Najväčšia šou roka Googlu, I/O 2018, začína už o pár dní a ako každý rok sa môžeme tešiť na množstvo noviniek, ktoré so sebou prinesie. Tento event ale nie je taký typický, kde sa predstavia všetky novinky, pretože o 90 % novinkách sa už dávno vie. Na základe všelijakých únikov, očakávaní a množstva uniknutých informácií prinášame zoznam tých noviniek, o ktorých zatiaľ vieme.
Android P Developer Preview 2
Prvá novinka je jasná. Každý rok Google na svojom I/O predstavuje nový Android Preview, otázkou ale je, čo od neho môžeme očakávať, pretože o ňom neexistujú takmer žiadne informácie.
Prvý preview Androidu P prišiel v máji, pričom UI systému bolo prekopané od základov. Obsahuje nový notifikačný panel s rýchlymi nastaveniami, novú obrazovku nastavení systému a veľa redizajnovaných častí systému, ako napríklad nové rozhranie ovládania hlasitosti, výberu textu, nové animácie a dialógové boxy. V posledných mesiacoch sme taktiež zaregistrovali množstvo dizajnových zmien, ktoré sa objavili v Gmaili, rovnako aj Chromu v aplikácii pre Android, iOS a aj v desktopovom rozhraní. Novinkou je aj aplikácia Google úlohy.
Zmena dizajnov všetkých týchto aplikácií by mala mať za následok zjednotenie ich dizajnu v nejakú evolúciu Material Designu. Toto nové rozhranie ešte oficiálne nedostalo názov, no Google ho interne nazýva Material Design 2 alebo aj Material Design Refresh. Na Google I/O sa určite dozvieme viac detailov ohľado dizajnu a aj názvu. V Androide P Preview 1 bolo zreteľne viditeľné, kde bol použitý nový dizajn a kde zostal pôvodný, z Androidu Oreo, v najnovšom preview by už tieto výrazné rozdiely mohli byť odstránené.
Navigácia pomocou gest
Android si v tejto aktualizácii pravdepodobne požičia mnoho zo systému iOS. Okrem podpory pre výrez v displeji, dostane aj podporu pre navigovanie v systéme gestami. Práve o tejto funkcii sme sa dozvedeli po tom, čo unikla fotografia priamo z Googlu, na ktorej sme mohli vidieť navigačnú lištu, akú sme na Androide nikdy predtým nevideli.
Tlačidlo domov sa zmenilo na krátku čiarku, ktorá nahradila klasický kruh, tlačidlo späť bolo v starom dizajne a tlačidlo mulitaskingu chýbalo úplne. Je toho ešte veľa, čo o tomto ovládaní nevieme, no z obrázku je jasné, že sa zatiaľ nejedná o finálnu verziu. Nie je teda isté, či bude k dispozícii už pre Preview 2 verziu Androidu P. Vyzerá to tak, že to bude najrazantnejšia zmena a Google na tom bude ešte chcieť zapracovať.
Google Assistant a “Slices”
Prvý developer preview Androidu P obsahuje tzv. “Slices” rozhranie, o ktorom toho zatiaľ veľa nevieme. Podľa niektorých informácií ide o časti obsahu aplikácií, ktoré dokážu byť spustené nad ostatnými. Sebastiano Poggi z vývojárskeho strediska v Novode sa týmto zaoberá už od prvej chvíle, kedy sme sa so slices stretli a myslí si, že tieto aplikácie budú schopné zobraziť svoj vlastný obsah vo výsledkoch vyhľadávania Google Search.
Používateľské rozhranie ale zatiaľ vyzerá veľmi jednoducho a nedokončene. Sebastiano Poggi vytvoril demo aplikáciu, ktorá by mala demonštrovať, ako by mohol Google Assistant fungovať. Jedna aplikácia by mala byť ako “Slice Host”, čo je vlastne upravená verzia aplikácie Google Assistant, zatiaľ čo ostatné aplikácie budú fungovať ako poskytovatelia informácií. Keďže na takúto funkcionalitu bude Google potrebovať aj spoluprácu jednotlivých vývojárov aplikácií, keďže túto možnosť bude potrebné integrovať priamo do nich, musí Google najskôr poskytnúť všetky informácie o tom, ako by to celé malo fungovať.
Flutter a Fuchsia
Posledné roky Google usilovne pracuje na multiplatformovom softvéri s názvom Flutter. Flutter aplikácie sú dodávané s vlastným enginom, dokážu bežať na androide aj iOS a umožňujú vývojárom písať aplikácie pre obidve platformy. Tieto aplikácie dokonca obsahujú užívateľské rozhrania na báze Androidu aj iOS, čo im umožňuje zapadnúť do užívateľského rozhrania oboch systémov.
Flutter je taktiež aplikačná platforma pre vývojársky operačný systém od Googlu s názvom Fuchsia. Je to úplne nový operačný systém pre mobilné platformy, ale aj PC a na rozdiel od Androidu, nie je postavený na Linuxe, ale na kerneli od Googlu zvanom Zircon. Pokiaľ sa Fuchsia dostane cez prvý vývojársky proces a stane sa dobrým operačným systémom, ktorý bude schopný nahradiť Android, no prvým krokom Googlu bude presvedčiť vývojárov prejsť z vývoja pre Android na Fuchsia.
Android Things
Android Things bol predstavený v roku 2016 a momentálne už existuje 8. developer preview. Vyzerá to tak, že o chvíľu príde verzia 1.0. Google poznamenal, že Preview 8 reprezentuje finálnu verziu pre prichádzajúcu prvú stabilnú verziu. Tá bude postavená na Androide 8, Oreo a že prvé Google assistant smart displeje budú prvými zariadeniami, ktoré prídu s Android Things ako operačným systémom.
Nový Pixel?
Google pravdepodobne pracuje aj na novom Pixeli, ktorý by mal obsahovať špecifikácie strednej triedy, teda aj cena by mohla byť o niečo nižšia, ako pri aktuálnych Pixeloch. Vyzerá to tak, že jeho predstavenia sa na Google I/O asi nedočkáme, malo by sa tak udiať niekedy v lete.
Keynote Google I/O sa bude konať v utorok, 8. mája o 19:00 nášho času.