MojAndroid

V našom seriáli ROOT sme si v priebehu posledných týždňov predstavili niekoľko základných, ale aj pokročilých návodov, pomocou ktorých je možné získať ROOT na svojom zariadení. Spomenuli sme aj možnosti, ktoré sa po ROOT-nutí otvárajú užívateľom s takýmto zariadením. Mnohí z vás sa dožadovali informácií aj pre iné zariadenia, ako modely od spoločnosti Samsung. Tie sme si pre náš seriál vybrali jednoducho z toho dôvodu, že sú najrozšírenejšie a tieto návody slúžia najväčšiemu počtu užívateľov. Opis funkcií a možností s ROOT-nutými smartfónmi od Samsungu sme však už takmer vyčerpali a dnes si povieme niečo o ROOT-ovaní a práci s ďalším populárnym smartfónom, ktorým je HTC One (M7).

Smartfón HTC One M7 bol predstavený začiatkom minulého roku a znamenal menší prevrat v tom, ako sa pozeráme na konštrukciu a vzhľad smartfónov. Kovová konštrukcia a elegantný dizajn spravili z tohto smartfónu symbol značky HTC, no menej kvalitný fotoaparát a najmä problémy s dodaním súčiastok a oneskorený začiatok predaja znamenali, že hospodársky prevrat v taiwanskej spoločnosti sa nekonal. Napriek tomu patrí HTC One M7 aj dnes medzi populárne smartfóny, pričom v súčasnosti je možné ho zohnať za veľmi priaznivú cenu. Aj v roku 2014 ide o slušne vybavený smartfón s procesorom Qualcomm Snapdragon 600, 2 GB pamäte RAM, 32 GB vnútornej pamäte, 4,7-palcovým Full HD displejom, ultrapixelovým fotoaparátom či BoomSound stereo reproduktormi.

HTC One

Ako na ROOT

HTC One M7 je podľa dnešných meradiel už staršie zariadenie, ku ktorému existuje veľké množstvo návodov pre dosiahnutie ROOT-u. Mnohí užívatelia si ho po tak dlhej dobe určite už sami ROOT-li a pre zachovanie aspoň akej-takej rozumnej dĺžky článku sa samotnému návodu nebudeme venovať až tak podrobne. Radšej si povieme, na čo si pri ROOT-ovaní telefónu dávať pozor. Ďalším dôvodom, prečo tu nebudeme rozoberať detailný popis rootnutia je fakt, že na priloženom videu je návod spracovaný do naozaj extrémnych detailov a ak budete podľa neho postupovať, v priebehu pol hodiny by ste mali mať ROOT-nuté HTC One M7, a to dokonca bez nutnosti straty všetkých dát. Video je síce po anglicky, no všetky kroky sú názorné a jednoznačné a pochopí ich aj úplný laik. My sme podľa tohto videa postupovali zhruba pred rokom, keď sme náš smartfón ROOT-ovali, pričom pred tým sme nemali žiadne skúsenosti s ROOT-ovaním iných zariadení, ako Nexusov. Telefón sa nám aj tak podarilo ROOT-nuť na prvýkrát bez akýchkoľvek problémov a celý proces nám nezabral ani hodinu.

Rootovanie pomocou tohto návodu je špecifické tým, že je potrebná oficiálna registrácia na stránke HTCDev.com. Touto cestou sa efektívne stráca záruka na zariadenie, na čo musíte pri celom procese myslieť. Zároveň upozorňujeme, že všetky akcie vykonávate na vlastné riziko a my nenesieme žiadnu zodpovednosť za prípadné poškodenie zariadenia. Existujú aj spôsoby, ako ROOT-nuť zariadenia od HTC inou cestou, no táto sa nám osvedčila ako rýchla, jednoduchá a spoľahlivá. Určite nejde o úplne najjednoduchší spôsob, akým ROOT-nuť vaše zariadenie, no na druhej strane sa trochu naučíte pracovať s ADB, custom recovery a tieto vedomosti potom môžete uplatniť pri ROOT-ovaní ďalších zariadení.

