MojAndroid

Facebook vyslovuje obavy. Aktuálna snaha Európskeho súdu o limitáciu prenosu údajov smerom do USA ho začala ohrozovať, a to až do miery, že zaznievajú hlasy o odchode Facebooku z Európy. Silné slová, ktoré zatiaľ nemajú reálna váhu, Facebook popiera.

EÚ nechce dáta v USA

Európsky súd svoj pohľad vyriekol pred niekoľkými mesiacmi a práve toto rozhodnutie spustilo diskusiu a obavu o tom, ako vlastne má Facebook v Európe pôsobiť. Ide najmä o tok osobných údajov, čo sú samozrejme osobné údaje aj nás, ako zákazníkov smerom do USA. Už pri prijímaní nových európskych pravidiel, ktoré poznáme a uplatňujeme od mája 2018 ako GDPR sa uvažovalo práve nad tým, či toto nie je izolácia Európy.

Totiž aj Amerika sa ocitla na zozname tých krajín, kde sa pri prenose osobných údajov z Európy má skúmať primeranosť ochrany a dostatočné záruky, ktoré poskytovateľ do USA a prijímateľ má skúmať a zabezpečiť. Všetko s cieľom, aby prijaté osobné údaje ochránili. Teraz sa však ukazuje, že citované rozhodnutie súdu nabáda na opatrnosť, pretože v prípade Facebooku údajne takéto záruky nie sú.

Celý tlak sa ešte má sprísniť, pretože do hry prichádza írsky komisár na ochranu osobných údajov ktorý navrhuje sprísniť existujúce pravidlá tak, že by sa prenos do USA úplne zakázal. A to naprieč celou EÚ a pre Facebook. Ako dôvod sa začína uvažovať, že nedostatočné záruky sú napojené na v Amerike sídliace tajné služby, ktoré sa k týmto dátam vedia dostať. Úplný zákaz by tak vyriešil aj toto podozrenie.

Facebooku sa teda posiela celkom radikálny postoj. Ak by sa totiž zákaz podarilo presadiť, jeho úloha a podnikanie v Európe prestane mať zmysel. Spoločnosť samotná zatiaľ ostáva kľudná a svoje ukončenie aktivít v Európe jasne popiera.

Návrat do minulosti

Na začiatku týchto snáh sa musíme vrátiť do roku 2011, kedy sa rakúsky právnik Max Schrems začal pravidelne a často obracať na írskeho regulátora, aby dokázal eliminovať aktivity spoločnosti v posielaní a nakladaní s osobnými údajmi. Na írskeho práve preto, že v tejto krajine má Facebook svoje sídlo pre Európu.

Aj Facebook si nakoniec uvedomil, že neškodné podnety a žiadosti sa časom zmenili aj za pomoci novej a jednotnej legislatívy naprieč EÚ a silnému postaveniu národných regulátorov, na hrozbu. Že by mala spoločnosť prísť úplne o možnosť prenosu dát do USA a späť, si nateraz jej vedúci pre globálne záležitosti Nick Clegg nedokáže predstaviť. Spoločnosť ich totiž považuje za základ svojich služieb a každodenného života.

Každopádne sú otvorené dva scenáre. Ten už naznačený, teda, že európsky úradnícky aparát aj za pomoci členských krajín zmenu pretlačí a Facebook bude čeliť situácii, ako keby internet ani neexistoval. A druhá alternatíva je zo strany Facebooku postavená na viere, že táto predstava je v dnešnej technologickej dobe tak absurdná, že už z tohto princípu nemôže byť úspešná. A vždy nejaké sľuby alebo nové pravidlá kontroly a ochrany zabrali, tak prečo nie aj teraz?

24.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+