MojAndroid

Portál MôjAndroid.sk len nedávno spustil hlasovanie o najlepšie bankové aplikácie z pohľadu smart funkcií – Smart Banka 2023. Anketa trvá do dnešného dňa, 31. marca 2023 a odovzdaním vášho hlasu sa automaticky zúčastňujete aj súťaže o smartfón v hodnote 1000 eur.

V rámci ankety pripravujeme sériu článkov, ktoré majú priblížiť tie najdôležitejšie témy v oblasti inteligentného bankovníctva. V tomto článku sa venujeme finančnej gramotnosti a plánovaniu pomocou aplikácie.

Sledujte si tok peňazí, sporte, kategorizujte

Štandardnou funkciou je dnes možnosť filtrovať prichádzajúce aj odchádzajúce platby. Niektoré bankové aplikácie ponúkajú pokročilé filtre a inteligentné vyhľadávanie. Kategorizovanie výdavkov je práve jednu z funkcií navyše, každá banka ju totiž neponúka. Čo sa týka finančného plánovania, banky ponúkajú viacero funkcionalít.

V zásade platí, že všetky sa snažia svojich klientov vzdelávať v oblasti financií. Cieľom je, aby k svojim úsporám pristupovali správne. Niektoré banky ponúkajú určite formy motivácie v podobe špeciálnych druhov sporenia, napríklad po každom nákupe a podobne. Slovenských bánk, ktoré sa uchádzajú o vaše hlasy, sme sa opýtali práve na tieto témy.

Našich bánk sme sa v súvislosti s touto témou opýtali tieto 3 otázky a tu sú ich odpovede:

  • Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?
  • Ponúka vaša banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to automaticky?
  • Existujú v aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

mBank

Na otázky odpovedá Lukáš Kiac, vedúci rozvoja mobilného a internetového bankovníctva mBank

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

Možnosť filtrovať históriu transakcií patrí z nášho pohľadu k základným funkciám každej bankovej aplikácie. V mBank majú naši klienti k dispozícii veľmi podrobné filtre a veľkou výhodou je aj dostupnosť kompletnej histórie od založenia účtu. Minulý rok sme v našej mobilnej aplikácii zaviedli aj ďalšiu užitočnú funkcionalitu – možnosť vyfiltrovať si v histórii transakcií svoje výdavky za všetky predplatené služby. Naši klienti tak majú o svojich platbách ešte lepší prehľad a správa ich financií je ešte jednoduchšia.

Ponúka vaša banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to automaticky?

V aplikácii mBank naši klienti na hlavnej obrazovke vidia „tachometer“, ktorý ich informuje o aktuálnych výdavkoch a porovnáva ich s predchádzajúcim obdobím. Kategorizácia jednotlivých výdavkov prebieha automaticky a správne zaradenie dosahuje až 95%. Naša aplikácia klientom umožňuje v prípade potreby kategóriu tiež zmeniť.

Existujú v aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

V tejto chvíli sú nástroje na finančné plánovanie dostupné iba v internet bankingu. Aplikácia mBank však ponúka najmodernejšie možnosti nielen čo sa týka spravovania účtu, ale aj nastavení platobnej karty. Klienti si môžu nastaviť a meniť limity podľa toho ako im to aktuálne najviac vyhovuje, vedia si tiež zablokovať niektoré typy platieb či pridať kartu do telefónu a platiť len s jeho pomocou.

Prima Banka

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

Áno, aplikácia Peňaženka umožňuje filtrovať zrealizované transakcie (prichádzajúce aj odchádzajúce) podľa viacerých parametrov, a to konkrétne: podľa kategórie príjmy, výdavky, filtrovať len odoslané príkazy, filtrovať podľa zvolenej sumy, dátumu, čísla účtu príjemcu, variabilného, špecifického či konštantného symbolu alebo informácie pre príjemcu. Zároveň je možné v zrealizovaných transakciách fulltextovo vyhľadávať.

Ponúka vaša banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to automaticky?

Áno, klient si môže v aplikácii svoje transakcie (príjmy a výdavky) aj kategorizovať a vytvoriť si tzv. Rozpočet a Prehľad výdavkov. Jednotlivé transakcie je potrebné kategorizovať manuálne, nefunguje to automaticky.

Existujú v aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

Len možnosť manuálne si kategorizovať prehľad výdavkov a rozpočet.

Slovenská sporiteľňa

Na otázky odpovedá Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

Platby je možné filtrovať podľa dátumu a sumy. George na obrazovke vyhľadávania ponúka aj niekoľko návrhov vyhľadávania (bublín) pre ešte rýchlejšie vyhľadávanie. Napríklad Včera, Minulý týždeň, Aktuálny mesiac, Platba kartou, Amazon, iTunes

Ponúka vaša banka možnosť kategorizácie výdavkov? Funguje to automaticky?

