MojAndroid

Ako určite už mnohí z vás viete, na Facebooku existuje oficiálna stránka, na ktorej Polícia Slovenskej republiky upozorňuje na nebezpečné podvody a takzvané “hoaxy”. Ich autormi sú prevažnú väčšinu prípadov facebookové stránky, ktoré sa snažia ľudí nalákať na rôzne výhry, avšak na samý záver môžu prísť o svoje vlastné peniaze. Aj napriek tomu, že sa táto téma rozoberá či už na našom webe alebo na danej facebookovej stránke veľmi často, niektorí sa z chýb ostatných nepoučia a padnú za obeť.

Okamžité podozrenie na hoax

Tieto nebezpečné stránky sú zväčša podozrivé hneď na prvý pohľad – nemajú poriadny profil, titulnú či profilovú fotografiu a jednoducho chýbajú hocijaké základné informácie o spoločnosti a statusy z minulosti. Aj napriek tomu sa však nechajú nachytať doslova tisícky ľudí, ktorí bez váhania zdieľajú príspevky so súťažami o rôzne výhry.

Obete prichádzajú o peniaze na účte

Útočník vás môže okradnúť či už prostredníctvom SMS kódov, alebo vás bez váhania požiada o informácie o vašej platobnej karte. Ak už títo používatelia nie sú nejako technicky zdatní či nevedia spozorovať rozdiel medzi slušnou a nelegálnou stránkou, vždy je dobré vedieť, ako sa takýmto problémom vyhnúť.

Ako sa vyvarovať problémom?

Podľa Hoaxy a podvody – Polícia SR vo všeobecnosti platia dve pravidlá:

  • Nikdy neposielajte údaje, ktoré máte na svojej kreditnej karte. V žiadnom prípade ich nikomu nedávajte, pretože bude samozrejme mať prístup k rôznym platbám na internete cez váš účet. Ak tieto údaje máte niekomu poskytnúť, tak ide o napríklad rezerváciu ubytovania na Booking.com, kde údaje vpisujete do formuláru na stránke.
  • NIKDY si nenechajte poslať na svoj mobilný telefón SMS kód, ktorý máte následne preposlať organizátorovi súťaže. Prídete o peniaze.

Iba nedávno sa na sociálnej sieti Facebook objavila ďalšia podvodná stránka, ktorá žiada ľudí informácie o karte. Preto by sme vás radi informovali, že “Fronto Nábytok” je podvod. Pokiaľ už je neskoro a podvodníci vás nanešťastie o vaše peniaze obrali, obráťte sa na políciu.

Náš tip
Ľudí na Facebooku sa snažila okradnúť stránka. Rozdávala podvodné výhry

2.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Kukucar

    KOČNER DRŽÍ KOTLEBU ZA GULE!!

    Kočner 10. marca 2018 Zsuzsovej napísal: „Som vybavil, že NS SR (Najvyšší súd Slovenskej republiky) pošle do p..e Čižnárove podanie na zrušenie ich strany. Súd povie, že nie sú fašisti. Tak sú mi niečo dlžní. Vidím dopredu pár krokov.“

+