MojAndroid

Hlavne okolo roku 2015, keď ľudia začali naplno nakupovať z čínskych e-shopov, sa aj na Slovensku začali objavovať zariadenia značky Gionee. V tom čase to boli dostupné zariadenia, ktoré na svoju dobu ponúkali kvalitné špecifikácie za prijateľné ceny. V roku 2018 však spoločnosť vyhlásila bankrot. Avšak za malvérom stojí hlavne pobočka s názvom Shenzhen Zhipu Technology Co. Ltd.

Gionee získavala peniaze cez malvér

Nízke ceny si zrejme spoločnosť potrebovala kompenzovať cez iné spôsoby. Preto inštalovala malvér do mobilov svojich zákazníkov, na ktorých potom zobrazovala reklamy. Takto mala spoločnosť zarobiť až 4,2 miliónov dolárov, píše GSMArena. Tento skutok sa dial po oficiálnom bankrote firmy Gionee, teda od decembra 2018 do októbra 2019.

Vykonala to pomocou aplikácie “Story Lock Screen”, ktorá sa do zariadení nainštalovala popri softvérovej aktualizácii. Takto nakazili 21,75 miliónov zariadení a zarobili na tom spomínaných 4,2 miliónov dolárov. Náklady na chod spoločnosti boli v tom čase len 1,3 milióna dolárov, nakoľko spoločnosť neprinášala na trh nové zariadenia.

Xu Li, Zhu Ying, Jia Zhengqiang a Pan Qi boli obvinení zo skutku nelegálneho manipulovania cudzím zariadením a dostali tresty od 3 do 3,5 rokov vo väzení. Každému taktiež bola udelená pokuta vo výške asi 30 000 dolárov.

Tento prípad je síce šokujúci, ale zďaleka nie je prvý – z podobných skutkov boli obvinené aj ďalšie čínske spoločnosti, napríklad Tecno.

Náš tip
Niektoré čínske smartfóny obsahujú malvér, ktorý kradne peniaze

8.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+