MojAndroid

Kontrolné algoritmy sociálnej siete Facebook nemajú problém len so “zmyselnými krivkami” cibule. Prekvapivú agresivitu pri blokovaní podozrivého obsahu si mohli na vlastnej koži aj členovia projektu Lovci Šarlatánov, ktorí sa aktívne venujú boju proti šíreniu medicínskych dezinformácií a nezmyslom.

Ako na svojom Facebookovom profile upozorňujú zástupcovia projektu InfoSecurity.sk, táto sociálna sieť, razantne a prehnane zakročila proti príspevku, ktorý vyvracal masovo šírené dezinformácie. Problém bol zjavne v tom, že priložený obrázok už bol masívne šírený práve v súvislosti s falošnými informáciami, a tak sa zjavne ocitol na “čiernej listine”.

Napriek tomu, že samotný príspevok z produkcie stránky Lovci šarlatánov vysvetľoval ako sa veci majú v skutočnosti, pričom pri použitom obsahu mal byť uverejnený aj samotný zdroj -Lekárska fakulta Kalifornskej univerzity-, algoritmy ho nekompromisne zablokovali. Podľa všetkého k tomu došlo práve na základe jediného obrázka, ktorý sám o sebe neobsahuje žiadne nesprávne informácie.

“Pre svoj posledný post na FB som pracne našiel obrázky na internet a poctivo ku každému uviedol zdroj. Prvým obrázkom bola kresba, ako sa robí nazofaryngealny ster.

Je to obrázok, ku ktorému som uviedol aj zdroj – je to obrázok zo stránky fakultnej nemocnice LEKARSKEJ FAKULTY University of California. Je to veľmi kvalitný obrázok. Výsledok?

Facebook na nasej stránke, ktorá 7 rokov bojuje proti dezinformáciám ten obrázok zablokoval a označil nás za šíriteľov dezinformácií – lebo nejaká očividne ruská žumpa ho použila tiež – vid priloženia fotka.”

Streľba do vlastných radov

Bojovníci proti dezinformáciám sa kvôli algoritmom pre automatické blokovanie nevhodného obsahu paradoxne sami ocitli na pomyselnom zozname šíriteľov dezinformácií.

Situácia je to skutočne nepríjemná, najmä ak prihliadneme na históriu, povesť a úsilie stránky Lovci šarlatánov, no podľa všetkého ide skutočne o zlyhanie algoritmov. Pri všetkej tej snahe o odstránenie podvodného obsahu došlo zo strany Facebooku takpovediac k streľbe do vlastných radov.

Keď sa na chvíľu pozastavíme nad objemu obsahu, ktorý sa každodenne na Facebooku objaví, niečo podobné sa proste môže stať veľmi ľahko. Kontrolovať celú tú masu ručne je priam nemysliteľné.

Nič to ale nemení na skutočnosti, že dnes sa už dostávame do situácie, kedy bude nutné na prevádzkovateľov sociálnych sietí poriadne zatlačiť, aby v boji proti dezinformáciám prebrali potrebnú dávku zodpovednosti.

Náš tip
Ako sa chrániť pred podvodmi na Facebooku?
26.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+