MojAndroid

Snaha získať od spoločností, ktoré ovládajú trh so správami, čo najviac peňazí, vyvoláva negatívne reakcie. Sociálni giganti síce platia, no sumy sú buď nízke alebo žiadne. Extrémnym príkladom reakcie je teraz Austrália, kde prišlo zo strany Facebooku k zablokovaniu obsahu.

Facebook vypína Austráliu

Okrem Európy, ktorá ide vlastnou cestou a má v boji za práva autorov a vydavateľov už Smernicu, sa snaží aj zvyšok sveta. Asi najviac je viditeľný teraz súboj Austrálii, ktorá sa dostala do sporu s Facebookom. A ako inak, opäť ide o peniaze a o to, koľko percent zo svojich príjmov z reklamy má pustiť sociálny gigant tým, ktorí jeho obsah vlastne spoluvytvárajú.

Aby sme dokončili európsky príbeh, tak napríklad Francúzsko už sumu má a vyvoláva to zmiešané reakcie. Posledný deň pre všetky členské štáty na transpozíciu uplynie 7. júna 2021. Austrália zažíva väčší boj, keďže Facebook reaguje celkom radikálne a vypol (zablokoval) všetok obsah, ktorý má spravodajský charakter.

Ide o reakciu na návrh zákona, ktorý má v Austrálii zmeniť pravidlá rozdeľovania reklamy z online priestoru. Tá je teraz delená medzi Google a Facebook (zhltnú až 81 % všetkých príjmov) a zvyšok trhu, ktorému ostáva 19 %. Základný argument, s ktorým sa proste nedá nesúhlasiť hovorí, že ani Google a taktiež ani Facebook by nedokázali mať príjmy, ak by nedávali reklamu aj k článkom, ktoré vytvárajú vydavatelia. A za to sa im podľa austrálskej vlády odmenia nesmierne malým podielom z príjmov na reklame. Napríklad Google reaguje tak, že nezdieľa obsah, iba upútavku na článok alebo zdieľa perex. A vyššia návštevnosť webu a teda autorského obsahu je iba vďaka vyhľadávaču. A keďže Facebook v Austrálii nechce ustúpiť, vyberá si možnosť boja s tamojšou vládou.

Zdroj: Pexels.com

Facebook reagoval radikálne

Reakcia Facebooku je radikálna, ak sa nachádzate v Austrálii, neviete si zobraziť žiadny obsah z miestnych alebo celosvetových médií, žiadne príspevky, žiadne spravodajstvo. Riešenie prichádza iba v podobe využitia inej sociálnej siete alebo návšteva priamo daného spravodajského webu. To však nebolo bez chýb, pretože Facebook zablokoval cez svoje algoritmy aj lokálne a národne inštitúcie, samosprávy, hasičov alebo zdravotnícke zariadenia. Teraz sa na sociálnu spoločnosť strhla vlna kritiky, pretože týmto krokom zrušila pre mnoho ľudí cenný zdroj informácii spojených s COVID-19.

Momentálne sa očakáva reakcia Googlu, ktorý zatiaľ po podobnému kroku nesiahol. Skôr rokuje s veľkými mediálnymi hráčmi, ako by mali vyzerať jeho platby za obsah. Ten, kto ostáva mimo hru, sú malé alebo samostatne pôsobiace vydavateľstvá. Tie nemajú takú silu, aby sa s Googlom dohodli. Budú tak musieť brať to, čo im zostane. A je ešte zaujímavé spomenúť, ako prichádza na pomoc Microsoft. Jeho Bing, ktorý sa neteší veľkej obľube, už pripravuje cez vedenie spoločnosti rokovanie s austrálskym premiérom, aby ponúkli náhradu. Ak Google a Facebook zlyhajú, Bing sľubuje plnohodnotnú náhradu pre celú Austráliu.

Facebook
Facebook
Price: Free
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot

zdroj foto: bbc.com, reuters.com

23.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+