MojAndroid

Čínski výrobcovia smartfónov ako Huawei alebo ZTE sú posledné dva roky označované americkou vládou za bezpečnostné riziko. Portál AndroidAutorithy teraz informuje, že na niektorých čínskych smartfónoch bol odhalený malvér už od ich výroby. Netýka sa to ale smartfónov od kritizovanej spoločnosti Huawei alebo iných známejších čínskych značiek.

Používate smartfóny Tecno W2? Skontrolujte si mesačný výpis účtu

Bezpečnostná spoločnosť Secure-D tvrdí, že v lacných čínskych smartfónoch Tecno W2, ktoré sú distribuované do celého sveta, je predinštalovaný malvér na kradnutie peňazí. Softvér Triada a xHelper môže potichu stiahnuť škodlivé aplikácie, ktoré používateľa následne prihlásia do platených služieb. Majiteľ smartfónu si často ani nevšimne, že mesačne platí za službu, ktorú nepoužíva. Navyše mu môže spotrebovať dáta z mesačného paušálu.

hacker android malver

Malvér v smartfónoch predávaných hlavne v Afrike

Aj keď tento typ malvéru nie je úplne nový, analytik Malwarebytes Nathan Collier tvrdí, že Triada a xHelper sú obzvlášť zákerné. Nielenže vytvárajú otravné vyskakujúce kontextové okná, ale nemôžu byť odstránené ani po uvedení smartfónu do továrenského nastavenia. Je tak nutná aktualizácia celého softvéru na verziu bez týchto aplikácií.

Tecno smartfóny logo

Smartfóny s týmito aplikáciami sa dostali hlavne do afrických krajín ako Egypt, Ghana a JAR. Niektoré zariadenia sa však objavili aj Indonézii a Mjanmarsku. Spoločnosť Secure-D uviedla, že medzi marcom a decembrom 2019 zablokovala 844 000 transakcií s týmto malvérom.

Rovnaký problém mali aj smartfóny spoločnosti TCL

Transsion, spoločnosť so sídlom v Číne, ktorá vyrába smartfóny značky Tecno, tvrdí, že tento malvér má na svedomí nemenovaný dodávateľ v procese dodávateľského reťazca. Podobné problémy s predinštalovaným malvérom mala mať aj spoločnosť TCL. V prípade oboch výrobcov síce pravdepodobne nešlo o úmysel, ale pre reputáciu čínskych značiek to nie je dobrá reklama.

Náš tip
MIUI 12: Novú nadstavbu dostáva druhá vlna smartfónov Xiaomi a Redmi
26.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+