MojAndroid

Podvodné SMS správy a tzv. phishing je na Slovensku bohužiaľ stále častejším javom. Polícia SR teraz na svojich facebookových účtoch upozorňuje na dva nové prípady, v ktorých sa podvodníci vydávajú za Slovenskú poštu a VÚB banku.

Ako vyzerajú najnovšie prípady podvodných SMS správ?

Podvody v mene Slovenskej pošty nie sú novinkou. Ten najnovší vyzýva príjemcu SMS správy na zaplatenie dopravy za zásielku, ktorá mu má byť doručená. V správe je potom aj link na falošný web, ktorý sa len tvári ako oficiálna stránka pošty. V momente, keď nepozorná obeť skúsi cez túto falošnú platobnú bránu uskutočniť zaplatenie dopravy, tak podvodníci získajú prihlasovacie údaje do jej bankového účtu a majú cestu k odcudzeniu jej úspor.

Podvodná SMS v mene Slovenskej pošty | Zdroj: Polícia SR/Facebook

Kuriérske služby, či už Slovenskej pošty alebo súkromných spoločnosti, však nikdy nevyzývajú cez SMS správu na dodatočné zaplatenie za prepravu. Pokiaľ aj odosielateľ zásielky vyžaduje zapletenie dopravy, tak buď vopred alebo osobne pri preberaní zásielky. V prípade, že obeť naletí a poskytne svoje prihlasovacie údaje k účtu, tak má okamžite volať do banky a zablokovať kartu. Následne má Ísť na políciu a podať trestné oznámenie.

Podvodná SMS v mene VÚB Banky | Zdroj: Polícia SR/Facebook

Na podobný podvod využívajú podvodníci aj meno VÚB Banky. Podvodníci v SMS správe najprv varujú obeť, že došlo cudziemu pokusu o prihlásenie do jej bankového účtu. V SMS správe je potom vyzvaná k vyriešeniu situácie cez link na internetovú stránku, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako oficiálna stránka VÚB Banky. Ale aj v tomto prípade ide o falošnú stránku, ktorá má za cieľ získať prihlasovacie údaje k bankovému účtu obete.

Náš tip
Dva roky starý smartfón značky Redmi dostáva Android 13
5.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+