MojAndroid

Na sociálnej sieti Facebook musíte byť neustále ostražití. Slováci v poslednom čase dostávajú nebezpečné správy, vďaka ktorým môžu prísť o svoj účet na sociálnej sieti. Na prvý pohľad sa tvári ako správa od vášho priateľa. Ten ju samozrejme neposlal a ani o nej nevie.

Správa príde cez Messenger. Okrem priateľa môže prísť aj od falošného účtu, ktorý sa za neho vydáva. Prípadne od úplne cudzej osoby. Na túto nebezpečnú správu informovala facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Jednoduchý spôsob, ako získať prihlasovacie údaje

V texte, ktorý dostanete, sa píše, že za daným odkazom sa skrýva fotoalbum. Následný postup je už veľmi jednoduchý. Kliknete na odkaz, ten vás presmeruje na falošnú prihlasovaciu stránku Facebooku. Nie, žiadny fotoalbum tu nie je. Sú tu len prihlasovacie polia do sociálnej siete. A tu si treba dávať pozor. Ak totiž zadáte svoje prihlasovacie údaje, nastáva problém.

Facebook prihlásenie do účtu

Útočníci ich prostredníctvom tejto stránky odchytia a získajú prístup k vášmu účtu. Facebook má našťastie možnosť nastaviť si dvojfaktorovú autentifikáciu, ktorú odporúčame používať každému. Ak ju máte nastavenú, nové zariadenie bude vždy po prvotnom prihlásení do účtu potrebovať schválenie. Buď pomocou existujúceho prihláseného zariadenia, SMS kódu a podobne.

Facebook: Ukradnutý účet môže byť veľkým problémom

Útočníci, ktorí získajú prístup do vášho účtu, vás následne môžu vydierať. Ak im nezaplatíte určitú sumu peňazí, účet vám nevrátia. Prípadne sa na vašej nástenke môžu zobrazovať odkazy, ktoré cez ukradnutý profil útočníci zdieľali. Keďže získajú neobmedzený prístup k účtu, môžu si v ňom robiť prakticky čokoľvek. Výnimkou nie je ani komunikácia s vašimi priateľmi a podobne.

Náš tip
Facebook by nemal dáta používateľov z EÚ posielať do USA, kvôli GDPR
12.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+