MojAndroid

V obchode Google Play sa nachádza obrovské množstvo aplikácií a hier. Zatiaľ čo o niektoré sa vývojári starajú príkladne a pravidelne dostávajú aktualizácie, iné už neboli aktualizované roky. Spoločnosť Google oznámila, že neaktualizované aplikácie už nebude možné stiahnuť a nainštalovať.

Nemali by ste prehliadnuť:

🔥 Mobil za volantom vás po novom môže stáť vodičák. Vláda sprísnila tresty
🔥 Dostane váš Samsung aktualizáciu na Android 13? Ak máte jeden z týchto modelov, tak nie
🔥 Samsung ukončil podporu obľúbenej vlajkovej lode. Už nedostane žiadnu aktualizáciu

Podobne to už dlhšie funguje napríklad v konkurenčnom obchode App Store od Applu. Google informuje, že úzko spolupracuje s vývojármi na tom, aby prinášali obsah, ktorý naplní očakávania používateľov. To znamená aktuálny obsah využívajúci všetky moderné prvky operačného systému Android. Ak tituly nespĺňajú určite požiadavky, v obchode Google Play publikované jednoducho nebudú.

Nové podmienky kvôli lepšej bezpečnosti

Spoločnosť Google teraz svoje podmienky aktualizovala o nové dôležité skutočnosti. Tie sa týkajú aplikácií a hier, ktoré už v obchode sú, no dlhšiu dobu neboli aktualizované. Od 1. novembra 2022 už používatelia nebudú môcť nainštalovať aplikácie, ktoré nedostali v priebehu posledných dvoch rokov žiadnu aktualizáciu a nespĺňajú Googlom požadovanú úroveň API.

Recenzia Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spoločnosť tento krok zdôvodňuje tým, že používatelia vlastniaci najmodernejšie zariadenia a tí, ktorí sú oboznámení s aktualizáciami systému Android očakávajú, že potenciál ochrany súkromia a zabezpečenia, ktorý systém ponúka, využijú naplno. Ak im to nainštalovaná aplikácia neumožní, jednoducho nebude možné ju nainštalovať.

Rozšírenie týchto požiadaviek je tak najmä kvôli tomu, aby bola bezpečnosť používateľov zabezpečená v čo najvyššej možnej miere. Ak aplikácia alebo hra nemá zavedené najmodernejšie spôsoby ochrany, je automaticky zraniteľnejšia voči hackerským útokom. A to naozaj nechceme.

Väčšina aplikácií nové štandardy spĺňa. Čo s takými, ktoré už máte nainštalované?

Google ďalej spomína, že väčšina aplikácií v obchode Google Play nové štandardy spĺňa. Vývojárom, ktorí aplikácie aktualizované nemajú, Google upozorňuje v predstihu a poskytuje im zdroje, ktoré budú potrebné na aktualizáciu.

Ak máte nainštalovanú nejakú aplikáciu alebo hru, ktorá nebola dlhšie aktualizovaná a nespĺňa nové požiadavky, budete ju môcť aj naďalej používať. Avšak ak ju odinštalujete a budete ju chcieť opätovne nainštalovať, cez Google Play to od 1. novembra nepôjde, pokiaľ ju vývojár neaktualizuje tak, aby spĺňala nové požiadavky.

Náš tip
Tieto smartfóny emitujú najviac rádiového žiarenia. Dokáže nám uškodiť?
7.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+