MojAndroid

Spoločnosť Google pozýva svojich používateľov na plavbu po krásnom modrom Dunaji. V rámci populárnej služby Street View na Mapách Google bude možné obdivovať 3 hlavné mestá, ďalšie malebné mestečká, rôzne tiesňavy a tisícky prekrásnych zákutí. Google začal so zberom panoramatických snímok mohutného povodia Dunaja minulé leto, pričom do projektu bolo zapojených 6 krajín, vrátane Slovenska, Maďarska, Chorvátska, Srbska, Bulharska a Rumunska.

K najzaujímavejším miestam, ktoré budú môcť používatelia obdivovať počas plavby po Dunaji, patria Hrad Devín, Bratislavský hrad, Vyšehrad (Maďarsko), Budínsky hrad a budova parlamentu v Budapešti (Maďarsko), barokové mesto Vukovar (Chorvátsko), oblasť Cazanele Mari (Rumunsko), či Belehrad (Srbsko).

„Špeciálne zbierky povodia rieky Dunaj sú prvým projektom, ktorý sa realizoval v takom veľkom počte krajín, celkovo sme snímky zbierali až v šiestich krajinách. Oddnes sa môže každý používateľ vydať na plavbu po Dunaji a obdivovať prekrásne mestá ako Bratislava, Budapešť, či Belehrad a objavovať nádherné dunajské tiesňavy,“ hovorí Ulf Spitzer, Street View Program Manager Google.

Na zbieranie fotodokumentácie využil Google špeciálne Street View zariadenie, tzv. Trekker, umiestené na čele výletnej lode ms Treasures, ktorá sa plaví po Dunaji a preváža dovolenkujúcich pasažierov z prístavu do prístavu. Túto výletnú loď prevádzkuje americká spoločnosť Tauck, ktorá je lídrom v oblasti výletných prémiových plavieb a v spolupráci so svojím partnerom – spoločnosťou Scylla – sprostredkováva výletné plavby po Dunaji ako aj ďalších európskych riekach.

Street View_oblast Cazanele Mari_Rumunsko

Trekker, špeciálne Street View zariadenie, je navrhnutý tak, aby mohol vytvárať 360-stupňové panoramatické snímky a to pomocou kamery zostavenej z pätnástich objektívov (každý z nich je otočený iným smerom) pripevnenej na vrchu Trekkera. Zozbierané snímky sa spracovávajú špeciálnou technológiou a následne sa sprístupnia v službe Street View dostupnej na Mapách Google. 

Google obohatil minulý rok špeciálne zbierky aj o Slovenský výber, vrátane Vysokých a Nízkych Tatier, Banskej Štiavnice, Zámku Bojnice, Spišského hradu, či Kaštieľa Betliar, či ZOO Bojnice.

Pomocou Trekkera boli zachytené aj rôzne svetové historické, kultúrne a prírodné pamiatky, ako napríklad Amazonský prales, pyramídy v Gize, Mount Everest, Tádž Mahal, Galapágy a dokonca aj Benátky. Zámerom spoločnosti Google je aj týmto spôsobom uchovávať svetové kultúrne dedičstvo a sprístupňovať ho používateľom na celom svete.

Street View_budova parlamentu_Budapest Street View_Hrad Devin

Zdroj: tlačová správa

31.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+