MojAndroid

Na vlastnom operačnom systéme HarmonyOS pracuje spoločnosť Huawei posledné dva roky a čoskoro by sa jeho stabilná verzia mohla objaviť na vybraných smartfónoch. Informuje o tom portál HuaweiCentral na základe vyjadrenia šéfa pre vývoj softvéru spoločnosti Huawei Wang Chengla.

Stabilná verzia HarmonyOS sa objaví už v júni

Podľa jeho tvrdenia sa objaví na aktuálnych smartfónoch spoločnosti už v priebehu júna. V posledných mesiacoch uvoľňovala čínska spoločnosť jej beta verziu pre vybrané modely.

HarmonyOS | Foto: HuaweiCentral.com

Práve tie budú pravdepodobne aj prvými smartfónmi, ktoré dostanú v júni stabilnú verzie HarmonyOS 2.0. Huawei už predtým vyhlásil, že by chcel tento rok dostať svoj operačný systém na 200 miliónov zariadení. Zároveň spoločnosť vyjadrila presvedčenie, že si systém adoptuje aj konkurencia na minimálne 100 miliónoch smartfónoch.

Celkovo by tak v roku 2021 mohol byť HarmonyOS na viac ako 300 miliónoch zariadeniach. Otázne je, že či bude HarmonyOS skutočne novým systémom. Experti, ktorí analyzovali jednu z jeho prvých beta verzií, v nej našli veľa prvkov systému Android 10. Pri niektorých položkách v systéme sa dokonca objavovali pôvodné názvy a ikonky systému spoločnosti Google.

Vlastný operačný systém je reakciou na sankcie USA

Spoločnosť Huawei síce tvrdí, že na HarmonyOS pracuje už niekoľko rokov, ale prvýkrát ho verejne oznámila až v polovici roku 2019. Bolo to krátko po tom, čo americké Ministerstvo obchodu vydalo zákaz predávať americké technológie tejto čínskej spoločnosti. Nové smartfóny Huawei v dôsledku tohto kroku prišli o certifikáciu Googlu a tým pádom aj Google aplikácie.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro | Foto: Redakcia


Vlastný operačný systém by mal spoločnosti umožniť osamostatniť sa od softvéru amerického softvérového giganta. Už dlhšiu dobu inštaluje Huawei na svoje smartfóny vlastný obchod s aplikáciami AppGallery. Spolu s ďalšími Huawei aplikáciami a službami HMS (Huawei Mobile Services) by mal byť súčasťou aj systému HarmonyOS. Viac detailov o tomto systéme sa dozvieme už v júni.

Náš tip
Visit Paragliding in Dalhousie, Himachal Pradesh for fulfill your dream of flyin
4.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+