MojAndroid

Inteligentné hodinky sú zariadením, ktoré človek síce nepotrebuje, no rád by niečo také na svojom zápästí mal. Nositeľná elektronika je stále populárnejšia. Fitnes náramky sú určené pre tých, ktorí hľadajú niečo malé a nenápadné so schopnosťou monitorovania fyzickej aktivity. Inteligentné hodinky sú už o čosi zložitejšie. Majú rôzne veľkosti, rozšírenejšie operačné systémy, viacero zaujímavých funkcií či v niektorých prípadoch skutočne až priam prestížny dizajn. Pre koho sú určené hodinky Xiaomi Mi Watch?


Balenie: Dlhá krabička ma zaujala už pri prvom pohľade

Väčšina inteligentných hodiniek prichádza v malých, hlbších baleniach, no Xiaomi Mi Watch sú v dlhej krabičke. V jej vnútri okrem samotných hodiniek nájdete i všetku dokumentáciu a nabíjačku. Tá má dva piny, takže sa nedočkáme žiadnej formy bezdrôtového nabíjania, čo je škoda.

Dizajn a nosenie: Veľké hodinky, ktoré potešia hlavne chlapskú ruku

Hodinky majú dnes rôzne tvary, no Xiaomi Mi Watch sa držia klasického, kruhového tvaru. Predná strana hodiniek je skutočne veľká. Hostí 1,39-palcový displej, o ktorom si niečo povieme v ďalšej časti článku. Rámčeky sú celkom hrubé, no keďže ide o AMOLED panel, až tak veľmi to nepocítite.

Xiaomi Mi Watch
Predná strana hodiniek | Foto: Redakcia

V pravej hornej časti sa nachádza tlačidlo s označením “HOME”. Nižšie nájdeme tlačidlo “SPORT”. Ide o jediné dva hardvérové prvky na Xiaomi Mi Watch. Pomocou prvého spomínaného tlačidla sa dostanete na domovskú obrazovku. To druhé vám zobrazí výber záznamu fyzickej aktivity vo vami predvolených športoch. Keď sa dostanete úplne nadol v ponuke, uvidíte možnosť pridať alebo odobrať nejaký konkrétny šport.

Okolo displeja v rámčeku sa nachádza biely pásik, ktorý prednú stranu smart hodiniek skrášľuje. Displej je vo svojom vypnutom stave o čosi svetlejší, no nejde o nič hrozné. Povedal by som, že niektoré modely sú na tom v tejto oblasti horšie. Dávam palec nahor. Telo hodiniek je vyrobené veľmi pekne a kvalitne. Vyhotovené je z hliníka.

Xiaomi Mi Watch
Remienok a upínanie | Foto: Redakcia

Remienok je gumený a má príjemnú textúru. Nejde o lacno vyzerajúci materiál a o Xiaomi Mi Watch by som bol takto na pohľad hovoriť pokojne aj ako o 200-eurových hodinkách. Na spodnej strane sa nachádzajú potrebné senzory a elektronika, ktorá zabezpečuje nabíjanie batérie. Na ruke vám prídu spočiatku veľké, no predpokladajte, že si časom zvyknete. Rozhodne to pre vás nebude problém, pokiaľ prechádzate z podobne veľkých hodiniek.

Xiaomi Mi Watch
Základná ponuka športov | Foto: Redakcia

Pravdupovediac, mal som na ruke už aj pohodlnejšie zariadenie, no istý nekomfort je spôsobený práve väčšími rozmermi. Niekto to bude považovať ja plus, niekto zase za mínus. Ide o osobnú preferenciu.

Xiaomi Mi Watch sú vodoodolné do 5ATM, čo znamená, že v hĺbke 50 metrov pod vodou vydržia 10 minút. Počas testovania som ich vôbec nedával preč zo zápästia, mal som ich aj počas sprchovania a neuškodil im ani slabší dážď. Nemusíte sa báť ísť si s nimi ani zaplávať.

Obrazovka: Jedna z podarenejších súčastí Xiaomi Mi Watch

Xiaomi Mi Watch sú okrúhle hodinky s rozmernou, 1,39-palcovou AMOLED obrazovkou. Má rozlíšenie 454 x 454 pixelov a svietivosť až 450 nitov. Hustota pixelov činí celkom príjemných 326 ppi. Na displej sa pozerá dobre v každých podmienkach a nevadí mu ani priame slnko.

Xiaomi Mi Watch
Hodinky s vypnutým displejom | Foto: Redakcia

Farby ma krásne a čierna je skutočne čiernou, no na to sme už pri tomto type panelov zvyknutí. Pozorovacie uhly sú taktiež na špičkovej úrovni. Obrazovku môžete prebudiť prirodzeným gestom, teda natočením ruky smerom k sebe.

