MojAndroid

Slúchadlá Huawei FreeBuds 5 stavili v prvom rade na dizajn. Sú niečím, čo na trhu len tak ľahko nenájdete. A darí sa im to veľmi dobre. V portfóliu výrobcu predstavujú to najlepšie, čo si môžete kúpiť. Sú lepšie vybavené a drahšie ako FreeBuds 5i, kvalitatívne sú niekde na úrovni FreeBuds Pro 2. Huawei však tvrdí, že práve tento model je ten vlajkový. Aké sú slúchadlá v skutočnosti a oplatí sa ich kúpa? Toto je recenzia slúchadiel Huawei FreeBuds 5.

Recenzia Huawei FeeBuds 5 je rozdelená na niekoľko častí:

Huawei FreeBuds 5: Cena a dostupnosť na Slovensku

Cena slúchadiel Huawei FreeBuds 5 je oficiálne stanovená na 159 eur. Na slovensku sa predávajú v troch farebných prevedeniach – Ceramic White (testujem ja), Silver Frost a Coral Orange. V predaji sú od 24. apríla 2023, kedy boli u nás aj predstavené.

Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Konštrukcia a dizajn: Majú svoj štýl

Práve konštrukčné spracovanie je to, čo zaujme už na prvý pohľad. Nabíjacia krabička je poriadne oválna a lesklá, no odtlačky prstov v tomto farebnom prevedení problémom nie sú. Prach ale zachytáva celkom statočne.

recenzia Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vďaka svojmu tvaru pomerne ľahko vkĺzne do vrecka nohavíc, aj toho užšieho. Avšak krabička je to pomerne veľká, je väčšia ako napríklad také Apple AirPods Pro, aj keď nie až tak významne.

Nachádzajú sa na nej dve dôležité veci. Je tu USB-C port slúžiaci na nabíjanie a tlačidlo, ktoré slúži na resetovanie slúchadiel. Okrem toho tu máme aj malý farebný LED indikátor, ktorý dokáže blikať rôznymi farbami.

recenzia Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka kvality spracovania, nemám absolútne žiadne výhrady. Slúchadlá sú pevné, v ruke pôsobia hodnotným dojmom a vôbec nevyzerajú zle. Otvárací mechanizmus krabičky je tiež zvládnutý dobre, slúchadlá sa z nej vyberajú veľmi pohodlne. Výhodou je aj to, že ju je možné pohodlne otvoriť jednou rukou.

V uchu ale pôsobia na môj vkus akosi neohrabane. Trčiaca časť nie je veľmi príjemná na pohľad, no v konečnom dôsledku na tom veľmi nezáleží. Predĺžené telo má svoje výhody, napríklad pohodlné ovládanie gestami.

Huawei FreeBuds 5 sú jedny z mála slúchadiel, pri ktorých môžem pochváliť nastavovanie hlasitosti gestom. Vďaka dobre tvarovanému telu jednoducho prejdem prstom nahor alebo nadol a nastavím hlasitosť. Naozaj to funguje a funguje to veľmi dobre.

Fungujú aj ďalšie gestá. Dvojitým ťuknutím na ktorékoľvek slúchadlo viem rýchlo prijať alebo zložiť hovor. Pokiaľ netelefonujem, na dvojité ťuknutie si môžem zvoliť vlastnú funkciu, a to pre každé slúchadlo zvlášť. Či už ide o preskočenie skladby, pauzu alebo spustenie hlasového asistenta (Celia od Huawei).

Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vďaka prepracovanej konštrukcii som počas testovania nemal problém ani s tým, že by mi slúchadlá v ušiach nesedeli. Sedia a veľmi dobre. Výhodou je, že vôbec netlačia, a to ani pri dlhšom počúvaní hudby. Toto ale môže byť veľmi individuálne, preto odporúčam slúchadlá si pred kúpou najskôr vyskúšať.

Kvalita zvuku

V každom slúchadle sa nachádza dynamický menič s technológiou bass turbo, vďaka ktorej by malo lepšie reprodukovať basy, a to až do frekvencie 16 Hz. Kvalite zvuku pomáha aj adaptívny ekvalizér, ktorý pracuje na pozadí a ani o ňom neviete. Funguje v rozsahu od 100 Hz do 2000 Hz a jeho úlohou je upravovať zvuk tak, aby bol konzistentný. Nekonzistentnosť môže spôsobovať viacero faktorov, ako napríklad spôsob nosenia, tvar ucha a podobne.

Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V rámci kodekov tu máme L2HC a LDAC, prítomná je certifikácia od HWA a Hi-Res Audio Wireless. Samotná kvalita zvuku je veľmi dobrá, s dostatkom basov a slušnými výškami. No stále sa nemôžem zbaviť pocitu, že zvuku niečo chýba. V tomto smere u mňa určite vyhrávajú slúchadlá FreeBuds Pro 2, možno práve kvôli lepšiemu odizolovaniu okolia. Zvuk je celkovo basovejší, no tento problém môže vyriešiť správne nastavenie ekvalizéru. Kvalita zvuku vo veľkom závisí aj od toho, ako máte slúchadlá vložené v ušiach.

recenzia Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Maximálna hlasitosť je dostatočná, prepojenie so smartfónom bezproblémové, počas testovania som nezaznamenal žiadne zbytočné odpájanie či iné problémy, ktoré by súviseli s nestabilným pripojením. V aplikácii si dokonca môžem aj vybrať preferenciu kvality zvuku alebo stability pripojenia. Ja som si zvolil kvalitu.

recenzia Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prepojenie som skúšal aj s iPhonom a tiež bolo bezproblémové. Lenže pre iOS chýba aplikácia s nastaveniami, takže sú slúchadlá o nejaké funkcionality ochudobnené. Avšak ovládanie ANC či dotykové gestá fungujú aj v tomto prípade.

recenzia Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Slúchadlá je možné mať naraz spárované s dvomi zariadeniami a rýchlo medzi nimi prepínať. Funkcionalita, ktorá je čoraz častejšie žiadaná a som rád, že Huawei na ňu nezabudol. Z ďalších pokročilejších funkcionalít tu je aj automatické pozastavenie prehrávania zvuku po vytiahnutí slúchadiel z ucha. Po opätovnom nasadení sa hudba opäť spustí.

Recenzia Huawei FreeBuds 5: Aktívne potlačenie hluku

Slúchadlá Huawei FreeBuds 5 prichádzajú aj s funkciou aktívneho potlačenia hluku, čo je v cenovej kategórii už pomerne bežná záležitosť. Zároveň ide o funkcionalitu, ktorá by nemala chýbať žiadnym kvalitným slúchadlám.

V tomto prípade ale narážame na jeden menší problém. ANC funguje najlepšie v kombinácii so slúchadlami, ktoré dokážu úplne upchať ucho. Keďže FreeBuds 5 majú otvorený systém, prepúšťajú aj viac okolitého hluku. To ale neznamená, že ANC nefunguje. Funguje a celkom dobre.

anc
Nastavenia ANC | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na odhlučnenie bežného ruchu v pozadí, ako napríklad rušná ulica s autami vo väčšej vzdialenosti, cestu autobusom alebo lietadlom je to v tomto prípade absolútne postačujúce. Avšak jazdu v starej električke v Bratislave už odhlučniť veľmi nezvládli. Ak si naozaj zakladáte na kvalitnom potlačení hluku, tak tieto slúchadlá pre vás nebudú. Nesnažia sa hrať na niečo, čo nie sú a ich výhody sú niekde úplne inde. V tomto prípade má pre vás Huawei slúchadlá FreeBuds Pro 2 s uzatvorenou konštrukciou a naozaj skvelým aktívnym potlačením hluku.

V ponuke mám 3 režimy potlačenia hluku. Režim “Útulné” je ideálny pre miesta s menším hlukom, režim “Všeobecné” zase naopak. Ja odporúčam zvoliť si režim s názvom “Dynamické,” ktorý úroveň potlačenia hluku automaticky upravuje na základe okolitých podmienok.

recenzia Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V súvislosti s ANC zvyknú mať slúchadlá aj takzvaný transparentný režim, čiže softvérové prepúšťanie okolitého hluku do ucha. Ide o úplne opačný systém ako aktívne potlačenie hluku. Huawei FreeBuds 5 túto funkciu nemajú, no ani nepotrebujú, pretože ucho kompletne neupchajú, čiže bez problémov počujem okolie. Toto môže byť výhodou pri počúvaní hudby počas behu a podobne. Pri behu určite oceníte aj základnú vodoodolnosť IPX4, takže sa nemusíte obávať v prípade potenia či dažďa. Ja osobne som skôr za slúchadlá, ktoré ucho kompletne odizolujú, no určite sa nájde množstvo používateľov, ktorí práve toto riešenie dokážu oceniť a je pre nich vhodnejšie.

Aplikácia a možnosti navyše

Ak chcete využívať všetky možnosti, ktoré slúchadlá ponúkajú, je potrebné nainštalovať aplikáciu AI Life. Tá sa nachádza v obchode Huawei AppGallery a je dostupná pre akýkoľvek Android smartfón. V prípade iPhonu máte smolu, vystačiť si musíte so základnými funkciami bez aplikácie.

Teší ma viacero drobností. Napríklad po otvorení krabičky sa zobrazí vyskakovacie okno, ktoré ma informuje o aktuálnom stave nabitia oboch slúchadiel aj nabíjacej krabičky. Tieto informácie vidím aj na domovskej obrazovke aplikácie, čiže ich mám k dispozícii neustále.

V aplikácii je k dispozícii aj ekvalizér. Vybrať si tu môžem zo štyroch prednastavených možností, prípadne vytvoriť si svoj vlastný, ktorý si môžem upraviť v 10 pásmach, takže celkom podrobne.

