MojAndroid

Spoločnosť Google je v odstraňovaní aplikácií zo svojho obchodu Google Play v poslednom období veľmi aktívna. Nie vždy je dôvodom to, že by bola aplikácia škodlivá a obsahovala malvér. To je aj najnovší prípad takmer milióna aplikácií, ktoré podľa portálu AndroidCentral spoločnosť z obchodu koncom roka odstráni.

Google chce vývojárov prinútiť k pravidelnejším aktualizáciám Android aplikácií

Podľa analytickej spoločnosti Pixalate by malo byť z obchodu Google Play odstránených okolo 869 tisíc Android aplikácií. Aký je dôvod? Aplikácie totiž porušujú najnovšie zmluvné podmienky spoločnosti. Podľa týchto podmienok musia vývojári vydávať pravidelné aktualizácia svojich aplikácií a pokiaľ sa tak dva roky nedeje, tak bude ich softvér z obchodu odstránený.

Už od 1. novembra 2022 používatelia nebudú môcť nainštalovať aplikácie, ktoré nedostali v priebehu posledných dvoch rokov žiadnu aktualizáciu a nespĺňajú Googlom požadovanú úroveň API. Spoločnosť tento krok zdôvodňuje bezpečnosťou používateľov. Ak aplikácia alebo hra nemá zavedené najmodernejšie spôsoby ochrany, je automaticky zraniteľnejšia voči hackerským útokom.

Okrem skutočne zbytočných aplikácií z obchodu môže zmiznúť viacero užitočných aplikácií, ktoré ponúkajú nadštandardné funkcie. Neaktualizované aplikácie budú od novembra buď skryté z výsledkov vyhľadávania, alebo budú úplne odstránené. Spoločnosť Google zatiaľ túto správu nekomentovala. Nie je však jediná, ktorá sa k podobnému kroku odhodlala.

Dlhodobo neaktualizované aplikácie odstráni aj Apple

Konkurenčný Apple oznámil podobné opatrenie minulý mesiac a varoval vývojárov, že odstráni z obchodu App Store aplikácie, ktoré neboli dlhší čas aktualizované. Vývojári dostali 30 dní na to, aby aktualizovali svoje aplikácie, tak aby boli v súlade s novými podmienkami tohto amerického giganta.

V App Store je momentálne približne 650 tisíc zastaraných aplikácií. Spolu so spomínanými Android aplikáciami to predstavuje tretinu celkového počtu aplikácií dostupných na oboch platformách. Podľa analytickej spoločnosti Pixelate bolo za posledné dva roky v obchode Google Play a App Store aktualizovaných 68 % aplikácií. To je zhruba 3,1 miliónov aplikácií.

Náš tip
Pošta varuje pred nebezpečným podvodom. Útočníci vám môžu vybieliť váš účet
17.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+