MojAndroid

Spoločnosť Facebook podala vo štvrtok žalobu na vlastníka webových stránok, ktorý údajne prevádzkoval sieť Instagramových klonovacích stránok. Podľa Gizmodo.com sa jedná až o 100 tisíc verejných profilov. Prevádzkovateľom týchto klonovacích stránok bol turecký štátny príslušník Ensar Sahinturk.

Facebook prihlásenie do účtu

Celková operácia prekročila vlastníctvo Facebooku a Instagramu. Facebook tvrdí podľa stránky Techcrunch.com, že existujú ďalšie spoločnosti, ktoré zhromažďovali dáta ich používateľov. Medzi tieto služby patrí Twitter, Amazon, LinkedIn a Youtube. Týmto spôsobom boli vraj porušené podmienky služby Facebooku.

Riaditeľka pre vymáhanie a súdne spory, Jessica Romero hovorí:

“Extrakcia dát narúša súkromie ľudí a schopnosť kontrolovať ich informácie, a teda je to zakázané našimi podmienkami”.

Facebook o týchto stránkach vedel už minimálne rok

Na celú operáciu bol použitý automatizovaný softvér, ktorý extrahoval dáta používateľov. Jednalo sa o profily, fotografie a videá z viac než 100 tisíc Instagramových účtov. To všetko prebiehalo bez povolenia používateľov. Tieto dáta boli následne zverejnené na konkrétnych klonovacích stránkach. Viaceré z nich mali dokonca podobné názvy ako samotný Instagram. Facebook tvrdí, že si bol vedomý o prevádzkovaní týchto sietí už v Novembri 2019. Taktiež, že jedna z nich začala svoju prevádzku v Auguste 2017.

Instagram

Spoločnosť spoluzakladateľa Marka Zuckerberga je agresívna v kampani proti vývojárom a organizáciám, ktorí zneužívajú jej platformu. Facebook z toho dôvodu nedávno podal ďalšie dve žaloby, na spoločnosti, ktoré predávali lajky a sledovateľov na Instagrame. Jednou z ďalších žalôb bolo dokonca prevádzkovanie siete obchodovania s falošnými zásnubami na platforme.

Náš tip
Zákaz používania Facebooku zvažuje ďalšia krajina

 

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
22.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+