To mi ale prišlo otravnejšie, ako som čakal, a to hlavne vo večerných hodinách. Tak veľký displej sa vie dobre rozžiariť. Preferujem prebudenie stlačením niektorého z hardvérových tlačidiel. Displej sa uspí sám po stanovenom limite obrazovky, respektíve po tom, čo ho prikryjete dlaňou. Spomeniem aj automatickú reguláciu jasu, ktorá funguje v poriadku, no preferoval som fixnú hodnotu jasu.

Softvér smart hodiniek: Xiaomi Mi Watch prekvapia svojou jednoduchosťou a optimalizáciou

Drvivá väčšina existujúcich inteligentných hodiniek disponuje i skvelo optimalizovaným softvérom. Výnimkou nie sú ani Xiaomi Mi Watch. Beží na nich operačný systém priamo od Xiaomi. To však rozhodne nie je na škodu. Štýl softvéru je veľmi podobný dizajnu nadstavby MIUI, čiže ak vlastníte mobilný telefón značky Xiaomi, respektíve Redmi, s podobnými vecičkami nebudete mať problém pracovať.

Na výber máte z malého množstva vstavaných ciferníkov, no po pripojení na internet vám appka ponúkne veľmi veľké množstvo alternatív, čo určite poteší. Na úvodnej, domovskej obrazovke, teda môžete mať prakticky hocičo. Závisí to od štýlu vami nastaveného ciferníku. Ďalšie strany vám ponúknu napríklad informácie o vašom srdcovom tepe spolu s prehľadným grafom zobrazujúcim históriu vašej srdcovej frekvencie.

Xiaomi Mi Watch vám dokonca vedia vypočítať váš zostatok energie počas dňa. Ten závisí od množstva spánku, fyzickej aktivity a od ďalších faktorov. Musím povedať, že nie vždy to bolo korektné a keď mi hodinky hlásili, že energie veľa nemám, tak som sa tak vôbec necítil, ale práve naopak. Veľmi nerozumiem, ako toto meranie detailnejšie prebieha. Ďalej uvidíte i dĺžku vášho spánku.

Opäť si myslím, že hodinky vás berú za zobudeného aj keď sa iba v spánku pohnete. Ráno som si často všimol, že v noci som bol na pár minút zobudený, no skutočne si na niečo také nespomínam. Na ďalšiu stránku si môžete dať stručné informácie o počasí, strese či okysličení krvi (to musíte vždy zmerať manuálne).

Ak z telefónu prehrávate hudbu, aj tú môžete ovládať z obrazovky hodiniek. Fungovalo to bez akýchkoľvek problémov. Spomeniem aj stručný prehľad o vašich krokoch, spálených kalóriách, počtu postavení sa a podobne. Pre ženy je možné zobraziť aj menštruačný kalendár.

Na záver by som ešte rád spomenul, že do internej pamäte si ako používateľ nemôžete nič uložiť. To znamená, že so skladbami v internej pamäti a ich prehrávaním do bezdrôtových slúchadiel bez nutnosti použitia smartfónu sa rozlúčte. Nejde o mnohými využívanú vymoženosť, no samozrejme, jej absencia stojí za zmienku.

Xiaomi Mi Watch
Až veľmi jednoduchá ponuka aplikácií | Foto: Redakcia

Notifikácie: Bez možnosti odpovedať

Ako sa pomaly dostávame k softvérovej výbave inteligentných hodiniek Xiaomi Mi Watch, tak si môžeme niečo povedať o spôsobe prijímania upozornení. V aplikácii Xiaomi Wear si jednoducho zvolíte aplikácie, z ktorých si prajete na hodinkách dostávať upozornenia.

Xiaomi Mi Watch
Centrum notifikácií | Foto: Redakcia

Zapnúť sa to dá pre všetky nainštalované appky. Možné je aj zvoliť intenzitu vibrácií. V nastaveniach sa rozhodnete či si prajete zobrazovať nové správy aj keď je obrazovka na Xiaomi Mi Watch vypnutá. Predvolene totiž zariadenie iba zavibruje a notifikácia sa vám zobrazí až po prebudení. Nenašiel som tu však žiadnu možnosť odpovedať na správy z hodiniek, čo ma veľmi mrzí.

Na telefónne hovory pomocou Xiaomi Mi Watch dopovedať nemôžete. Uvidíte iba notifikáciu o tom, že vám niekto volá. Hodinky budú počas toho vibrovať a na displeji uvidíte, kto vám vlastne volá. Ukáže sa vám buď názov kontaktu alebo telefónne číslo v prípade, že ide o neznámy kontakt, ktorý v smartfóne nemáte nijako uložený.

