MojAndroid

Spoločnosť Huawei je na trhu s inteligentnými hodinkami veľkým hráčom a každoročne sa dočkáme niekoľkých zaujímavých modelov. Novo-predstavené hodinky sú však výnimočné predovšetkým svojím účelom. Primárne sú určené najmä pre profesionálnych bežcov, avšak nesklamú i veľkým počtom inteligentných funkcií, ktoré vám bližšie priblíži náš test Huawei WATCH GT Runner.

Huawei WATCH GT Runner

Ciferník 46,4 mm
Hmotnosť 38,5 g (bez remienka)
Displej AMOLED, 1,43″
Telo Farba – čierna, sivá
Materiál – vysokopevnostné polymérové vlákna, titánová zliatina
Remienok Čierny silikónový remienok

Sivý silikónový remienok

Senzory Akcelerometer, gyroskop, geomagnetický senzor, optický snímač srdcového tepu, senzor tlaku vzduchu
Pamäť 4 GB úložisko
Operačný systém Harmony OS
Vodoodolnosť 5 ATM
Konektivita GPS, Bluetooth, NFC
Ostatné Reproduktor, mikrofón
Cena 280 €

Huawei WATCH GT Runner: Cena a dostupnosť na Slovensku

Hodinky Huawei WATCH GT Runner je možné na slovensku zakúpiť už od 7. marca za odporúčanú maloobchodnú cenu 279 eur. Ak si ich predobjednáte do 20. marca 2022, ako darček získate slúchadlá Huawei FreeBuds 4i.

Balenie

Hodinky sa nachádzajú v typickej krabici v tvare kocky, ako sme zvyknutí u predošlých modelov a patrí im ľavá strana balenia. Vpravo nájdeme úložný priestor pre základnú dokumentáciu, náhradný kratší remienok a nabíjací kábel vo forme magnetického “doku”. Baleniu v podstate nič nechýba, no zároveň tam nie je nič, čo by bolo naviac.

HUAWEI WATCH GT Runner
Balenie Huawei WATCH GT Runner I Zdroj: Jakub Marcin

Konštrukcia a spracovanie

Konštrukcia hodiniek zodpovedá ich primárnemu účelu. Nakoľko sú určené predovšetkým pre profesionálnych bežcov, vážia 38,5 g a na ruke ich nie je vôbec cítiť (v porovnaní s mojimi Mi Watch pôsobia na ruke ľahšie aj napriek tomu, že majú hmotnosť o niekoľko gramov vyššiu). Telo hodiniek je vyrobené z vysoko pevných polymérových vlákien s ľahkým rámom a korunkou z titánovej zliatiny.

Na pravej strane hodiniek sa nachádza už spomínaná otočná korunka na vyvolanie či pohyb v menu a druhé programovateľné tlačidlo slúžiace predovšetkým pre rýchle spustenie aktivity. Na tele sa taktiež nachádza aj mikrofón s reproduktorom pre uskutočňovanie hovorov. Ich súčasťou je aj silikónový remienok, ktorý je možné dostať v sivej alebo čiernej farbe. Jeho kvalita je na vysokej úrovni, nedráždi pokožku a dobre sa prispôsobí tvaru zápästia.

HUAWEI WATCH GT Runner
TruSeen 5.0+ I Zdroj: Jakub Marcin

Na spodnej strane sa nachádza snímač srdcového tepu TruSeen 5.0+. Ten ponúka podľa výrobcu vysokú presnosť meraní. Nový modul PPG 5.0 zabezpečuje, že odchýlku 10 tepov za minútu sa počas laboratórnych testov podarilo namerať vo viac ako 97 percent prípadov.

Test Huawei Watch GT Runner: Displej, ovládanie, systém a aplikácia

Displej

V prípade displeja nie je tomuto modelu inteligentných hodiniek veľmi čo vyčítať. Ide o 1,43 palcový AMOLED displej s rozlíšením 466 x 466 pixelov. S čitateľnosťou displeja, či už na priamom slnku, alebo za rôznych iných podmienok, nebol žiaden problém.

HUAWEI WATCH GT Runner
AMOLED displej I Zdroj: Jakub Marcin

Ponúka taktiež aj automatickú reguláciu jasu, ktorú som si však vypol. Ja osobne na ňu nie som zvyknutý ani pri používaní smartfónu. Počas doby, kedy som túto funkcionalitu používal, však fungovala bez problémov. Rozsvietenie displeja pri otočení fungovalo taktiež správne, nemusel som na neho čakať a ani niekoľkokrát otáčať rukou.