Aj pri ROOT-ovaní touto cestou sa ale môžu vyskytnúť určité problémy. Tými sú najčastejšie nekompatibilné ovládače pre vaše zariadenie. Na tento problém neexistuje jednoznačné riešenie, preto odporúčame sledovanie postupu na videu a detailné dodržiavanie pokynov. Ak sa problémy s ovládačmi objavia, väčšinou o tom budete informovaní pri práci v príkazovom riadku, keď sa objaví hláška o tom, že zariadenie nebolo nájdené, prípadne “čaká sa na zariadenie”. V takom prípade odporúčame odinštalovať ovládače, reštartovať počítač a znovu ich nainštalovať. Detailný postup, ktorý je zobrazený na videu, nájdete aj v textovej forme na tejto adrese. Tu nájdete odkazy pre ROOT-ovanie pomocou MacBookov aj počítačov so systémom Linux, prípadne môže tento návod slúžiť na overenie postupu, ktorý je na videu.

Mám ROOT – a čo teraz?

Akonáhle absolvujete proces ROOT-ovania a vaše HTC One máte v stave, v akom ste chceli, odporúčame hneď na úvod vykonať niekoľko krokov. Tým prvým je vytvorenie zálohy celej ROM, čo môžete urobiť vďaka novej Custom Recovery, ktorú je nutné do zariadenia nahrať ešte pred samotným ROOT-ovaním. V návode bola spomenutá recovery s názvom TWRP, ktorá ponúka intuitívne prostredie s dotykovými ovládacími prvkami. Zálohovanie celej ROM je tak otázkou niekoľkých kliknutí a v prípade úplne čistej ROM prebehne celý proces veľmi rýchlo. Ak budete neskôr zálohovať ROM s množstvom aplikácií a údajov, pripravte sa na to, že proces môže trvať aj pol hodinu. Zálohu úplne čistej ROM však odporúčame nechať uloženú v pamäti telefónu, ale skopírovať ju aj niekde inde (PC, HDD,…) pre prípad, že by ste ju v budúcnosti potrebovali.

Ak ste postupovali podľa návodu a zálohovali ste si svoje aplikácie a po inštalácií ROM ste si ich obnovili, odporúčame nainštalovanie aplikácie Titanium Backup. Tá umožní zálohovať všetky aplikácie spolu s dátami tak, že ich obnovenie bude jednoduché kedykoľvek v budúcnosti aj na iných zariadeniach s inou verziou Androidu či systémovej nadstavby. Zároveň táto aplikácia slúži na odinštalovanie systémových aplikácií, ktoré by ste z telefónu inak nedostali. Pre základné operácie vám pritom postačí verzia zadarmo, no napríklad funkcia zálohovania aplikácií na cloud je k dispozícii iba v premium verzii.

Verzia: 8.1.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 8.1.0
Aktuálna cena: Zdarma

Po získaní práv ROOT máte k dispozícii väčší výber zaujímavých aplikácií. Podľa nás najužitočnejšie sú jednoznačne Wakelock Detector v spolupráci s Greenify, spomínaný Titanium Backup a ak máte sklony k automatizácií telefónu (ale aj domácnosti), určite vyskúšajte Tasker. Tieto aplikácie výrazne rozšíria využitie vášho smartfónu a posunú ho tak povediac na vyššiu úroveň. Ďalšie zaujímavé tituly určené pre zariadenia s ROOT právami nájdete v časti seriálu ROOT, ktorú sme zasvätili práve tejto tématike. Určite by sme nemali zabudnúť ani na Xposed Framework, ktorému sme venovali v seriáli ROOT jednu celú časť. Vrámci tohto frameworku nájdete množstvo univerzálnych doplnkov pre vašu ROM, ale aj také, ktoré sú určené konkrétne pre ROM-ky so systémom HTC Sense, a teda ich použijete práve aj na HTC One M7.

Verzia: 2.0.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.0.1
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €

Najlepšie custom ROM pre HTC One M7

Ako sme písali vyššie, HTC One M7 je veľmi obľúbené zariadenie aj medzi “hackermi” a “modermi”, ktorí sa snažia prispôsobiť si ho podľa vlastných predstáv. V praxi to potom znamená, že pre toto zariadenie je k dispozícii naozaj veľké množstvo custom ROM-iek, pričom tie sú stále aktualizované a vylepšované a všetko nasvedčuje tomu, že to tak ešte aj dlho ostane. V priebehu obdobia od predstavenia tohto smartfónu si ho kúpilo veľa užívateľov po celom svete, ktorí vytvorili veľmi silnú a rozsiahlu komunitu.