Výdrž batérie: Od vybalenia z krabice som ich ani raz nenabil

Špecifikácie na papieri sú vo zväčša v prípade nositeľnej elektroniky zbytočné. Vždy ide skôr o reálnu prax. Vo vnútri sa nachádza akumulátor s kapacitou 420 mAh. Tento údaj moc oslnivý nie je, no na inteligentné hodinky to stačí. Keďže Xiaomi Mi Watch majú uzavretý a skvelo optimalizovaný systém, používateľ sa dočká nadpriemernej výdrže batérie na jedno nabitie.

Po vybalení z krabice hodinky hlásili 80 % nabitia. Po približne dvojtýždňovom používaní my ukazovateľ zostávajúcej kapacity stále hlási 36 %. To je jednoducho úžasné! Hodinky som nešetril, no nedával som im ani extrémne zabrať. Využíval som ich ako bežný priemerný používateľ.

K telefónu boli prostredníctvom technológie Bluetooth pripojené prakticky neustále, prijímali notifikácie, monitorovali mi tep 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Každý tretí deň som spustil aj monitoring fyzickej aktivity, vrátane určovania polohy pomocou GPS.

Monitorovanie fyzickej aktivity: Extrémne široký výber športov

Xiaomi Mi Watch si vyberiete najmä v prípade, že plánujete pravidelne športovať. Ak sa zaujímate o nezvyčajný šport, myslím si, že bude možné špeciálne monitorovať i ten. Hodinky disponujú až 117 športovými režimami. Tie slúžia na pokročilé vyhodnocovanie vašej fyzickej aktivity. Veľká škoda je, že hodinky nevedia samé spozorovať fyzickú aktivitu a zapnúť jej automatický záznam.

V appke Xiaomi Wear si môžete svoje cvičenie prehliadnuť do detailov. Okrem prejdenej trasy, znázornenej na peknej mape, uvidíte samozrejme aj už štandardne zaužívané štatistiky. Myslím tým prejdenú vzdialenosť, trvanie výletu (respektíve cvičenia), množstvo spálených kalórií, priemernú rýchlosť v kilometroch za hodinu, priemernú srdcovú frekvenciu, prevýšenie či stručné zhrnutie vášho celkového výkonu. Vo väčšine prípadov uvidíte aj grafy, ktoré vám to všetko spravia prehľadnejšie.

Záverečné zhodnotenie: Xiaomi Mi Watch sú aktuálne zlatou strednou cestou

Keď si to všetko zhrnieme, existuje iba veľmi málo vecí, ktoré je možné smart hodinkám Xiaomi Mi Watch vyčítať. Mne osobne vždy veľmi chýba otvorený systém, ktorý by povolil inštaláciu aplikácií tretích strán. Na druhú stranu, uzavretý typ operačného systému dovoľuje batérii vydržať nadpriemerne dlhú dobu. Zabudnete, že je zariadenie potrebné nabíjať.

Xiaomi Mi Watch
Domovská obrazovka – vlastný štýl | Foto: Redakcia

Každý mínus má svoje výhody, keď sa na to pozriete z iného uhla pohľadu. Osobne mi ešte prekážala ich veľkosť, no to bude z dôvodu, že vlastním podstatne menšie, 40 mm smart hodinky. Po pár dňoch si na rozmery jednoducho zvyknete. Xiaomi Mi Watch by som odporučil väčšine ľudí.

Majú extrémne veľké množstvo implementovaných športových režimov, 24-hodinové sledovanie srdcového tepu, pekný a jemný AMOLED displej či jednoduché používateľské prostredie. Niekedy je systém až príliš jednoduchý a namiesto názvov jednotlivých súčastí softvéru uvidíte iba ikony. Vy sa tak musíte spamäti naučiť, ktorá čo vlastne znamená. Xiaomi Mi Watch podľa môjho názoru zaujme viacej mužov a stoja niečo málo cez 100 €. Ak je táto cena pre vás prijateľná, s týmito inteligentnými hodinkami budete spokojní.

Plusy:

  • Pekný, elegantný a minimalistický dizajn
  • Extrémne dobrá výdrž batérie
  • Prítomnosť dvoch dedikovaných hardvérových tlačidiel
  • Kvalitný AMOLED displej
  • Používateľsky prívetivý systém

Mínusy:

  • Uzavretý systém (nemožnosť inštalácie ďalších aplikácií)
  • Niekomu nemusia na ruke sedieť ideálne
  • Nedokážu telefonovať
  • Bez možnosti odpovedať na notifikácie
  • Veľké rozmery
  • Absencia bezdrôtovej formy nabíjania batérie
  • Nepresné meranie telesných údajov
  • Športová aktivita sa nezačne zaznamenávať automaticky

Konkurencia pre Xiaomi Mi Watch:

Xiaomi Mi Watch Lite

Inteligentné hodinky Xiaomi Mi Watch dostali pár mesiacov po vydaní aj Lite verziu. Tá síce stojí o polovicu menej, ale prišla o viaceré funkcie.

