MojAndroid

Americká rádiová spoločnosť, iHeartMedia, spolu s inými, odvysielali takmer 29 000 klamlivých reklám využívajúc aj známe internetové osobnosti. Ako uvádza portál TechCrunch, influenceri telefón nikdy priamo nepoužívali. Recenzia, ktorú na smartfón podávali, mala obsahovať vopred napísané vety. Napríklad “Je to môj najobľúbenejší fotoaparát v telefóne. Obzvlášť pri slabšom osvetlení,” alebo “skvele mi pomáha aj pri vybavovaní vecí vďaka novému hlasovému asistentovi Google, ktorý dokáže zvládnuť viacero úloh naraz.”

Federálna obchodná komisia (alebo FTC, teda Federal Trade Commission) oznámila, že urovnala žaloby a súdne spory ohľadom tejto veci.

Súdny spor

Spoločnosť Google údajne zaplatila spoločnosti iHeartMedia spolu s 11 ďalšími sieťami milióny za propagáciu výrobku. V žalobe sa tiež spomínalo aj zneužitie známych osobností. Zvýraznili hlavne fakt, že dotknutí propagátori s Google Pixel 4 nemali žiadne skúsenosti aj napriek  ich tvrdeniam.

“Spoločnosti Google a iHeartMedia platili influencerom za propagáciu produktov, ktoré nikdy nepoužívali. Tým preukázali hrubé nerešpektovanie pravidiel pravdivosti reklamy. FTC bude naďalej pracovať na potláčaní klamlivých reklám a zabezpečení toho, aby firmy, ktoré porušujú pravidlá, za to zaplatili.”

Samuel Levine, riaditeľ Úradu na ochranu spotrebiteľov

Spoločnosti Google a iHeartMedia súhlasili na urovnaní žaloby vo výške 9,4 milióna dolárov. Táto správa prichádza v čase, keď sa federálne regulačné orgány bližšie zaoberajú reguláciou v oblasti veľkých technológií vrátane vyrovnania spoločnosti Google vo výške 400 miliónov USD za sledovanie údajov a zvýšeného dohľadu nad potenciálnymi monopolnými praktikami.

Vyjadrenia spoločností

“Teší nás, že sme túto záležitosť vyriešili,” uviedol hovorca spoločnosti Google José Castañeda vo vyhlásení, ktoré poskytol portálu TechCrunch. “Dodržiavanie reklamných zákonov berieme vážne a pracujeme na lepšom zabezpečení dodržiavania príslušných predpisov a priemyselných noriem.”

Spoločnosť iHeartMedia sa odmietla vyjadriť.

Náš tip
Prvá SMS oslavuje 30 rokov. Google zavádza šifrovanie správ pre skupinové čety

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+