MojAndroid

Facebook v reakcii na návrh zákona, ktorý má v Austrálii zmeniť pravidlá rozdeľovania online reklamy zablokoval austrálske spravodajské stránky. Sociálna sieť s novými pravidlami nesúhlasila a toto bol výsledok.

Austrálska vláda preto musela konať. Podľa portálu Theverge, Facebook spravodajský obsah obnoví, pretože vláda súhlasila so zmenou a doplnením navrhovaného kódexu vyjednávania o spravodajských médiách. Obsah by sa mal na Facebook vrátiť v najbližších dňoch.

Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v článku Ďalšie peniaze od Google, Facebook a spol. pre vydavateľov blokujú obsah.

Po obmedzení Facebooku v Austrálii miznú zo sociálnej siete aj oficiálne stránky

19.2.2021

Americký gigant Facebook sa rozhodol pre veru rázny krok. Používatelia z Austrálie majú zakázané spravodajské stránky na Facebooku. To všetko je podnetom na nedávne regulačné opatrenia zo strany samotnej austrálskej vlády.

Náš tip
Aký vplyv budú mať 5G siete na používanie hlasových služieb?

Facebooku sa zrejme nešťastnou náhodou podarilo zakázať aj stránky, ktoré sú riadené vládou

V krátkosti povedané, austrálski vydavatelia obsahu majú znemožnené zdieľať akýkoľvek obsah na Facebooku. Správcovia jednotlivých stránok však budú mať i naďalej prístup k funkciám daných stránok, vrátane štatistík a starého známeho štúdia pre autorov. Využívať je možné aj príslušnú dedikovanú aplikáciu.

Čo sa týka bežných medzinárodných používateľov, tí môžu samozrejme platformu Facebook využívať rovnako, ako predtým, len s tým rozdielom, že austrálske publikum má obmedzené zobrazovanie a zdieľanie príspevkov od nich.

Navyše, príspevky obsahujúce austrálske správy, nebude možné zobraziť, nie to ešte zdieľať ďalej. Samotní austrálski používatelia sociálnu sieť používať môžu v trochu obmedzenejšom režime. Nie je na nej možné zobraziť či zdieľať domáce a medzinárodné správy.

Zákaz sa mal dotknúť spravodajských stránok

Trochu sme vás teda uviedli do vzniknutej situácie. Preto už vám možno nepríde až tak prekvapujúci fakt, že stránky ako “Bureau of Meteorology”, “Department of Fire and Emergency Services Western Australia” a “Queensland Health” sa tvária, akoby nemali žiaden zdieľaný obsah.

Ide o štátne agentúry, ktoré boli pravdepodobne z Facebooku stiahnuté. Web The Verge hlási, že pred prihlásením sa do facebookového účtu je možné jednotlivé príspevky zdieľané týmito stránkami vidieť, no po prihlásení sa tvária, akoby nikdy nič na svoju časovú os nenahrali.

Najzaujímavejšie ale je, že na ani jednu spomínanú stránku by sa zákaz činností na Facebooku vzťahovať nemal. V niektorých prípadoch by odstránenie príspevkov z podobných stránok mohlo pre austrálsku verejnosť predstavovať istú formu rizika.

Niektoré z kmeňových oddelení krajiny totiž používajú práve platformu Facebook ako metódu varovania pred bezprostrednými rizikami pre verejné zdravie a bezpečnosť.

K vzniknutej situácii sa vyjadril aj samotný Facebook. Uviedol, že zákaz by nemal mať žiaden vplyv na vládne stránky, no pripustil, že mohlo dôjsť k zmätku v tom, do akej miery by malo obmedzenie siahať. Stránky, ktoré boli zasiahnuté nešťastnou náhodou, by tak mali byť vrátené naspäť do normálu.

Facebook
Facebook
Price: Free
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot

Náš tip
MWC 2021 bude v Barcelone hostiť 50 tisíc ľudí pod prísnymi opatreniami

23.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+