MojAndroid

Dlhšie bolo známe, že spoločnosť Google chystá pokročilý AI model Gemini. Na základe posledných špekulácií sa však predpokladalo, že ho predstaví až budúci rok. Google však včera prekvapil a oficiálne predstavil projekt Gemini. Informáciu priniesol portál GSMArena.

Gemini prekováva konkurenčný ChatGPT

Od začiatku je stavaný ako multimodálny, a tak dokáže zovšeobecniť a pochopiť rôzne typy informácií – text, obrázky, zvuk, video a kód – a to všetko súčasne.  Model Gemini bude k dispozícii v troch rôznych variantoch: Ultra, Pro a Nano. Ultra je najpokročilejší model, ktorý zvládne najzložitejšie úlohy. Model Pro je určený pre škálovanie širokého spektra bežnejších úloh a Nano je efektívnym modelom pre úlohy vykonávané priamo na zariadení. Gemini si tak poradí aj s úlohami na dátových centrách a aj na smartfónoch.

Gemini Ultra dokáže generovať aj vysoko kvalitný kód v programovacích jazykoch Python, Java, C++ a Go. Môže fungovať v rôznych svetových jazykoch a poskytovať v nich komplexné informácie. Dosiahol tiež výborne výsledky v niekoľkých kódovacích benchmarkoch, vrátane HumanEval a Natural2Code. Google poskytol aj dáta porovnávajúce Gemini s konkurenčným Chat GPT 3.5 a GPT-4.

Google Gemini
Porovnanie Gemini Ultra a Chat GPT-4 | Zdroj: blog.google.com

Gemini Pro prekonalo GPT-3.5 v 6 z 8 benchmarkov. Najvyšší model Gemini Ultra prekonal GPT-4 v 30 z 32 používaných akademických porovnávacích testov pre výskum a vývoj LLM (Large language model). Gemini Ultra je tiež prvým modelom, ktorý porazil ľudských expertov v teste MMLU (Massive Multitask Language Understanding) a to s výsledkom 90 %.

Gemini Pro už využíva Google Bard

Verziu Gemini Pro už dokonca využíva chatbot Google Bard, takže si jeho vylepšenú schopnosť odpovedať na zložité otázky už môžu vyskúšať aj používatelia. Vývojári a firemní zákazníci budú mať od 13. decembra prístup k službe Gemini Pro pomocou rozhrania Gemini API v aplikácii Google AI Studio alebo Google Cloud Vertex AI.

Gemini Nano bude zase ako prvý využívať smartfón Google Pixel 8 Pro. Bude v ňom poháňať funkcie ako Summarize v aplikácii Recorder a Smart Reply v klávesnici Gboard. Vývojári aplikácii tretích strán môžu využiť novú systémovú službu Android AICore v systéme Android 14, ktorá poskytuje jednoduchý prístup k Gemini Nano. V budúcnosti sa systém objaví aj vo vyhľadávaní a v  Google Chrome.

Náš tip
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3: Dokáže výkonom poraziť konkurenciu?
8.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+