netradičných čísel. Adresa postarusa.xyz tiež nedodáva príliš pocit bezpečnosti linku.

Náš tip
Ako byť SMART a nesadnúť na lep PODVODNÍKOM

10.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+