MojAndroid

Spoločnosť Facebook sa v týchto dňoch zamýšľa nad tým, ako by obmedzila rôznorodosť svojej aplikácie na rôznych Android zariadeniach, čím by vyriešila množstvo problémov. A čo ich napadlo? Aktualizácie mimo obchodu Play Store. V zárodku je táto myšlienka veľmi zaujímavou a vyriešila by naozaj množstvo otázok a problémov, na druhej strane však stojí bezpečnosť a ďalšie bariéry, ktoré stoja proti realizácii tejto myšlienky. Ako to nakoniec bude?

Facebook-1
V oficiálnom vyhlásení spoločnosti sa píše, že chcú, aby ľudia používali najnovšiu verziu aplikácie, ktorá by sa im na Android zariadeniach aktualizovala automaticky, iba cez sieť Wi-Fi, aby neplatili za prenesené dáta od operátora.

Hoci by aktualizácie mimo Play Store spoločnosti Facebook pomohli vyriešiť problém s tým, že väčšina používateľov nepoužíva najnovšiu verziu aplikácie, stále existuje množstvo otázok, ktoré musia byť zodpovedané. Prečo sa však Facebook rozhodol pre práve takýto krok? Z dlhodobejších štúdií sa zistilo, že väčšina používateľov operačného systému Android nedbá na aktualizáciu svojich aplikácií. Boja sa, že stratia dáta, že si nezvyknú na nový dizajn a podobne, pritom však nemyslia na to, že nová aktualizácia so sebou často prináša opravu už známych chýb, vylepšené funkcie a dokonca aj novinky, ktoré môžu zlepšiť celkovú prácu s aplikáciou či hrou. Preto sa Facebook zamyslel nad tým, či by aktualizácie svojej aplikácie nemohol používateľom jednoducho “nanútiť”.

facebook-phone

Okrem toho, že je vnútenie aktualizácie dosť tvrdé riešenie, je potrebné vyriešiť aj niekoľko ďalších problémov. Prvým z nich je to, či vôbec Google dovolí na Play Store umiestniť aplikáciu, ktorá sa bude neskôr aktualizovať priamo (mimo Play Store). Takýto typ aplikácií (Swype, Amazon AppStore, …) je totižto takmer v 100% miere dostupný na stiahnutie len z externých odkazov. Druhým problémom je aj bezpečnosť, nakoľko sťahovanie aktualizácie zo vzdialených serverov spoločnosti zabezpečí priamy tok dát medzi zariadením a serverom, čo je priam pozvánka pre hackerov, ktorí by tak mohli jednoducho získať dáta používateľa. Na inštaláciu takýchto aktualizácií by zrejme bolo nutné povolenie “Inštalácie z neznámych zdrojov“, čo je rovnako šanca pre hackerov, aby po internete šírili malware pomocou externého .apk súboru, ktorí si ľudia v prípade záujmu nainštalujú a nebudú na to nijako špeciálne upozornení. A pri mase ľudí, ktorá Facebook používa na dennej báze, by bol potencionálnym cieľom pre hackera takmer každý druhý používateľ Andoidu na svete. Uvidíme teda, ako Facebook s externými aktualizáciami svojej aplikácie pochodí a o prípadných zmenách vás budeme samozrejme informovať.

Zdroj: Facebook via PhoneArena

16.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+