Našou najobľúbenejšou ROM pre HTC One M7 je ViperOne. ROOT-nutie telefónu síce umožňuje nahranie ROM, ktorá je postavená na čistom Androide, no prostredie HTC Sense 6 ponúka veľké množstvo zaujímavých funkcií, ktoré v čistom Androide nenájdeme a ktoré robia používanie tohto zariadenia efektívnejšie a zábavnejšie. ROM ViperOne je ale postavená na systéme Android s prostredím HTC Sense a za jej vývojom stoja vývojári originálneho HTC Sense. ROM je plná vylepšení, úprav a obrovského množstva pridaných funkcií, a to všetko pri zachovaní, či dokonca vylepšení výkonu a plynulosti systému.

preview_m8_venom_tweaks

Vďaka tejto ROM môžete nastaviť všetko, čo vám zíde na um. Graficky si môžete prispôsobiť každú jednu oblasť a upraviť všetko tak, ako chcete. Medzi naše najobľúbenejšie prvky patrí možnosť nastaviť si veľkosť mriežky na domovských obrazovkách, možnosť nastaviť si vzhľad notifikačnej lišty a panelu s upozorneniami (vrátane ikon pre rýchle spustenie), rozsiahly obchod s témami, tapetami, ikonami a ďalšími prvkami pre prispôsobenie systému, či pokročilé nastavenia funkcií kernelu priamo z nastavení smartfónu. Aktuálne je ViperOne ROM vo verzii 7.0.1 a ďalšie informácie, ako aj podrobný návod k inštalácii nájdete na tomto odkaze. Táto ROM je k dispozícii aj pre majiteľov smartfónu HTC One M8, pričom ponúka v podstate všetky tieto funkcie, ku ktorým sú pridané niektoré, ktoré One M7 hardvérovo nepodporuje.

Medzi ďalšie populárne ROM patrí Android Revolution HD, ktorá je tiež postavená na najnovšej verzii systému HTC Sense. Vývojári tejto ROM sa miesto množstva funkcií zamerali najmä na výkon a stabilitu, a tak ak vám nechýbajú pokročilé možnosti a stačí vám to, čo ponúka štandardné prostredie HTC Sense, táto ROM je práve pre vás. Pre HTC One M7 je k dispozícii aj populárny CyanogenMod 11, pričom v tomto prípade už ide o ROM postavenú na čistom Androide. Týchto je k dispozícii tiež niekoľko, no CyanogenMod je stále jeden z najpopulárnejších. Aj my sme testovali túto ROM na našom One M7, no nám sa nepozdávala nadmerná spotreba batérie v stave nečinnosti. Je možné, že je to problém nášho zariadenia, resp. našej konfigurácie ROM/Kernel, no aj po opätovných pokusoch sme sa vrátili späť k ViperOne.

Čo je to S-ON a S-OFF

Ak ste sa v minulosti zaoberali ROOT-ovaním smartfónov HTC, zrejme ste už narazili na pojem S-ON a S-OFF. Tieto pojmy sú skratkami pre výrazy “Security-ON” a “Security-OFF” a v skratke znamenajú povolenie alebo zákaz zapisovania do určitých častí systému na vašom smartfóne HTC. Pre väčšinu operácií, vrátane ROOT-ovania, nahrávania custom ROM a custom recovery si vystačíte so základným nastavením, ktorým je S-ON. Ak by ste ale chceli so smartfónom vykonávať pokročilé úlohy, používať pokročilé príkazy v ADB, alebo úplne odstrániť stopy po všetkých modifikáciách, ktoré ste vykonali, budete potrebovať S-OFF.