Recenzia Huawei FreeBuds 5: Batéria a nabíjanie

Huawei sa chváli celkovou výdržou na úrovni 30 hodín, čo nie je vôbec zlé. Túto hodnotu je možné dosiahnuť pri počúvaní hudby s vypnutým aktívnym potlačením hluku pri opätovnom nabíjaní v krabičke. Ak hudbu počúvate s ANC, pripravte sa na 20 hodín.

recenzia Huawei FreeBuds 5
Nabíjacie puzdro má kapacitu 550 mAh | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zaujímavejšie sú samozrejme čísla, ktoré reprezentujú samotnú výdrž slúchadiel. Tá je priemerná, no podľa mňa plne postačujúca. S aktívnym potlačením hluku sa dostanete na 3,5 hodiny, v štandardnom režime je výdrž 5 hodín.

Nabíjanie je ale iná káva. Huawei sa chváli tým, že len 5 minút v nabíjacom puzdre stačí až na 2 hodiny prehrávania hudby. A toto môžem potvrdiť, nabíjanie je naozaj extrémne rýchle. Celkové nabitie slúchadla pomocou puzdra trvá len 20 minút, samotné puzdro sa prostredníctvom USB-C konektora nabije za 40 minút. Ide to aj bezdrôtovo, no tu si počkáte až 240 minút.

Tabuľka s parametrami Huawei FreeBuds 5

Rozmery slúchadiel 2,4 x 17,6 x 22,8 mm
Hmotnosť slúchadla 5,4 gramov
Rozmery krabičky 66,6 mm x 50,1 mm x 27,3 mm
Hmotnosť krabičky 45 gramov
Zvuk dynamický ekvalizér, ANC, potlačenie hluku hovoru
Senzory akcelerometer, infračervený senzor, hallov senzor, dotykový senzor
Batéria 42 mAh (slúchadlo)
505 mAh (krabička)
Nabíjanie USB-C, bezdrôtové nabíjanie

Nabíjanie slúchadiel pomocou krabičky: 20 minút

Nabíjanie krabičky káblom: 40 minút

Bezdrôtové nabíjanie krabičky: 240 minút

Výdrž batérie Prehrávanie hudby bez ANC: 5 hodín
Prehrávanie hudby s ANC: 3,5 hod.Celková výdrž s ANC: 20 hodín
Celková výdrž bez ANC: 30 hodín
Cena 159 eur

Recenzia Huawei FreeBuds 5: Záverečné hodnotenie

Slúchadlá Huawei FreeBuds 5 nie sú pre mňa, pretože majú konštrukciu, ktorá ucho úplne neodizoluje od okolitého prostredia. To ale nemôžem brať ako nevýhodu, je to jednoducho fakt, ktorý je potrebné pri kúpe slúchadiel zohľadniť. Toto riešenie má síce nevýhody v podobe slabšieho odhlučnenia okolia, no je veľa používateľov, ktorí práve toto vyžadujú.

recenzia Huawei FreeBuds 5
Huawei FreeBuds 5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A práve mať možnosť rozhodnúť sa a zvoliť si ten najlepší typ slúchadiel je jednoducho super. Výhrad k novým FreeBuds 5 veľa nemám. Sú v prvom rade atraktívne a používajú sa veľmi jednoducho. Skvelé je extra rýchle nabíjanie, výdrž batérie samotných slúchadiel je skôr priemerná.

Vzhľadom na výbavu a štýl je za mňa v poriadku aj cena 159 eur. Za svoje peniaze dostanete naozaj kvalitné slúchadlá, na ktoré sa nebudete sťažovať. Kúpu jednoznačne odporúčam.

Konkurencia

V cene okolo 150 eur na trhu nájdeme viacero zaujímavých modelov slúchadiel. Za zmienku stojí napríklad Nothing Ear (2) taktiež s netradičným priehľadným dizajnom, ANC a slušnou kvalitou zvuku. Veľmi zaujímavou voľbou sú slúchadlá Sony LinkBuds S s výborným aktívnym potlačením hluku, pohodlnou konštrukciou a výborným zvukom.

Zabudnúť nesmiem ani na obľúbené Samsung Galaxy Buds2 s kompaktnými rozmermi a všetkými funkciami, ktoré potrebujete.

  • Atraktívny dizajn
  • Dobrý zvuk
  • ANC
  • Rýchle nabíjanie
  • Možnosť spárovať s 2 zariadeniami súčasne
  • V uchu sú veľmi pohodlné, netlačia ani pri dlhšom počúvaní

  • V uchu vyzerajú čudne, neforemne
  • Len 3,5 hod. výdrž prehrávania hudby s ANC
  • Slabšie odizolovanie okolitého hluku (môže za to otvorená konštrukcia slúchadiel)
27.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+