MojAndroid

Veľké spoločnosti si uvedomujú, akú silu má internet. Aj preto vyvíjajú giganti ako Google či Facebook rôzne projekty pre jednoduché zdieľanie internetu po celom svete. Okrem projektu Loon Google najnovšie vytvoril aj koncept zdieľania 5G internetu po celom svete pomocou solárnych dronov. Nový projekt s názvom Skybender má ponúkať až 40-krát rýchlejšie internetové pripojenie, ako dnes poskytuje najrýchlejšia mobilná 4G sieť. Základom 5G internetu bude elektromagnetický signál s vlnovou dĺžkou 1 mm, čo znamená, že drony budú vysielať signál s frekvenciou udávanou v stovkách gigahertzov.

pracvoisko-titulka

Z tohto miesta riadi Google projekt Skybender (zdroj: TheGuardian)

Náš tip
Projekt Loon pokryje internetom celú Srí Lanku

Google aktuálne testuje 5G internet s bezpilotovým lietadlom (OPA) s názvom Centaur a so solárnymi dronmi Solara 50, ktoré vyrobila spoločnosť Titan Aerospace. FCC povolila Googlu testovanie nového typu internetového pripojenia nad Novým Mexikom do júla tohto roka, takže má vyhľadávací gigant už iba niekoľko mesiacov na to, aby 5G technológiu otestoval v praxi. Najväčším problémom tohto projektu je pritom priamo jeho technológia. Milimetrové vlny sú síce veľmi rýchlym spôsobom prenášania informácií (40-krát rýchlejšie ako aktuálne 4G siete), no ich dosah je veľmi malý. Google preto musí prísť na to, ako takýto “hustý” elektromagnetický signál dostať z oblohy až na zem. Spoločnosť si musela vybrať vysoké frekvencie vysielania kvôli preplnenému frekvenčnému pásmu, ktoré zaberajú na zemi najmä mobilné siete. Uvidíme, ako sa s tým Google popasuje a aké výsledky dosiahne do tohto leta. Projekt Skybender budeme určite sledovať aj naďalej a budeme vám prinášať čerstvé informácie o každom pokroku, ktorý Google urobil.

Zdroj: Engadget, popsci (foto)

1.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+