MojAndroid

Ak chce zákazník využívať niektorú zo služieb mobilného operátora, zvyčajne si môže na webe overiť jej dostupnosť. 4ka od začiatku príchodu na slovenský trh neponúka mapu pokrytia v takom rozsahu, na akú sme zvyknutí od konkurencie. Aj keď sa situácia za roky výraznejšie zlepšila, stále je čo vylepšovať.

Mohlo by vás zaujímať:

Ukazuje to napríklad aj nová mapa pokrytia 5G sieťou. Nenájdete ju však na tradičnom mieste, kde by ju zrejme každý hľadal, teda v sekcii Podpora -> Mapa pokrytia, ale v časti Vyskúšajte 5G. Na stránke venovanej štandardnej mape pokrytia síce hore svieti obrázok s 5G, ale zobrazí sa vám tu iba dostupnosť 2G alebo 4G.

Mapa 5G 4ky sa zobrazuje v obmedzenom rozsahu
Mapa 5G sa zobrazuje v obmedzenom rozsahu | Zdroj: 4ka

5G 4ky dostupné v 13 mestách

Operátor na stránke venovanej 5G dáva možnosť zobraziť si pokrytie v 13 mestách Slovenska. Po zvolení konkrétneho mesta si môžete mapu priblížiť a pozrieť si, či na vašej ulici máte k dispozícii 5G 4ky. Vyhľadať konkrétnu ulicu zadaním jej mena ale nie je možné. Mimo väčších miest služby v sieti piatej generácie najmladší operátor neponúka, pretože ním využívaná frekvencia 3,7 GHz je vhodná práve pre mestá, nie vidiek.

Rýchlosti 5G pripojenia využijete napríklad pri streamovaní videa a sťahovaní multimédií. 4ka sa nedávno v tlačovej správe vyjadrila, že “rozširuje 5G sieť všade tam, kde to dáva zmysel”. Postupne počas tohto roka pribudnú ďalšie lokality s možnosťou využívania výhod 5G pripojenia.

Ako je na tom konkurencia?

Konkurenční operátori sú na tom s 5G pokrytím oveľa lepšie, no treba podotknúť, že využívajú aj iné frekvencie. Podľa posledných údajov dosahuje pokrytie od O2 76,5 % populácie Slovenska, Orange komunikoval koncom apríla dostupnosť pre 65,6 % obyvateľstva a Telekom zatiaľ 55,3 %.

Náš tip
Ako veľmi škodí batérii smartfónu bezdrôtové nabíjanie?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+