MojAndroid

Za posledný rok sa na internete rozmohli sofistikované podvody, ktoré sa tvária ako bežné investičné skupiny a lákajú ľudí, aby investovali peniaze s vidinou ich rýchleho zhodnotenia. Agentúra Eurojust v kooperácií s Europolom proti ním nedávno behom dvoch akčných dní zakročili vo viacerých krajinách. Informoval o tom Europol.

Podvodníci dokázali nalákať až 33 tisíc obetí

Koordinovaná akcia proti podvodnej online investičnej platforme sa uskutočnila na žiadosť nemeckých úradov v marci 2023. Počas dvoch dní bolo zatknutých päť podozrivých a prehľadaných 15 miest v Bulharsku, Rumunsku a Izraeli, vrátane piatich nelegálnych call centier. Podvodná investičná platforma vzala peniaze najmenej 33 tisíc obetiam, od ktorých mali vylákať až 89 miliónov eur.

telefonaty
Podvodníci používajú rôzne techniky ako vylákať od obetí peniaze | Zdroj: Filip Spevár

Podvodná platforma prilákala obete profesionálne vyzerajúcimi bannermi na webových stránkach a propagáciou prostredníctvom sociálnych médií. Navyše využívali call centrá v rôznych európskych krajinách. Prostredníctvom falošnej grafiky a sľubov lákali podvodníci obete na vysoké zisky a motivovali ich na malé počiatočné investície vo výške od 200 do 250 eur.

Vďaka nízkym úrokovým sadzbám v tomto období lákalo investorov investovanie do vysoko rizikových finančných nástrojov, ako sú binárne opcie. Tie majú vysoké potencionálne zhodnotenie, niekedy až 91 % z investovanej čiastky na jednu opciu, preto sú tak atraktívnym obchodným nástrojom. Keďže sú ľahko náchylné na podvody, tak sa práve oni používajú pri spomínaných investičných online podvodoch.

Akciu proti podvodným internetovým investičným platformám koordinovala agentúra Eurojust, pričom Europol zriadil vyhradenú operačnú pracovnú skupinu. Na akcii sa podieľalo až 33 nemeckých policajtov a vyšetrovateľov. Počas akcií bol zaistený celý rad cenných aktív, vrátane luxusných hodiniek, elektronických zariadení, hotovosti, bitcoinov, bankomatových kariet a množstvo dokumentov s dátovými nosičmi.

Náš tip
Garmin Instinct 2X Solar: Nové smart hodinky s väčším displejom a LED svietidlom
17.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+