MojAndroid

Spoločnosť Xiaomi a jej smartfóny sa tešia obľube na celom svete vrátane Európy, kde doteraz nečelila žiadnym zákazom. To by sa však mohlo podľa fínskeho portálu Suomimobiili čoskoro zmeniť a čínsky výrobca môže dostať vo Fínsku zákaz predaja smartfónov. Aký je dôvod?

Xiaomi sa zatiaľ zákazom vyhýbalo

Zatiaľ čo niektorí čínski výrobcovia smartfónov ako Huawei čelia v západných krajinách rôznym zákazom, tak produkty Xiaomi je možné zakúpiť vo väčšine krajín. Vládnym sankciám totiž Xiaomi čelí veľmi ojedinele. Nedávno ju napríklad indická vláda pokutovala, ale spoločnosť môže na indickom trhu naďalej aktívne predávať smartfóny.

Xiaomi 13
Xiaomi 13 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nové informácie však naznačujú, že smartfóny Xiaomi môžu čeliť obmedzeniam predaja vo Fínsku. Dôvodom by mala byť ruská agresia na Ukrajine. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa totiž niekoľko západných korporácií stiahlo z ruského trhu. Xiaomi ale naďalej svoje produkty na ruskom trhu predáva a pre ruských spotrebiteľov sú smartfóny tejto značky jednými z mála, ktoré si môžu oficiálne kúpiť.

Podporuje Xiaomi ruskú inváziu na Ukrajine?

Fínsko však evidentne nie je spokojné s tým, že Xiaomi stále predáva smartfóny v Rusku. Konkrétne traja hlavní fínski mobilní operátori, Telia, DNA a Elisa, sa už rozhodli zastaviť predaj smartfónov Xiaomi. A to napriek tomu, že Európska únia neuvalila na Xiaomi žiadne sankcie. Ostatní predajcovia ako Gigantti a Verkkokauppa majú preto v úmysle naďalej predávať smartfóny spoločnosti.

Pokračujúci aktívny predaj Xiaomi produktov v Rusku sa vo Fínsku považuje za podporu invázie na Ukrajinu. Samotné Fínsko, ktoré po ruskej invázii kvôli bezpečnosti požiadalo o vstup do NATO, sa považuje za jeden z ďalších vojenských cieľov ruského nedemokratického režimu. Počas 2. svetovej vojny, za spojenectva diktátorov Stalina a Hitlera, už totiž Fínsko čelilo agresii Kremľa.

Náš tip
Neuralink Elona Muska hľadá záujemcov pre svoje prvé skúšky na ľuďoch
21.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+