MojAndroid

Nedávno bol uvedený na trh iQOO 12, ktorý je prvým telefónom s čipsetom Snapdragon 8 Gen 3. Tento model globálne uviedla spoločnosť Vivo a na rozdiel od telefónov od Xiaomi a OnePlus s tým istým čipsetom dostupnými len v Číne, predstavuje významný krok vpred v technológii smartfónov. Správu prináša AndroidCentral.

Podľa prvotných hodnotení iQOO 12 slúži ako ideálny testovací prístroj pre skutočný potenciál čipsetu Snapdragon 8 Gen 3. Zdá sa, že zariadenie ponúka pohľad do budúcnosti na to, čo môžeme očakávať od najlepších Android smartfónov v roku 2024. Telefón bol podrobený štandardným benchmarkom, ktoré odhaľujú jeho výnimočný výkon.

Snapdragon 8 Gen 3 používa konfiguráciu jadier 1+5+2, kde hlavné jadro Cortex X4 dosahuje frekvenciu 3,3 GHz. Aj keď výrobný proces ostáva rovnaký ako minulý rok na platforme TSMC 4nm, prechod na nové jadrá poskytuje významnú výhodu v oblasti výkonu. Čipset sa môže pochváliť zvýšením výkonu až o 30 % oproti predchodcovi Gen 2.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Nový čipset má dostať aj nástupca Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Filip Spevár

Adreno 750 GPU prináša v porovnaní s minulým rokom zvýšenie výkonu o 25% a má významné vylepšenia v technológii “ray tracing“. Telefón tiež obsahuje nové funkcie AI a vylepšenia fotoaparátu, hoci tieto nie sú priamo relevantné pre testovanie benchmark.

 

Výkonom sa dotiahol na A17 Pro od Apple

Porovnávajúc iQOO 12 s ASUS ROG Phone 7 Ultimate, ktorý bol najkonzistentnejším telefónom používaným tamojšej redakcie v roku 2023, iQOO ukazuje výrazný nárast výkonu. Porovnanie prebehlo aj s iPhone 15 Pro Max, a to vďaka jeho výkonu na najnovšej 3nm platforme. Ten však má má tendenciu prehrievať sa pri dlhom hraní.

porovnanie
Porovnanie troch zariadení | Zdroj: Android Central

 

V jednojadrových testoch Geekbench 6 je A17 Pro (iPhone) o 24% rýchlejší než nový Snapdragon a o 32% viac než verzia 8 Gen 2. Snapdragon 8 Gen 3 však dosahuje podobné výsledky v multi-jadrových testoch a je len o 6% pomalší než A17 Pro. V testoch zameraných na ray tracing Qualcomm výrazne predčí A17 Pro, čo ukazuje jeho dominanciu v tejto oblasti. Celkovo má Snapdragon 8 Gen 3 znateľný nárast výkonu naprieč celou radou a dokáže konkurovať spoločnosti Apple a ich čispetom.

Náš tip
iMessage sa možno vyhne regulácii zo strany Európskej komisie

8.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+