MojAndroid

Ako určite už mnohí z vás viete, na Facebooku existuje oficiálna stránka, na ktorej Polícia Slovenskej republiky upozorňuje na nebezpečné podvody a takzvané “hoaxy”. Ich autormi sú prevažnú väčšinu prípadov facebookové stránky, ktoré sa snažia ľudí nalákať na rôzne výhry, avšak na samý záver môžu prísť o svoje vlastné peniaze. Aj napriek tomu, že sa táto téma rozoberá či už na našom webe alebo na danej facebookovej stránke veľmi často, niektorí sa z chýb ostatných nepoučia a padnú za obeť.

Okamžité podozrenie na hoax

Tieto nebezpečné stránky sú zväčša podozrivé hneď na prvý pohľad – nemajú poriadny profil, titulnú či profilovú fotografiu a jednoducho chýbajú hocijaké základné informácie o spoločnosti a statusy z minulosti. Aj napriek tomu sa však nechajú nachytať doslova tisícky ľudí, ktorí bez váhania zdieľajú príspevky so súťažami o rôzne výhry.

Obete prichádzajú o peniaze na účte

Útočník vás môže okradnúť či už prostredníctvom SMS kódov, alebo vás bez váhania požiada o informácie o vašej platobnej karte. Ak už títo používatelia nie sú nejako technicky zdatní či nevedia spozorovať rozdiel medzi slušnou a nelegálnou stránkou, vždy je dobré vedieť, ako sa takýmto problémom vyhnúť.

Ako sa vyvarovať problémom?

Podľa Hoaxy a podvody – Polícia SR vo všeobecnosti platia dve pravidlá:

  • Nikdy neposielajte údaje, ktoré máte na svojej kreditnej karte. V žiadnom prípade ich nikomu nedávajte, pretože bude samozrejme mať prístup k rôznym platbám na internete cez váš účet. Ak tieto údaje máte niekomu poskytnúť, tak ide o napríklad rezerváciu ubytovania na Booking.com, kde údaje vpisujete do formuláru na stránke.
  • NIKDY si nenechajte poslať na svoj mobilný telefón SMS kód, ktorý máte následne preposlať organizátorovi súťaže. Prídete o peniaze.

Iba nedávno sa na sociálnej sieti Facebook objavila ďalšia podvodná stránka, ktorá žiada ľudí informácie o karte. Preto by sme vás radi informovali, že “Fronto Nábytok” je podvod. Pokiaľ už je neskoro a podvodníci vás nanešťastie o vaše peniaze obrali, obráťte sa na políciu.

Náš tip
Ľudí na Facebooku sa snažila okradnúť stránka. Rozdávala podvodné výhry

2.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+