MojAndroid

Sociálna sieť Facebook patrí k najpopulárnejším online platformám a s tým prichádza aj veľká zodpovednosť. V súvislosti so šírením koronavírusu sa práve na sociálnych sieťach začalo objavovať veľa dezinformácií, čo spoločnosť nemohla nechať iba tak. Na svojom blogu pravidelne aktualizuje príspevok, v ktorom píše, ako sa snaží v týchto časoch pomôcť svojim používateľom a zároveň ako ich chráni pred nepravdivými informáciami.

Nekonečný boj proti dezinformáciám

Najväčšiemu problému, ktorému spoločnosť čelí je práve spomínané šírenie dezinformácií. Od začiatku pandémie spoločnosť prijala niekoľko opatrení, ktoré tomuto mali zabrániť – napríklad zavedenie prísnejších pravidiel pre administrátorov skupín, mazanie či označovanie nepravdivých príspevkov alebo obmedzenia spojené s reklamami. Spoločnosť taktiež investovala až 100 miliónov dolárov do spravodajstva a overovania faktov.

Je však otázne, na koľko je Facebook v tomto úspešný. Pravdivosť príspevkov vyhodnocuje algoritmus a ten sa dá veľmi ľahko oklamať. Taktiež môže označiť príspevky, ktoré škodlivé nie sú a proti dezinformáciám naopak bojujú.

Zásah proti najnovším konšpiráciám, ktoré súvisia s príchodom vakcíny

Najnovšie sa na internete začínajú šíriť dezinformácie o vakcíne na koronavírus. Facebook sa k situácií vyjadril v najnovšej aktualizácií tohto príspevku. Všetky nepravdivé a potencionálne nebezpečné informácie o bezpečnosti, účinnosti, zložkách alebo vedľajších účinkoch vakcíny budú z platformy vymazané. Facebook v príklade uviedol dve populárne konšpiračné teórie – tvrdenie, že vakcína obsahuje mikročipy a teória, že niektoré krajiny budú použité ako „pokusné králiky” pri jej testovaní.

Oficiálne poznatky o vakcíne sa budú v priebehu najbližších mesiacoch meniť a Facebook si je tejto skutočnosti vedomý. Preto sa pravidla v súvislosti s mazaním nepravdivých príspevkov budú meniť a upravovať podľa potreby.

Finančná podpora pre najviac postihnuté sektory

Pandémia mala veľký dopad aj na zdravotníctvo a ekonomiku, najmä na menšie firmy. Facebook sa snaží pomôcť a daroval nemalé sumy na podporu týchto sektorov – konkrétne 20 miliónov dolárov na výskum koronavírusu, 25 miliónov dolárov na podporu zdravotníkov v prvej línií a 100 miliónov na podporu malých firiem. Svoje platformy taktiež využil na pomoc a zdravotníckym organizáciám poskytol bezplatné reklamy.

Snaha udržať ľudí v spojení

Koronavírus mal veľký vplyv aj na socializovanie a veľa ľudí sa kvôli pandémií cíti osamelo. Facebook sa snaží nie len týmto ľuďom pomôcť spojiť sa so svojimi blízkymi, ale aj pomôcť zamestnancom a zamestnávateľom čo najefektívnejšie pracovať na diaľku. Vládnym a zdravotníckym organizáciám poskytol prístup do svojej platformy Workplace zadarmo. Spoločnosť taktiež darovala 2 milióny dolárov na podporu liniek dôvery.

Náš tip
Facebook žaluje prevádzkovateľa Instagramových klonovacích stránok
6.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+