MojAndroid

Výkon našich smartfónov a tabletov neustále rastie. Ich výpočtová sila sa dostala v posledných rokoch na takú úroveň, že sú schopné spustiť a plynulo prehrávať video v Ultra HD rozlíšení, či podporujú hry s grafikou, ktorá nemá ďaleko od titulov určených pre počítače a herné konzoly. Stále viac lacných zariadení ale dokazuje, že aj dnešné lacnejšie procesory s menšou veľkosťou pamäte RAM dokážu bez problémov zvládnuť obrovskú záťaž náročných aplikácií.

Samsung-NotePRO-12.2-2

Pamäť RAM sa ale na rýchlosti nášho smartfónu podieľa iba sčasti. Pomáha najmä pri multitaskikngu, keď máme na pozadí spustených niekoľko aplikácií. Preto sa môže stať, že pri zariadeniach, ktoré majú 1 GB pamäte RAM a menej, dochádza k častému obnovovaniu obsahu aplikácie po tom, ako ju minimalizujete a prejdete do inej aplikácie. Tento nedostatok ale nie je prítomný vo väčšine smartfónov s kapacitou RAM 2 GB. Tu môžete mať spustených množstvo aplikácií súčasne a operačný systém si s nimi hravo poradí. Android je totiž veľmi efektívny čo sa týka využitia RAM a pri spustení viacerých náročnejších aplikácií vypína, resp. dočasne pozastavuje tie služby, ktoré práve nepoužívate.

mc5-1

V najnovších zariadeniach dnes ale často nájdeme aj 3 GB pamäte RAM, či v niektorých dokonca aj viac. Načo nám vlastne je takáto veľká dočasná pamäť? Väčšina aplikácií funguje bez problémov aj na zariadeniach s 1 GB RAM. Pre pohodlný multitasking aj medzi tými najnáročnejšími aplikáciami zasa bohato stačia 2 GB pamäte. Jedinú výnimku tvoria zariadenia Samsung s nadstavbou TouchWiz. Tie sú neslávne známe tým, že v určitých situáciách je tento systém spomalený, no najmä zaberá obrovské množstvo pamäte RAM aj vtedy, keď nemáte spustené žiadne aplikácie.

Samsung Galaxy Note 3

Vo väčšine iných zariadení ale 3 a viac GB pamäte RAM len tak ľahko nevyužijeme. Preto sa naskytá otázka – potrebujeme vôbec neustále zvyšovať túto hodnotu? Nebolo by lepšie, keby výrobcovia sústredia svoje prostriedky radšej do iných aspektov zariadení, ktoré sú dnes kvalitatívne horšie, ako by sme si priali? Otázka je to zaujímavá a odpoveď na ňu možno zložitejšia, než sa na prvý pohľad zdá. Podeľte sa teda s nami o vaše názory v ankete. Určite je ohľadne pamäte RAM veľa nejasností, preto ak máte k tejto téme aj nejaké zaujímavé postrehy, podeľte sa s nami v diskusii.

Koľko GB pamäte RAM je podľa vás maximum, ktoré dokážu dnešné zariadenia s Androidom reálne využiť?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

31.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+