MojAndroid

Posledný mesiac rezonovali v médiách správy o ChatGPT, umelej inteligencii (AI) od spoločnosti OpenAI, Spoločnosť Google teraz podľa portálu TheVerge oznámila, že začala testovať jej konkurenciu s názvom Bard na limitovanom počte ľudí.

Čo je ChatGPT?

ChatGPT je chatovací bot, ktorý na základe znalostí získaných strojovým učením dokáže odpovedať na rôzne otázky. Už od jeho predstavenia bolo len otázkou času, kým sa nájde niekto, kto bude chcieť takýto nástroj umelej inteligencie (AI) zneužiť. Prvými boli prekvapivo študenti univerzity v Bangalúre v Indii. Tí totiž začali využívať túto AI technológiu na písanie domácich úloh, referátov i seminárnych prác.

Mnohí sa potom začali obávať, že takáto umelá inteligencia, ktorá už vie písať lepšie a rýchlejšie ako my, predpovedá zánik povolaní ako je novinár, spisovateľ alebo scenárista. Cítiť ohrozene sa začali aj všetky vedy, ktorých zdroje aj výsledky poznania sú vo forme textov. Príkladom je filozofia, história, sociológia, teoretická pedagogika alebo jazykoveda.

Google využije konkurenciu ChatGPT aj vo svojom vyhľadávaní

Generálny riaditeľ spoločnosti Google, Sundar Pichai, tento týždeň oznámil projekt Bard, ktorý by mal byť konkurenciou pre ChatGPT.  Pichai opísal tento nástroj ako „experimentálnu konverzačnú službu AI“, ktorá bude odpovedať na otázky používateľov a zúčastní sa ich konverzácií. Softvér je zatiaľ k dispozícii skupine „dôveryhodných testerov”. V najbližších týždňoch sa následne stane dostupným verejnosti.

Ukážka schopnosti bota Bard | Zdroj: TheVerge.com

Pichai tiež poznamenáva, že Bard čerpá informácie z webu, aby poskytol aktuálne odpovede. To naznačuje, že môže byť schopný odpovedať na otázky aj o nedávnych udalostiach – s čím má ChatGPT problémy. Do spoločnosti OpenAI, ktorá za ChatGPT stojí, už však investoval miliardy dolárov americký gigant Microsoft, ktorý je pre Google priamou konkurenciou

Hovorí sa, že spoločnosť Microsoft integruje ChatGPT do svojho vyhľadávacieho nástroja Bing, ako aj ďalších produktov v balíku kancelárskeho softvéru Office. Už minulý týždeň unikli na internet snímky obrazovky, ktoré údajne zobrazujú Bing vylepšený o ChatGPT. Paradoxom je, že spoločnosť Google  vynašla jeho kľúčovú technológiu – transformátor, ktorý je v značke GPT označený ako „T“.

Google využije novú technológiu vo svojom vyhľadávaní | Zdroj: TheVerge.com

Google v prípade vlastného riešenia Bard skombinuje externú spätnú väzbu s vlastným interným testovaním, aby sme sa uistil, že Bardove odpovede spĺňajú vysokú latku kvality, bezpečnosti a opodstatnenosti informácií. Internetový gigant tiež zdôrazňuje, že integruje tento nástroj AI do množstva svojich produktov, vrátane Google vyhľadávania. Nepriamo tak potvrdil, že reaguje na kroky Microsoftu.

Náš tip
Obľúbený POCO smartfón dostáva aktualizáciu na Android 13 a MIUI 14

 

7.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+