MojAndroid

Je známe, že mobilné technológie sú využívané podvodníkmi najčastejšie k okrádaniu starších ľudí a dôchodcov. Polícia SR podľa portálu Teraz.sk upozorňuje na podvodné telefonáty, ktorými sa podvodníci snažia od seniorov získať finančnú hotovosť pod rôznymi vymyslenými príbehmi. Len v septembri zaznamenali až 8 takýchto prípadov.

Podvodníci sa snažia v senioroch vyvolať strach

Podvodníci sa snažia od seniorov vylákať peniaze najčastejšie vymyslenými historkami, ktorými sa v nich snažia vyvolať strach. Napríklad o ich blízku osobu. Oznámia im, že ich príbuzný mal dopravnú nehodu a potrebuje okamžitú finančnú hotovosť. Následne žiadajú, aby senior vysokú sumu peňazí odložil na neobvyklom mieste alebo odovzdal cudzím osobám. Samozrejme bez toho, aby o tom niekomu hovoril.

telefonaty
Podvodníci používajú rôzne techniky ako vylákať od obetí peniaze | Zdroj: Filip Spevár

Strach môžu vyvolať aj o ich samotné peniaze, ktoré podľa ich slov nie sú v bankových inštitúciách v bezpečí, a mali by peniaze radšej zveriť do ich rúk. Tento týždeň v utorok (3. 10.) zaznamenala polícia 2 prípady, keď jedna poškodená odložila peniaze do koša a ďalšia hodila obálku s peniazmi do kríkov neďaleko obchodného centra v Bratislave.

V mesiaci september sme zaznamenali celkovo osem prípadov podvodných konaní spáchaných na senioroch, pričom pri všetkých z nich bola využitá legenda dopravnej nehody, pri ktorej došlo k zraneniu dieťaťa.

 Jana Šimunková, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave

Ako v takýchto prípadoch postupovať?

Polícia SR odporúča v podobných prípadoch telefonátov neznámych osôb žiadajúcich pod akoukoľvek zámienkou finančnú hotovosť postupovať podľa nasledujúcich krokov:

  • Podobné telefonické rozhovory ihneď ukončiť a informácie si overiť u svojich blízkych.
  • Nevyberať svoje finančné úspory pre cudzie osoby a nedávať cudzím osobám peniaze.
  • V podobných prípadoch ihneď kontaktovať políciu na čísle 158.
Náš tip
Dlhá výdrž batérie, krásny displej a vysoký výkon za super cenu. Tento telefón sme si doslova zamilovali
5.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+