MojAndroid

Niekoľko týždňov s hoverboardom v kancelárii nás presvedčilo o tom, že hoci hoverboard nie je tá najdôležitejšia vec na svete, môžete si naň poriadne zvyknúť a obľúbiť si ho. Čo to vlastne hoverboard je? Ide o dopravný prostriedok pre všetky vekové kategórie, i keď si myslíme, že sa uchytí skôr medzi mladšími generáciami. Starší možno budú voliť skôr segway, ktorý ponúka aj rúčku, čo môže byť pre nich pohodlnejšie. No kým segway je určený aj na exteriéry, teda napríklad prehliadky miest, hoverboard podľa nás plní skôr funkciu indoor prepravy (skladové priestory, letiskové haly, kancelárie…). Kolieska totiž cítili vonku každý kamienok a neraz nám hrozila poriadna modrina :)

Hoverboard_arasid (1 of 12)

Hoverboard tvorí navonok plastová konštrukcia a dve kolesá s priemerom 6,5 palca. Vo vnútri sa nachádza 36 V batéria, ktorá sa doplna nabije približne do dvoch hodín. Výrobca dáva k baleniu rýchlonabíjačku, ktorá je certifikovaná a má ponúknuť rýchlejšie nabitie ako u konkurencie. Dojazd je relatívny, súvisí totiž s povrchom, na ktorom sa premávate a tiež od hmotnosti, s ktorou musí hoverboard “zápasiť”. V priemere ale môžeme hovoriť asi o 15 km. V hoverboarde sú využité originál batérie od výrobcov LG či Samsung, čo výrobca považuje za slušnú devízu v porovnaní s konkurenčnými zariadeniami s lacnejšími batériami. Originál batérie od renomovaných výrobcov majú vydržať viac nabíjacích cyklov, sú bezpečnejšie a poskytnú používateľovi väčší dojazd. My sme väčšinou hoverboard nabíjali raz za 4 dni, čo úplne stačilo na zábavné vozenie po našich priestoroch niekoľkokrát za deň.

Hoverboard_arasid (7 of 12)

Batéria poháňa elektromotor, ktorý sa postará o chod zariadenia a dokáže ho spolu s pasažierom vytlačiť do maximálne 15-stupňového stúpania. S hoverboardom môžete jazdiť maximálnou rýchlosťou 15-18 km/h a nemali by ste pritom vážiť viac ako 120 kg :) To je totiž nosnosť, do ktorej výrobca garantuje normálnu funkcionalitu hoverboardu.

Hoverboard_arasid (12 of 12)

Hoverboard má ďalej vo výbave LED svetlá, ktoré sa rozsvietia pri tlaku, teda v momente, keď si na ne stanete. Okrem toho, že je to mimoriadne efektné, je to i celkom praktické. V slabších svetelných podmienkach nám trochu posvietil na cestu. Okrem toho sa tu ešte v hornej strednej časti nachádza indikátor úrovne batérie, takže máte prehľad o tom, koľko šťavy vám zostáva na vozenie.

Hoverboard_arasid (8 of 12)

No a ešte jedna konštrukčná zaujímavosť – hoverboard je vybavený aj Bluetooth jednotkou. Je to z toho dôvodu, že ho môžete spárovať s vaším smartfónom a spúšťať si tak hudbu. Áno, hudbu. Hoverboard totiž obsahuje v ľavej spodnej časti reproduktor, ktorý prehráva hudbu z vášho mobilu. Na prvý pohľad sa to môže zdať  nevyužiteľné, no ak patríte k ľuďom čo radi na seba upozornia, budete si to pochvaľovať :) Reproduktor má hlboké a pomerne slušné tóny, nie je “prepálený”, no zároveň mu bez problémov rozumiete slová piesní. Ak máte navyše kamarátov s podobnými záujmami, zažijete celkom fajn zábavu s hudbou a hoverboardom. Prehrávať sa dajú piesne z hudobnej knižnice, ale aj hudba z Youtube či z online rádií.

Hoverboard_arasid (11 of 12)

Celá preprava týmto nezvyčajným dopravným prostriedkom funguje tak, že hoverboard zapnete hlavným tlačidlom a jednoducho naň nastúpite. Považujeme si za povinnosť povedať vám, že pri prvých pokusoch s hoverboardom odporúčame využiť rameno kolegu, alebo sa aspoň trochu pridŕžať nejakého pevného bodu. Kým si totiž nezvyknete na jeho ovládanie a nechytíte ten správny balans, vozenie je trochu riskantné. Treba si to teda najskôr odskúšať, pochopiť princíp akcelerácie či zastavenia sa – a potom sa vám už vozenie extrémne zapáči. Po nastúpení na tento dopravný prostriedok ho ovládate vlastným telom v kombinácii so senzormi zariadenia, teda gyroskopom, akcelerometrom a tlakovými bodmi. Jemným pohybom špičiek nôh dopredu sa rozbehnete a horizontálnou polohou svoj hoverboard zase zastavíte. Naklonením päty smerom dozadu môžete zase cúvať. Dve časti hoverboardu môžete ovládať zvlášť, teda preklopiť špičku na jednej nohe a pätu na druhej, čím docielite 360-stupňové otočky. Tento mechanizmus zároveň zabezpečí aj balansovanie na jednom mieste.

Hoverboard_arasid (5 of 12)

V redakcii sme hoverboard využívali dokonca aj na presun z kuchynky do kancelárie, čo je v reáli asi 5 metrov. Chceme tým povedať asi toľko, že na zariadenie sme si poriadne zvykli a bola to vždy milá chvíľa, povoziť sa na ňom a trochu sa odreagovať. Pre hoverboard je logicky najlepšia rovná plocha, no poradí si aj s menšími “predelmi”. U nás išlo o malú prekážku v podobe zlomu medzi parketami a dlažbou, ktorú sme vždy zvládli. Treba sa len pripraviť na menší skok, teda spevníte nohy a mierne zrýchlite.

Na záver už len malé upozornenie, že netreba mať úplne ružové okuliare – so zariadením sa dajú narobiť aj poriadne škody na zdraví, výnimkou okrem modrín nie sú ani zlomeniny. Treba si preto dávať naozaj pozor a rešpektovať človeka na tomto prostriedku, pretože stačí zlomok sekundy a letíte na zem. Bezpečnosť rozhodne neodporúčame podceňovať. Hoverboard si u nás na Slovensku môžete kúpiť za 309,99 eur.

Technické špecifikácie: 

 • Max. rýchlosť: 15 -18 km/h
 • Max. nosnosť: 120 kg
 • Dojazd: 15 -20 km na 1 nabitie (v závislosti na váhe jazdca, podklade na ktorom sa jazdí a pod.)
 • Maximálne stúpanie: 15°
 • Batéria: 36 V / 4,4 A (originál batéria Samsung, alebo LG)
 • Čas nabitia: 45 – 120 minút pre plné nabitie
 • Kompatibilita siete: 100 – 240 V
 • Výkon: 2x 350 W
 • Operačné napätie motora: DC 36 V
 • Rozmery: 600 x 190 x 190 mm
 • Hmotnosť: 10 kg
 • Materiál: ABS + PC
 • Zdroj: progamingshop.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Za zapožičanie hoverboardu ďakujeme mp3.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+