MojAndroid

Vzhľadom na to, že operačný systém Android je k dispozícii zadarmo pre všetkých, iba málokedy počujeme informácie o tom, aký je vlastne systém pre Google prospešný. Samozrejme, prostredníctvom telefónov s týmto systémom dokáže Google priniesť svoje služby k oveľa väčšiemu množstvu používateľov, no aj tieto služby sú väčšinou k dispozícii zadarmo. Skutočné obraty a zisky prichádzajú pre Google najmä z reklám a teraz už vieme, akým podielom prispieva k ziskom Android.

OGB-INSIDER-BLOGS-GoogleLogox2-Animated

Podľa spoločnosti Oracle zarobil mobilný OS od začiatku svojej existencie už 22 miliárd dolárov a vygeneroval obrat vo výške až 31 miliárd. To skutočne nie je málo a podľa Oracle pochádzajú najmä z mobilnej reklamy a prijímov z obchodu Play. Informácie pritom pochádzajú z citlivého zdroja určeného iba pre spoločnosť Oracle, ktorá sa s Google súdi o podiel z týchto ziskov.

Náš tip
Apple Watch získali v roku 2015 až 50% podiel na trhu s inteligentnými hodinkami

Google sa ale obraňuje, že nie je povinný zaplatiť Oracle za používanie programovacieho jazyku Java, a tak je celá táto situácia pomerne zamotaná. Právnička spoločnosti Oracle Annette Hurst zverejnila tieto informácie priamo počas rokovania, aby ukázala na to, aký veľký dosah má systém Android. Podľa spoločnosti Google sa tak ale stať nemalo a tieto dôverné informácie mali navždy zostať iba v rukách právničky. Uvidíme, akú bude mať táto situácia dohru, no ak by aj Google musel zaplatiť diskutovaný poplatok vo výške 1 miliardy dolárov, zrejme nebude mať veľký probém.

Zdroj: Bloomberg, Reuters via engadget

22.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+