Xiaomi Mi Watch Lite ponúkajú 1,4 palcový TFT LCD displej s rozlíšením 230 x 230 pixelov, zabudovaný GPS senzor, optický snímač srdcového tepu a majú certifikát vode odolnosti 5ATM, no chýba im podpora NFC platieb.

Xiaomi Mi Watch Lite
Xiaomi Mi Watch Lite | Foto: Mi.com

Zmenil sa aj dizajn, kým hodinky Mi Watch sú okrúhle, ich Lite verzia je hranatá. Sú aj o čosi menšie, ich rozmery sú 41 x 35 x 10.9 mm a vážia 35 gramov so silikónovým remienkom a 21 gramov bez neho.

Xiaomi Mi Watch Lite skvelo poslúžia menej náročným športovcom. Umožňujú sledovať viacero športových aktivít a ponúkajú funkcie na monitorovanie srdcového tepu, spánku a dýchania. Zariadenie je poháňané 230 mAh batériou a spoločnosť Xiaomi tvrdí, že na jedno nabitie vydrží až deväť dní.

Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT 2 sú druhou generáciou veľmi priaznivo hodnotených hodiniek. Na prednej strane sa nachádza 1,2-palcový AMOLED displej s rozlíšením 390 x 390 pixelov. Priemer tela hodiniek sa oproti predchodcovi zmenšil na 42 mm.

V hodinkách nájdeme systém Lite OS, ktorý nám neumožní nainštalovať si vlastné aplikácie. Hlavnou prednosťou týchto hodiniek je batéria s veľkosťou 178 mAh ktorá sľubuje až týždennú výdrž. Samozrejmosťou je vodoodolnosť, NFC, GPS a merač srdcového tepu.

Huawei Watch GT2 menu aplikaciiHuawei Watch GT 2 42 mm | Foto: Redakcia

Huawei Watch GT 2 42mm sú rozhodne zaujímavou voľbou, pokiaľ máte pevne stanovený limit, no ak sa môžete trošku hýbať, investovať by ste mohli skôr do väčšej 46 mm verzie. Pokiaľ sa zaujímate o Xiaomi Mi Watch, je tak veľmi pravdepodobné, že máte v obľube skôr väčšie hodinky.

 

Rozdiel nie je zas tak veľký a ponúkajú o niečo viac než dvojnásobnú výdrž i lepšie spracovanie – použitá je nehrdzavejúca oceľ. Na druhej strane, aj 42 mm verzia je veľmi solídna a niekomu vyhovuje práve svojimi rozmermi.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Samsung Galaxy Watch Active 2 ponúkajú unisex športové prevedenie, takže sú vhodné pre obidve pohlavia. Hliníkové telo má jednoduchý zaoblený dizajn, takže nebudí prílišnú pozornosť. Hodinky nie sú určené na parádu, ale hlavne na šport. Tomu odpovedá aj  vojenský štandard MIL-STD-810 a vodeodolnosť 5 ATM pre povrchové plávanie.

Silikónový remienok je možne jednoducho vymeniť. Okrúhly 1,4-palcový AMOLED displej s rozlíšením 360 x 360 pixelov zobrazí pokročilé funkcie systému Tizen. S ním je možne prepojiť smartfón so systémom Android aj iOS. Následne sa na hodinách zobrazia všetky notifikácie mobilných aplikácií.

Samsung Galaxy Watch Active 2
Samsung Galaxy Watch Active 2 | Foto: Redakcia

Samozrejmosťou je meranie tepu zo zápästia, výpočet kalórií, meranie vzdialenosti, monitoring spánku, meranie rýchlosti alebo intervalový tréning. Hodinky majú snímač EKG, Bluetooth 5.0, Wi-fi, GPS, barometer, gyroskop alebo NFC čip. Mobilné platby Samsung Pay bohužiaľ u nás nie sú podporované.

Do vnútornej pamäte s veľkosťou 4 GB môžete uložiť hudbu, ktorá vám spríjemní športovanie. Výdrž batérie sa pohybuje v rozmedzí jedného a viac dní podľa spôsobu používania. Dobijete ju pomocou bezdrôtového nabíjania, čo prispieva k pohodliu používania.

7.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+