MojAndroid

Najväčšia sociálna sieť sa neustále snaží vylepšovať svoje služby a prináša používateľom nové funkcie. Tie sú súčasťou webu, no drvivú väčšinu z nich nájdete aj v mobilnej aplikácii. Tá sa tým netají a hovorí o tom aj jej veľkosť, ktorá je väčšia ako 60 MB. Aj preto mnohí siahajú po alternatívach tejto aplikácie, ktorou je aj oficiálna appka Facebook Lite. Tá je síce len “obalom” pre webovú verziu Facebooku, no mnoho používateľov ju uprednostňuje pred oficiálnou aplikáciou.

Náš tip
Facebook testuje reakcie v Messengeri, pribudnúť má aj dislike tlačidlo

Facebook Lite je však dostupný len v niektorých krajinách a len na niektorých zariadeniach, a tí, ktorí nemajú oficiálny prístup k tejto aplikácii, si ju častokrát inštalujú manuálne, pomocou APK súboru. Najnovšie však internetom koluje infikovaný APK súbor s touto aplikáciou, ktorý obsahuje malvér. Ten posiela informácie o zariadení a používateľovi čínskym serverom. Konkrétne sa jedná o ID zariadenia, verziu systému, MAC adresu, model smartfónu, ale aj geografickú polohu zariadenia. Okrem toho aplikácia umožňuje hackerom na diaľku nainštalovať do zariadenia iné aplikácie bez vedomia používateľa.

facebook-lite-infikovana-aplikacia

Časť kódu, ktorá je zodpovedná za posielanie citlivých dát na čínske servery a inštaláciu ďalších aplikácií.

Takejto verzii aplikácie Facebook Lite sa môžete vyhnúť naozaj jednoducho – neinštalujte si aplikácie z neznámych zdrojov. Ak hľadáte overený zdroj APK súborov, odporúčame vám web APKMirror.com, ktorý prevádzkuje známy zahraničný spravodajský portál AndroidPolice.com. Určite nesťahujte APK súbory z warez fór alebo iných stránok, ktoré ponúkajú nelegálny obsah. Práve tieto weby sú totižto najväčšími zdrojmi infikovaných aplikácií a ďalších typov súborov.

Zdroj: Malwarebytes

8.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+