MojAndroid

Podľa nových navrhovaných pravidiel EÚ bude musieť Airbnb, spolu s ostatnými poskytovateľmi krátkodobého ubytovania, zdieľať údaje o počte rezervácií ľudí, ktorí tieto platformy využívajú.  Ako Európska komisia ďalej uviedla, zdieľanie rezervácií prichádza na podnet veľkých obľúbených cieľových miest vo Francúzsku. Tie obviňujú Airbnb z prehlbovania nedostatku bytov a vytláčaním obyvateľov s nižšími príjmami.

Reuters uvádza, že menšie mestá a vidiecke oblasti chcú naopak prilákať viac turistov prostredníctvom online platforiem prenájmu, ktorou je aj Airbnb. Tieto platformy predstavujú 1/4 všetkých turistických ubytovacích zariadení v 27 krajinách Európskej únie. Návrh komisie preto predstavuje snahu riešiť prepletené rôzne vnútroštátne zákony v celej EÚ, ktoré regulujú Airbnb a jeho konkurentov a zároveň sa snaží vyvážiť záujmy menších miest a vidieckych oblastí, ktorým takéto platformy ubytovania vyhovujú.

Podľa Európskej komisie “zdieľanie rezervácií pomôže zlepšiť transparentnosť identifikácie a činnosti poskytovateľov krátkodobého ubytovania a tiež pravidiel, ktoré musia dodržiavať. Zároveň uľahčia samotnú registráciu poskytovateľom ubytovacích služieb.” Ako sa v správe ďalej uvádza, komisia bude riešiť súčasnú roztrieštenosť v tom, ako online platformy zdieľajú údaje s úradmi. Hlavným cieľom je samozrejme predchádzanie nelegálnym zoznamom či nelegálnemu poskytovaniu ubytovacích služieb. Celkovo by návrh mal prispieť k udržateľnému ekosystému cestovného ruchu a zároveň podporí jeho digitalizáciu.

” Tento návrh poskytuje pre Airbnb rámec na rozšírenie našej spolupráce s vládami a uľahčuje bežným Európanom zdieľať svoje domovy. Zároveň však z toho vyplývajú aj nejaké povinnosti a dodržiavanie pravidiel.

Georgina Browes, šéfka verenej politiky Airbnb v EÚ

Po prijatí návrhu Airbnb a ďalší poskytovatelia ubytovacích služieb budú musieť zdieľať údaje o počte hostí a prenajatých nociach s verejnými úradmi. Časový plán by bol raz mesačne a to automatizovaným spôsobom. Verejné úrady budú zároveň monitorovať ich schémy a môžu zaviesť sankcie za ich nedodržiavanie.

Aby vošiel nový návrh do platnosti,  musia zdieľanie rezervácií odsúhlasiť krajiny EÚ. Zároveň ide o podobný návrh dohode, ktorú Airbnb uzavrelo so štatistickým úradom EÚ Eurostat pred dvomi rokmi. Verejným orgánom tak Airbnb umožňuje prístup k štvrťročne zverejňovaným údajom o počte ľudí a ich prenocovaní, ktorí využívajú túto platformu.

Náš tip
HOTELY cz Rezervace ubytování

9.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+