MojAndroid

Konferencia Google I/O 2016 je už skutočne predo dvermi. Dlho očakávaná niekoľkodňová udalosť štartuje už dnes večer nášho času hlavnou prezentáciou, kde sú už tradične predstavené tie najzaujímavejšie novinky, ktoré zaujmú aj širokú verejnosť. Mnohé ďalšie časti konferencie sa budú skôr týkať iba vývojárov, no práve dnes je ten deň, keď Google predstaví množstvo z toho, na čom sa v spoločnosti pracovalo v priebehu posledného roku. Na čo sa ale môžeme tešiť?

Náš tip
Google I/O môžete dnes sledovať aj vo virtuálnej realite | LIVE video

Viac informácií o Android N

Nad týmto nemusíme ani špekulovať. Google pred niekoľkými týždňami sprístupnil vývojársku verziu systému Android N, aby mali výrobcovia dostatok času preskúmať systém a pripraviť sa na jeho rýchlu implementáciu v nových zariadeniach a v aktualizáciách pre súčasné modely. V posledných rokoch sme na Google I/O videli nové verzie systému Android vôbec po prvýkrát, no teraz už máme nejakú predstavu o tom, čo nový update ponúkne. Uvidíme, koľko ďalších informácií nám dnes Google predstaví, no podľa všetkého sa máme na čo tešiť.

android-n-test-1

Aktualizácie pre Android Wear

Konferencia Google I/O je tiež ideálnou príležitosťou, aby Google zverejnil, čo plánuje so svojimi menšími projektami. Android Wear už dávnejšie neobdržal nejakú extrémne veľkú aktualizáciu a nepočuli sme ani veľa o tom, čo chystá spoločnosť s touto platformou do budúcna. Informácie o inteligentných hodinkách sa ale zrejme dozvieme až v priebehu ďalších dní, kedy bude mať Google celý panel s názvom “Čo je nové v Android Wear?”.

moto-360-2nd-46mm-6

Android aplikácie na Chrome OS

O tejto funkcií sa špekulovalo už dávnejšie. Najskôr sa vynorili informácie o tom, že Android a Chrome OS sa skĺbia a ponúknu jednotné prostredie. Neskôr sa už informácie upriamili skôr na to, že na počítačoch s Chrome OS bude možné jednoducho spustiť Android aplikácie. Uvidíme, či sa k tejto téme Google vyjadrí, no je to veľmi pravdepodobné.

Acer_Chromebook_15_recenzia-3

Nový VR headset od Google

Google bol jednou z vôbec prvých firiem, ktoré priniesli používateľom možnosť vychutnať si virtuálnu realitu na svojom mobilnom zariadení. Čo je ešte dôležitejšie, táto virtuálna realita bola vďaka zariadeniu Google Cardboard veľmi dostupná a postarala sa aj o pomerne dynamický rast množstva obsahu pre virtuálnu realitu. Je ale zrejmé, že kartónové okuliare už dnes nestačia. Špekulovalo sa aj o tom, že Google pripraví samostatný VR headset, ktorý nebude musieť byť k ničomu pripojený káblom. Uvidíme, čo skutočne Google teraz predstaví, no orientácia smerom k VR určite nebude prekvapením.

Google Cardboard a

Android VR

Toto je tiež prakticky potvrdené. Pred niekoľkými dňami sa vo vývojárskej konzole v obchode Play objavila nová záložka s názvom Android VR. Ostatné záložky v tejto sekcii reprezentujú už existujúce platformy – Android Wear, Android Auto či Android TV. Je preto zrejmé, že Google chystá novú platformu pre virtuálnu realitu a je takmer isté, že ju predstaví práve počas konferencie Google I/O.

android vr

Project Tango

Ďalšou z radu aktivít, ktorým sa Google už dlhšie venuje, je rozšírená realita. Zariadenia, ktoré mapujú skutočné prostredie a dopĺňajú ho o virtuálne prvky, resp. ho využívajú pre doposiaľ nemožné aktivity. Táto iniciatíva nesie označenie Project Tango a je veľmi pravdepodobné, že počas konferencie Google I/O 2016 sa dočkáme aj komerčne dostupného produktu.

Google Chirp – hlasový asistent pre domácnosť

Spoločnosť Amazon boduje na zahraničných trhoch so svojim hlasovým asistentom Alexa a reproduktorom Amazon Echo. Tento neustále načúvajúci systém vám odpovedá na bežné otázky, povie vám, aké bude počasie, aké sú najnovšie novinky zo sveta a vie vám aj zavolať Uber. Niečo podobné údajne chystá aj Google pod projektom s pracovným názvom Chirp. A kde inde predstaviť takéto futuristické zariadenie, ako počas vlastnej vývojárskej konferencie?

Množstvo ďalšieho

Keďže Google usporadúva takúto konferenciu iba raz ročne, môžeme sa tešiť na množstvo ďalších noviniek. Niektoré sa budú týkať iba vývojárov aplikácií, no niektoré priamo ovplyvnia aj bežných používateľov. Mnohé z nich ale nie je možné predpovedať, a tak nám nezostáva nič iné, iba počkať na to, čo si pre nás Google v skutočnosti pripraví. Dnes večer môžete Keynote konferencie Google I/O 2016 sledovať spolu s nami prostredníctvom živého vysielania. My sa vám budeme tiež snažiť priniesť tie najzaujímavejšie informácie v čo najkratšom možnom čase, no ako to už býva dobrým zvykom, ďalšie novinky vám budeme prinášať aj v priebehu najbližších dní postupne tak, ako budú predstavované.

Zdroj: TechCrunch

18.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+