MojAndroid

Spoločnosť Gartner sa každoročne stará o analýzu trhu s mobilnými zariadeniami, notebookmi a stolovými PC. Inak tomu nie je ani tento rok, ktorý by podľa tohto prieskumu mal patriť Androidu a všetkým zariadeniam s logom zeleného robota na škatuli. Celkovo by sa na svete malo predať viac ako 2,4 miliardy hi-tech zariadení, pričom takmer polovica z nich by mali byť smartfóny a tablety s Androidom. Tie si oproti minulému roku polepšia na úkor počítačov, najmä tých s Windows XP. Zaujímavým faktom je aj to, že z 2,4 miliardy predaných zariadení bude až 88% smartfónov a tabletov. Dôležitým míľnikom pre mobilný trh bude rok 2015. Vtedy by totižto predaje tabletov mali prekročiť predaj počítačov a notebookov.

porovnanie-typy

Pozn.: Hodnoty sú udávané v násobkoch tisícok.

Aj rok 2014 bude v znamení rovnakých trendov ako ten minulý. Predaj notebookov a počítačov klesá, zatiaľ čo predaj tabletov, “ultramobilov” a smartfónov stále rastie. Rovnako je to aj pri platformách. Android stále naberá na používateľskej základni, zatiaľ čo pomaly stúpajú aj zariadenia s Windowsom a iOS/Mac OS X. Na trhu je tiež menej “hlúpych” telefónov.

predaje-gartner-porovnanie

Pozn.: Hodnoty sú udávané v násobkoch tisícok.

Predaj počítačov s Windowsom má krátkodobo narásť v najbližších mesiacoch kvôli zastaveniu podpory pre Windows XP. Do budúcnosti ale tento segment nemá dobré vyhliadky a Gartner odhaduje, že v priebehu roka 2015 sa predaj PC vráti na hodnoty z roku 2013. Uvidíme, ako si notebooky a počítače budú počínať v konkurencii mobilných zariadení.

Zdroj: TechCrunch

7.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+