MojAndroid

Spoločnosť Apple možno nebude povinná priniesť službu iMessage do zariadení so systémom Android. EÚ práve rozhoduje o tom, či by sa iMessage mala považovať za základnú službu platformy podľa zákona o digitálnych trhoch (DMA). Ak by aplikácia dostala označenie základnej služby platformy, musela by byť v EÚ multiplatformová. Správu priniesla agentúra Bloomberg, ktorá analyzuje prebiehajúce rokovania v rámci Európskej únie.

Je, či nie je základnou službou platformy?

EÚ by však nemusela udeliť iMessage toto označenie vzhľadom na kľúčovú časť DMA. V právnych predpisoch sa uvádza, že základné služby platformy sa používajú ako dôležitý kanál medzi podnikateľmi a spotrebiteľmi. To, či sa iMessage používa nejakým významným spôsobom pre obchodné aplikácie nie je jasné. Preto nebola uvedená v prvom kole označovania EÚ. Európska komisia sa domnieva, že aplikácia nie je dostatočne dôležitá pre občanov EÚ na obchodných trhoch, uviedli pre agentúru Bloomberg ľudia oboznámení s touto záležitosťou.

Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 15 Pro

iMessage disponuje niektorými funkciami, ktoré sú určené na obchodné účely. Sú však dostupné len v niekoľkých krajinách EÚ, napríklad v Taliansku, Francúzsku a Nemecku. Hlavnou z nich je Business Chat, ktorý umožňuje používateľom získať podporu od vybraných firiem v aplikácii Správy na iPhone. Takéto funkcie by museli byť v EÚ rozšírené do značnej miery, aby iMessage mohla byť označená ako základná služba platformy.

Podnet od Googlu

Správa prichádza necelý mesiac po tom, čo Google napísal list Európskej komisii, v ktorom argumentoval, že by mala iMessage urobiť multiplatformovou. Spoločnosť Google tiež požiadala Apple, aby podporovala posielanie správ RCS na iPhone. Apple neskôr oznámil, že tak plánuje urobiť už budúci rok.

Správa prichádza len deň po tom, čo sa spoločnosti Beeper, ktorá sa zaoberá vývojom softvéru, podarilo reverzným inžinierstvom spracovať iMessage. Pomocou jej novej aplikácie Beeper Mini sa môže každé zariadenie so systémom Android prihlásiť do iMessage priamo cez servery spoločnosti Apple.

Ďalšie základné služby platformy od Apple

Tri služby spoločnosti Apple už boli označené ako základné služby platformy: App Store, Safari a iOS. To, či sa iMessage pripojí k ostatným službám Apple, bolo predmetom päťmesačného skúmania. Európska komisia uviedla, že konečné rozhodnutie prijme vo februári.

Náš tip
iMessage pre Android sa odkladá. Vznikajú problémy s bezpečnosťou

8.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+