Facebook sa rozhodol, že bude viac regulovať skupiny (Facebook Group). Ako inak, opäť je v hre dezinformácia a jej šírenie v rámci skupín na sociálnej sieti. Aby to však nebola hneď zo strany Facebooku cenzúra, necháva voľnú ruku správcom, no iba dočasne.
60 dní na skúšku
Facebook si všimol, že najmä z dôvodu volieb v USA narástol enormne záujem o skupiny. Či už verejné alebo súkromné a v rámci nich sa rovnako uvažujúci používatelia snažia podporovať a vymieňať si názory. Ich počínanie začalo vadiť, pretože ako uvádza Facebook, objavuje sa množstvo dezinformácií, a to treba sledovať.
Bez ohľadu na to, priamy zásah zatiaľ neprišiel a nastupuje určitá forma samoregulácie. Každý správca alebo moderátor skupiny bude mať skúšobné obdobie šesťdesiat dní, počas ktorého musí všetky príspevky v skupine manuálne schváliť. A Facebook bude sledovať práve toto obdobie dvoch mesiacov aby vyhodnotil, či moderátor skutočne selektuje klamlivé príspevky alebo nie. Ak bude záver negatívny, bude to znamenať, že Facebook zasiahne a skupinu zruší.
Opäť je to nástroj, ktorý vznikol kvôli americkým voľbám, kde sa sociálna sieť rozhodla zakročiť voči veľkej skupine, ktorá mala názov “STOP THE STEAL“ (zastavme kradnutie) a bolo v nej 360 000 členov, ktorí šírili teóriu, že voľby v USA ukradli Donaldovi Trampovi.
Toto je inak zaujímavý postoj, pretože mnoho kritikov uvádza, že Facebook má nechať priestor na verejné vyjadrenie názoru. Spoločnosť je však opačného názoru, opakovane zasahuje, ak sa domnieva, že jej používatelia šíria klamlivé alebo zavádzajúce informácie. A nerozlišuje pri tom, kto je autorom danej správy.
Správa o manuálnom schvaľovaní príspevkov vyvolala skôr negatívne reakcie
Správa o tom, že sa budú skupiny moderovať sami a každý jeden príspevok sa bude manuálne schvaľovať, vyvolala skôr negatívne reakcie. Pôvodná myšlienka, že všetko zabezpečí Facebook cez svoje algoritmy a pri spore nasadí vlastných platených kontrolórov, sa neuplatňuje v plnej miere. Mnohé skupiny sú založené bez záujmu niečo zarobiť alebo predávať, čiže ich práca navyše zaťažuje.
Pri niekoľkých členoch to nebude zásadnejšia prekážka, ak však je členov niekoľko tisíc, môže to byť záťaž, pretože to znamená aj niekoľko tisíc príspevkov a reakcií, ktoré bude administrátor všetky jednotlivo schvaľovať. A ešte nevie, či Facebook po uplynutí skúšobnej doby dvoch mesiacov nevyhodnotí dané schvaľovanie ako nevhodné a skupinu nakoniec aj tak zavrie.
Neustále sa diskutuje, do akej miery sú jednostranné zásahy Facebooku v poriadku. Nie je totiž žiadny orgán, ktorý by jeho rozhodnutia overoval a kontroloval. A tak sa Facebook stáva jediným garantom slobody prejavu a zároveň na tom istom mieste aj kontrolórom jeho porušovania.
zdroj foto: washingtonpost.com