MojAndroid

Spoločnosť Stone Temple Consulting uskutočnila test niekoľkých virtuálnych asistentov. Výsledok potvrdil to, čo sme vedeli už dávno – Google Asistent je spomedzi všetkých svojich rivalov najefektívnejším asistentom. Prekvapila “slečna Siri” od Apple, ktorá skončila posledná.

Google Assistant na dva spôsoby

Stone Temple Consulting sa rozhodlo testovať tých najznámejších virtuálnych asistentov na konkrétnych zariadeniach. Keďže Google Assistant je dostupný ako aplikácia (v tomto prípade testovaná v Google Pixel 2) a zároveň aj ako súčasť Google Home, bol testovaný dvakrát. Výsledok sa napodiv líšil. Konkurenciou v boji o prvenstvo mu bola Alexa od Amazonu ukrytá v Amazon Echo, Siri v iPhone a Cortana od Microsoftu.

Cieľom bolo zistiť na koľko otázok dokáže každý z asistentov odpovedať úplne a správne. Hodnotilo sa na koľko percent otázok sa asistent pokúsil odpovedať (v grafe tmavozelená farba) a na koľko z týchto otázok odpovedal úplne a správne (v grafe svetlozelená farba).

Výsledky testovania
Výsledky testovania

Z grafu možno vyčítať, že aplikácia Google Assistant si počínala lepšie ako jej brat v Google Home. Tak či tak obe verzie tohto asistenta si počínali v teste najlepšie zo všetkých. Za zmienku však stojí to, že Cortana odpovedala na otázky úplne a správne viackrát než Google Home. Vo finále ale aj tak Google Home obsadil svoje právoplatné miesto.

Závery z testovania

  1. Google Assistant (vo verzii pre smartfón) jednoznačne odpovedal na najviac otázok a aj najviac z jeho odpovedí bolo správnych a úplných. Týmto sa jednoznačne stáva najlepším vo svojej triede.

2. Cortana od Microsoftu v oboch prípadoch zaostáva za Googlom iba mierne, takže druhé miesto    obsadzuje len s malým rozdielom.

3. Alexa od Amazonu je dobrá v správnosti svojich odpovedí, avšak nie vždy jej pokus na odpoveď skončí úspechom.

4. Siri je pomerne dobrá, pokiaľ ide o správnu odpoveď, avšak s pokusom o odpoveď je to už horšie aj oproti Alexe.

Celkovo bolo spoločnosťou položených až 24 710 dotazov, čo je obrovské číslo. Práve toto však pomohlo odhaliť pravého favorita medzi našimi virtuálnymi spoločníkmi. Ďalší graf od Stone Temple Consulting porovnáva počet nesprávnych odpovedí s výsledkami minuloročného porovnania. Pozrite si ho sami:

Porovnanie nesprávnych odpovedí medzi rokmi
Porovnanie nesprávnych odpovedí medzi rokmi

Ako môžete sami vidieť, Siri si medzi rokmi pohoršila len minimálne, zato Alexa ja na tom oveľa horšie. Cortana stihla využiť dobu jedného roka na zdokonalenie, Google Home si ale o nejaké malé percento pohoršil. Google Assistant ako aplikácia vlani ešte testovaný nebol. Kompletné hodnotenie si môžete prečítať na tomto odkaze.

Aké sú vaše skúsenosti s jednotlivými asistentmi? Zanechajte nám svoj názor v diskusii pod článkom a hlasujte za svojho favorita v našej ankete.

Ktorý virtuálny asistent je podľa vás ten najlepší?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

30.4.2018
Zdroj: Android Authority

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+