Ovládanie

Huawei WATCH GT Runner je možné ovládať dvoma spôsobmi. Hodinky dokážete plne ovládať dotykom alebo si môžete dopomôcť aj rotáciou korunky, ktorá pohyb v systéme znateľne uľahčuje a zrýchľuje. Taktiež považujem za potrebné spomenúť že displej nemá žiadny problém s vynechávaním dotykov, prípadne s falošnými dotykmi spôsobenými kvapkami vody.

Systém

Ako už bolo spomenuté, v hodinkách Huawei WATCH GT Runner sa nachádza systém Harmony OS. Menu je prehľadné, dá sa v ňom rýchlo pohybovať a hodinky samotné ponúkajú množstvo funkcií a možností prispôsobenia.

Prvým problémom, s ktorým som sa ešte pred samotným párovaním hodiniek stretol, bola nefunkčná aplikácia Zdravie. “Nefunkčná” však nie je úplne presne slovo pre tento prípad. V Obchode Play sa síce aplikácia Zdravie nachádza, stiahnuť si však môžete odtiaľ len staršiu verziu (10.0), ktorá párovanie s týmito hodinkami nepodporuje. Preto si musíte aplikáciu stiahnuť z alternatívnych zdrojov, či už z webu alebo z platformy AppGallery, pomocou ktorej som si aplikáciu stiahol ja.

Párovanie netrvá vôbec dlho a po jeho úspešnom dokončení si hodinky stiahli a nainštalovali aktualizáciu systému, ktoré počas doby testovania prišli dve. Žiadnu zásadnú zmenu však nepriniesli a pravdepodobne išlo skôr o updaty určené na opravu chýb a zlepšenie stability.

Začal by som ciferníkmi. Tých predinštalovaných hodinky ponúkajú hneď niekoľko. Ciferníky sú interaktívne a preto po zvolení či už kalórií, tepu alebo krokov sa dostanete k podrobnejším štatistikám. Ponuka je naozaj veľká a v aplikácii nájdete dokonca aj tie platené. Vo všeobecnosti je systém plynulý a neobsahuje žiadny chyby stability či lokalizácie do slovenského jazyka.

Funkcie

V hodinkách sa nachádza veľké množstvo funkcií, od tých najbežnejších, až po rôzne iné. Nájdu sa medzi nimi napríklad odpovede na správy v podobe emotikonov a prednastavených textových odpovedí. Hodinky plne zobrazujú diakritiku v prípade prichádzajúcich notifikácií, no emotikony sú v upozorneniach nahradené hviezdičkou. Nechýba kompas, baterka, či prehrávač hudby. Pomocou neho môžete ovládať skladby prehrávajúce smartfónom, prípadne si zapnúť tie ktoré máte uložené v hodinkách. Tie si môžete následne prehrať pomocou vstavaného reproduktora alebo môžete hodinky spárovať s vašimi bluetooth slúchadlami.

V rámci počasia nájdete v hodinkách aj východ a západ slnka, či fázy mesiaca. Predpoveď je graficky pekne spracovaná a viete ju nájsť aj na domovskej obrazovke (v závislosti od zvoleného ciferníka).

Aplikácia

Aplikácia Zdravie je prehľadná a všetko potrebné máte po ruke. Jednotlivé funkcie sú na domovskej stránke rozdelené do väčších kategórií. Po ich rozkliknutí uvidíte následne podrobnejšie štatistiky. V prvom rade musím vyzdvihnúť sledovanie spánku. Čas zaspatia zobudenia bol takmer presný a o dĺžke či kvalite svojho spánku sa dozviete aj to, čo nechcete. Aplikácia vám udeľuje body podľa toho, aký kvalitný váš spánok bol a porovnáva to s ostatnými používateľmi inteligentných zariadení spoločnosti Huawei.

Okrem toho nesmie chýbať štatistika hodnoty vášho tepu počas dňa, stresu, či SpO2. Po kliknutí na počet prejdených krokov si môžete prezrieť podrobnejšie štatistiky vašej celodennej aktivity. Nájdete tu napríklad koľko percent vašich krokov ste stúpali, či behali. Okrem toho sa tu nachádza aj počet spálených kalórií s porovnaniami, (v mojom prípade k trom hamburgerom), pre lepší prehľad.

Priamo z aplikácie si do hodiniek viete inštalovať ďalšie ciferníky a iné aplikácie z platformy AppGallery. Je ich tam niekoľko desiatok a predpokladám, že postupom času ich tam bude stále viac a viac. Stiahnuť si môžete taktiež aj aplikáciu Petal Maps, pre sprístupnenie možnosti navigácie na hodinkách, čo môže byť vhodné napríklad pri cestnej cyklistike. Za mňa prichádza táto funkcia s obrovskou pridanou hodnotou.

