MojAndroid

Zakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin vytvorili v roku 2015 materskú spoločnosť Alphabet, pod ktorú umiestnili všetky zo svojich služieb, vrátane Googlu. Hlavným dôvodom bolo to, aby sa jednotlivé dcérske spoločnosti mohli vyvíjať a aby sa zakladatelia mohli venovať celkovému vývoju a investíciám. Zdá sa, že sa tento krok oplatil. Alphabet sa totižto v noci zo včera na dnes stal najhodnotnejšou spoločnosťou sveta. Trhová kapitalizácia spoločnosti Alphabet predbehla aj spoločnosť Apple, ktorá na vrchole tohto rebríčka bola od roku 2009.

Zakladatelia spoločnosti Google – Sergey Brin (vľavo) a Larry Page (vpravo) majú dôvod na úsmev.

Alphabet prežil výborný rok so ziskom na úrovni 17,3 miliardy dolárov ($8.67 na akciu), pričom investori očakávali zisk na úrovni 16,9 miliardy dolárov. Celková kapitalizácia spoločnosti na trhu predstavuje $550 miliárd, zatiaľ čo hodnota spoločnosti Apple sa odhaduje na $538 miliárd. Hodnota akcií však veľmi rýchlo klesá alebo rastie, a tak nie je z dlhodobého hľadiska možné určiť v tomto smere prvenstvo.

Náš tip
Google bude šíriť po svete 5G internet pomocou solárnych dronov. Má byť 40-krát rýchlejší ako 4G

Spoločnosť Alphabet na svojom webe zverejnila aj detaily ziskov a finančných obratov. Okrem iného sa v nich hovorí o tom, že všetky nie-Google projekty (Nest, Google Fiber a pod.) zaručili spoločnosti tržby 448 miliónov dolárov, no celkovo sú v strate na úrovni $3,567 miliardy. Alphabet však hovorí o tom, že ide o investície do budúcnosti, ktoré si na seba zarobia v nasledujúcich rokoch. Spoločnosť sa chce zamerať aj na projekty ako Loon, Skyblader či autonómne autá. Práve tie by podľa nich mohli v budúcnosti spôsobiť ešte väčší rozmach spoločnosti.

2.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+