MojAndroid

Google a Apple sú odvekí rivali. Odkedy Apple predstavil prvý iPhone a Google prvý Android smartfón, boj medzi týmito dvomi mobilnými platformami nikdy neustal. V istých bodoch však, zdá sa, môžeme Google a Apple vnímať ako biznisových spojencov. Hovoria o tom najmä informácie vyplavené na verejnosť za posledné dni, počas ktorých sa objavil spis zo súdneho sporu medzi spoločnosťami Google a Oracle. Vyhľadávací gigant bude možno nútený známej softvérovej firme vyplatiť províziu 1 miliardu dolárov za používanie programovacieho jazyka java. Ako sa však zdá, 1 miliardu dostal od Googlu aj Apple. A to ešte v roku 2014.

google apple

V zápisoch zo súdneho pojednávania sa hovorí o tom, že Google zaplatil v roku 2014 až 1 miliardu amerických dolárov spoločnosti Apple ako províziu za “Google reklamy zobrazujúce sa v iPhonoch”. Niektoré zahraničné médiá však hovoria o tom, že Google si v Apple predplatil pozíciu hlavného vyhľadávacieho nástroja v ich mobilných zariadeniach. V zápisoch zo súdneho pojednávania sa dokonca píše, že “v istý čas bol zisk spoločnosti na úrovni 34%”. Nie je však jasné, či 34% zo všetkých Google reklám dostal Apple alebo bolo v kontexte hovorené o samotnom Googli (čo by znamenalo, že až 66% ziskov z Google reklám ide mimo samotného Googlu, čo je menej pravdepodobné ako prvá možnosť). Ani jednej zo spoločností sa však nepáči, že sa o týchto číslach hovorí verejne. Zástupcovia Googlu aj Apple preto žiadajú amerického sudcu Williama Alsupa, aby zápisy z jednaní neboli dostupné na verejnosti. O tom, čo je pravda a čo lož, vedia len najvyšší zástupcovia v oboch spoločnostiach. Jedno je však jasné – všetko nie je tak bielo-čierne, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Náš tip
Android vygeneroval zisk už viac ako 22 miliárd dolárov

Zdroj: PhoneArena

22.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+