Beh

Keďže sú tieto hodinky určené najmä pre zaznamenávanie behu, nebolo by na mieste nevyskúšať to. Po zapnutí aktivity bol do troch sekúnd nájdený signál GPS a mohlo sa začať. Počas behu hodinky pomocou vstavaného reproduktora upozorňovali na aktuálnu prejdenú vzdialenosť, čas a tempo, rovnako, ako to vedia aj rôzne fitness aplikácie. Po ukončení aktivity sa ponúkla možnosť merania tepu k aktivite ešte ďalšie dve minúty, ktorú som aj zvolil.

Následne boli v aplikácii, (aj v hodinkách), dostupné štatistiky. Patrili medzi ne rôzne grafy, ako napríklad tep, rytmus, tempo či prevýšenie. V hodinkách je ďalej uvedený tréningový index, Vo2Max, predpovedaný čas zotavenia s odpočítavaním a predpoveď časov na zabehnutie daného počtu kilometrov, maratónu a polmaratónu vyhodnocovaná priebežne. Z aplikácie je taktiež možné vygenerovať aj videovýstup (DYNAMICKÉ SLEDOVANIE) z aktivity, ktorý môžete následne zdieľať s priateľmi.

Senzory

Ako každé kvalitné smart hodinky, aj tieto ponúkajú veľké množstvo senzorov. Prvým z nich je vyššie spomenutý snímač srdcového tepu pod názvom TruSeen 5.0+. Nechýba podpora dvojpásmového GNSS a kompatibilita so všetkými hlavnými navigačnými systémami – GPS, GLONASS, Galileo, Beidou a QZSS. Súčasťou je akcelerometer, gyroskop, geomagnetický senzor, senzor okolitého osvetlenia a barometer.

Výdrž batérie a nabíjanie

Batéria je silnou stránkou týchto hodiniek. Tá má kapacitu 455 mAh a výrobca udáva výdrž 14 dní. Toto číslo je však otázne a veľký vplyv naň má spôsob používania. Reálna výdrž dosiahla v mojom prípade 10 dní. Hodinky som používal celodenne so zapnutým nepretržitým meraním tepu a pripojením k smartfónu. Batéria však rýchlejšie ubúda počas monitorovania aktivít a najmä so zapnutým GPS. Ak by ste takto hodinky využívali aktívne, môže sa stať, že sa vám výdrž skráti ešte o nejaký jeden, až dva dni. Nabíjanie prebieha pribalenou bezdrôtovou nabíjačkou a je pomerne rýchle.

HUAWEI WATCH GT Runner
Huawei WATCH GT Runner I Zdroj: Jakub Marcin

Test rýchlosti nabíjania

 • 15 minút – 26 %
 • 30 minút – 44 %
 • 45 minút – 61 %
 • 60 minút – 77 %
 • 1 hodina a 29 minút – 100 %

Test Huawei WATCH GT Runner: Zhrnutie

Športové inteligentné hodinky Huawei WATCH GT Runner boli pre mňa osobne prekvapením. Veľké množstvo funkcií a možností prispôsobenia dopĺňa športový, no zároveň elegantný vzhľad a ich nízku hmotnosť nebolo na zápästí vôbec cítiť. Vyhovejú primárne bežcom, no excelujú aj v prípade každodenného používania. Sťažovať sa nemôžem ani na desaťdňovú výdrž batérie, či rýchlosť nabíjania.

HUAWEI WATCH GT Runner
HUAWEI WATCH GT Runner I Zdroj: Jakub Marcin

Spojenie so smartfónom bolo bezproblémové, rovnako aj príjem notifikácií (žiadne omeškania). Oceňujem prítomnosť umelej inteligencie pri vytváraní tréningového plánu, či zaujímavosti týkajúce sa vašich štatistík v aplikácii. Jediným mínusom je obštruktívna inštalácia aplikácie Zdravie. Všetko, čo ponúkajú, zvládajú na sto percent a nič tam nie je iba na parádu, či s polovičnou funkcionalitou.

Plusy

 • ľahké a odolné telo
 • pomerne dlhá výdrž batérie
 • množstvo funkcií (najmä pre bežcov)
 • rýchle nabíjanie

Mínusy

 • zložitá inštalácia aplikácie
 • chýbajúca podpora eSIM

Test Huawei WATCH GT Runner: Konkurencia

Medzi konkurenčné modely patrí jednoznačne Samsung Galaxy Watch 4. Tie ponúknu podobný športový dizajn, takmer rovnaké funkcie, naviac obohatené o podporu eSIM a meranie krvného tlaku. Aplikácia spoločnosti Samsung je v podstate podobná aplikácií od Huawei, čo znamená, že v tomto smere ide len o osobné preferencie. Cenovo sa pohybujú o niekoľko desiatok Eur nižšie.

samsung galaxy watch4
Samsung Galaxy Watch 4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Náš tip
Huawei prináša marcovú aktualizáciu pre svoje smart hodinky

14.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+