328933-htc-one-google-play-edition-unlocked

Toto je už ale o čosi náročnejší proces, ktorý vyžaduje pozorné sledovanie návodov. Jedným z najväčších prínosov pre bežných užívateľov je možnosť inštalácie ROM určených pre Google Play Edition HTC One. To znamená, že z klasického HTC One si môžete sami doma vytvoriť zariadenie s čistým Androidom, na ktoré budete dokonca dostávať OTA aktualizácie vtedy, keď aj majitelia originálneho HTC One GPE. My ale uprednostňujeme HTC Sense, a preto sme komplikovaný proces pre získanie S-OFF neabsolvovali. Ak by ste ale mali záujem, môžete si pozrieť detailné návody, pričom jeden taký nájdete aj na tejto adrese.

Pokročilé operácie s ROOT-nutým HTC One

Hoci sa to pre bežných užívateľov môže zdať nezmyselné, ROOT telefónu a používanie alternatívnych ROM patrí v skutočnosti medzi tie najjednoduchšie operácie, ktoré môžete s takýmto zariadením vykonávať. K dispozícii je totiž veľké množstvo ďalších nástrojov, pomocou ktorých môžete svoje HTC One vylepšiť v rôznych smeroch. Patria medzi ne napríklad custom kernely. Kernel je prakticky akási medzivrstva medzi hardvérom a softvérom, ktorá zabezpečuje ich komunikáciu. Používanie custom kernelov nie je o nič zložitejšie, ako používanie custom ROM, no často prinášajú zhoršenie stability a možnosti, ktoré otvárajú, sú prevažne určené pre pokročilejších užívateľov. Inštalácia takéhoto kernelu je podobná, ako inštalácia ROM – jednoducho ho flashnete cez custom recovery. Niektoré kernely sú doplnené aj o grafického sprievodcu inštaláciou, kde si môžete vybrať predvolené hodnoty niektorých nastavení.

Medzi najpopulárnejšie kernely pre HTC One patria EllementalX či Bulletproof. Oba sú výtvorom užívateľa fóra XDA s nickom flar2 a sú overené množstvom užívateľov, ktorí ich používajú každý deň. Vďaka tomu môžeme povedať, že ide o stabilné kernely, ktoré so sebou prinášajú zväčša iba výhody. My používame už niekoľko mesiacov EllementalX, ktorý sa osvedčil ako stabilný a plný užitočných funkcií. Pri inštalácií si môžete vybrať také zaujímavosti, ako sú napríklad funkcie logo2menu – po stlačení oblasti tesne nad logom HTC pod displejom sa objaví menu, ktoré by ste inak vyvolávali dlhým stlačením tlačidla Domov, sweep2wake – gestom posunutia prsta odblokujete obrazovku aj keď je vypnutá. doubletap2wake – dvojnásobným poklepaním po obrazovke ju odblokujete podobne, ako na HTC One M8 a mnohé ďalšie. Kernel ponúka možnosti na úpravu taktu a napätia procesora, čo sú ale naozaj pokročilé možnosti, ktoré by ste mali robiť iba vtedy, ak viete, do čoho sa púšťate. Výsledkom môže byť výrazné predĺženie výdrže batérie, ale aj zhoršenie stability celého systému.

Záver

Ak sa aj po prečítaní tohto článku pýtate, či sa vám oplatí ROOT-nuť vaše HTC One, subjektívne musíme povedať, že určite áno. Celý proces zaberie maximálne hodinu, no množstvo nových možností ponúkne oveľa viac zábavy a potešenia z používania vášho telefónu. Návody a pripomienky v tomto článku sú pritom čerpané zo zdrojov, ktoré sme využívali aj my pri ROOT-ovaní nášho HTC One a ktoré sa nám zdali najlepšie a najvhodnejšie. Prirodzene, existuje veľké množstvo ďalších rôznych možností, pričom niektoré z nich vám zabezpečia ROOT rýchlejšie a jednoduchšie. My ale môžeme potvrdiť, že tie návody, ktoré sme spomínali v článku, sú plne funkčné a veľmi ľahko pochopiteľné aj pre nikoho, kto doteraz s ROOT-ovaním nemá žiadne, alebo iba minimálne skúsenosti. Veríme, že vám tento článok pomohol. Ak máte akékoľvek pripomienky, otázky, alebo by ste sa chceli podeliť o to, ako používate vaše ROOT-nuté HTC One M7 vy, dajte nám vedieť v diskusii.

Zdroj: HTCOneRoot.com, XDA 1, 2,3, 4, 5, CyanogenMod

14.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+