MojAndroid

Už zajtra, 2. júna, by sme sa mali dočkať oficiálneho predstavenia nového operačného systému HarmonyOS a s ním aj nových zariadení, ktoré ho dostanú. Okrem nich sa ho dočkajú aj niektoré staršie zariadenia spoločnosti Huawei a portál GSMArena zverejnil ich zoznam.

S predstavením nového systému sa dočkáme aj predstavenia nového tabletu a hodiniek

Hlavným dôvodom vydania vlastného operačného systému je pre Huawei snaha osamostatniť sa od spoločnosti Google. Kvôli sankciám USA nemôžu americké spoločnosti dodávať tomuto čínskemu výrobcu americké technológie a platí to samozrejme aj pre Google. Huawei síce môže využívať AOSP verziu systému Android, ale jeho zariadenia nemajú certifikáciu Google, tým pádom ani Google aplikácie, vrátane obchodu Google Play.

Huawei Watch 3 s HarmonyOS – dátum predstavenia | Foto: GSMArena.com

 

Nový operačný systém HarmonyOS bude určený pre smartfóny, tablety a aj nositeľnú elektroniku. Už pri oficiálnom odhalení systému má byť predstavený tablet Huawei MatePad Pro 2 a smart hodinky Huawei Watch 3. Obidve zariadenia by mali mať predinštalovaný HarmonyOS už od výroby. Huawei chce však dostať nový systém do konca roka až na 300 miliónov zariadení, takže ho začne distribuovať aj starším modelom.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro | Foto: Redakcia


Tieto zariadenia sa dočkajú aktualizácie na HarmonyOS

Krátko po predstavení HarmonyOS by sa mali aktualizácie na nový systém dočkať minuloročné prémiové modely Huawei Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ a Mate 40 Pro RS. Okrem nich by mala byť aktualizácia dostupná aj pre smartfóny strednej triedy Huawei Nova 8 a 8 Pro, skladací smartfón Huawei Mate X2 a tablet Huawei MatePad Pro. Podľa portálu HuaweiCentral by mala doraziť aj na hodinky Huawei Watch GT2, GT2e a GT2 Pro.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro | Foto: Redakcia

Je pravdepodobné, že spoločnosť Huawei ponechá používateľom možnosť zostať na súčasnom systéme Android 10 s nadstavbou EMUI 11. Stále tiež prebiehajú diskusie, či bude HarmonyOS skutočne novým systémom alebo len upravenou verziou Androidu. Určite ale bude po grafickej stránke veľmi podobný nadstavbe EMUI 11, čo dokazuje aj nasledujúce porovnávacie video.

Náš tip
Clubhouse hlási 2 milióny nových Android používateľov denne, prídu vylepšenia
1.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+