MojAndroid

Spoločnosť Nothing sa rozhodla vyriešiť problém nekompatibility iMessage správ s Android zariadeniami. Vytvorila aplikáciu Nothing Chats, ktorú vytvorili výlučne pre svoj nový vlajkový model Nothing Phone (2). Avšak táto aplikácia spôsobuje používateľom problémy týkajúce sa ich súkromia a bezpečnosti. Informoval o tom portál 9TO5Google.

Ako aplikácia Nothing Chats funguje?

Aplikácia funguje na princípe platformy od americkej spoločnosti Sunbird. Do aplikácie sa prihlasuje pomocou Apple ID účtu, ktorý už vytvorený máte alebo si ho jednoducho založíte. Prihlasovacie údaje sa uložia do zašifrovanej databázy a celý prenos pre správy iMessage bude po vytvorení uzamknutý.

Nothing Chats | Zdroj: 9TO5Google
Nothing Chats | Zdroj: 9TO5Google

Samotná spoločnosť Sunbird na svojej stránke tvrdí, že údaje používateľov si v databáze neukladá a tým zabezpečuje bezpečné používanie. Na to reagovala aj spoločnosť Nothing, ktorá dodáva, že dáta v aplikácii sú šifrované a ani jedna zo spoločností sa k vašim údajom nedostane.

Akým problémom používatelia čelia?

Ukázalo sa však, že sľubované end-to-end šifrovanie nie je v aplikácii zaručené. Aj keď Sunbird údaje neukladá, na platforme X sa objavil príspevok o tom, že používateľské dáta sa dajú jednoducho nájsť v prostom texte. Spoločnosť má teda prístup k správam, súborom alebo k zdieľaným médiám, ktoré sa ukladajú do databázy Firebase a sú teda nezašifrované.

Dylan Roussel po preskúmaní situácie zistil, že po overení sa prostredníctvom webových tokenov JSON má používateľ prístup k Firebase databáze aplikácie a teda aj prístup k správam a súborom ostatných používateľov. Tiež spomenul aj to, že momentálne je v databáze uložených viac než 630 tisíc súborov, vrátane obrázkov, PDF súborov a hlasových záznamov.

Na základe tohto príspevku sa rozpútala veľká diskusia a spoločnosť Nothing bola hneď na problémovú situáciu upozornená. Práve z tohto dôvodu sa rozhodla aplikáciu z obchodu Google Play odstrániť a vrátiť ju až po odstránení problémov. Informovala o tom samotná spoločnosť Nothing prostredníctvom svojho profilu na platforme X, predtým Twitter.

Náš tip
Tento smartfón dostane fotoaparát, aký tu ešte nebol. Predávať by sa mal aj na Slovensku

21.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+