Áno, ponúkame finančného manažéra, ktorý automaticky kategorizuje prichádzajúce a odchádzajúce transakcie. Klient si môže na stránke George vytvoriť aj vlastné pravidlá, napríklad platím nájom na konkrétny IBAN a môžem vytvoriť pravidlo pre všetky takéto transakcie. Pravidlá je možné zatiaľ vytvárať iba na webe. Okrem toho apka obsahuje prehľad výdavkov u rôznych obchodníkov.

365.bank

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

Áno, v aplikácii 365 môže klient podrobne filtrovať transakcie v rámci svojej histórie počas posledných dvoch rokov. K dispozícii má parametre ako suma, typ výdavku (prijatá/odchádzajúca platba) alebo aj kategóriu transakcie, ako sú platba kartou, výber hotovosti z bankomatu alebo na pobočke, úhrada poplatku, inkaso, či trvalý príkaz. Platby je možné filtrovať aj podľa ich stavu, napríklad či sú zrealizované/nezrealizované alebo čakajúce. Klient si môže filtrovať aj platby odchádzajúce na klasické sporenie alebo v rámci automatického typu sporenia s názvom Syslenie, ktoré funguje na princípe zaokrúhľovania platieb.

Zároveň je pre klienta dostupné fulltextové vyhľadávanie, vďaka ktorému si vyhľadá platbu napríklad podľa mena príjemcu alebo informácie v poznámke, platobného partnera, variabilného symbolu, dátumu platby alebo jej výšky.

Ponúka vaša banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to automaticky?

Klient má možnosť v aplikácii 365.bank sledovať stav svojich výdavkov v rámci funkcionality inteligentný zostatok, vďaka čomu vždy vie, koľko môže ešte minúť do ďalšej výplaty. Ten automaticky prepočítava výdavky a plánované platby, ako sú trvalý príkaz, splátka úveru, sporenie a ďalšie, a porovnáva ich vo vzťahu k príjmu (výplate). Klient má tak prehľad o tom, čo všetko ho v rámci daného mesiaca čaká zaplatiť a teda aká časť peňazí mu po úhrade všetkých výdavkov zostane.

Existujú v aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

Okrem spomínané inteligentného zostatku sa snažíme aj ďalšími dostupnými nástrojmi v našej aplikácii klientov edukovať o dôležitosti finančného plánovania. Našim cieľom je, aby si svoje krátkodobé a strednodobé výdavky plánovali a pravidelne si na ne odkladali. Ideálne na každý výdavok zvlášť, aby mali lepší prehľad. Zároveň v rámci finančného plánovania ich vedieme nielen k pravidelnému sporeniu, či vytváraniu finančnej rezervy, ale aj investovaniu.

V aplikácii je možné jednoducho a online sporiť alebo investovať, a to pravidelne alebo jednorazovo. Na sporiacom podúčte si klient môže založiť až 50 samostatných sporení naraz. Každý typ sporenia je možné ľubovoľne pomenovať a priradiť k nemu obrázok. Týmto spôsobom vie klient prehľadne sledovať, koľko má nasporené a koľko mu chýba k stanovenému cieľu.

Naši klienti majú v aplikácii k dispozícii okrem klasického sporenia aj automatický typ sporenia tzv. Syslenie. Ide o sporenie, ktoré funguje na princípe automatického zaokrúhľovania platieb bez toho, aby si to klient uvedomoval. Môžu si pritom vybrať medzi depozitným, ale aj investičným Syslením, kde už centové sumy z každej platby banka klientovi automaticky posiela do vybraného podielového fondu. Okrem toho typu mikroinvestovania môžu prostredníctvom aplikácie investovať aj klasickým spôsobom do podielových fondov.

Tatra banka

Je možné v aplikácii filtrovať prichádzajúce a odchádzajúce platby podľa viacerých parametrov?

V aplikácii Tatra banka si klienti môžu platby filtrovať podľa rôznych parametrov. Napríklad si môžu zadefinovať vlastný časový interval pohybov na účte, môžu tiež vyhľadať platbu podľa jej výšky alebo názvu obchodníka / protistrany. Samozrejmosťou je vyhľadávanie podľa IBAN. Mobilná aplikácia Tatra banka umožňuje tiež vyhľadávanie podľa variabilného, špecifického alebo konštantného symbolu.

Ponúka vaša banka možnosť kategorizovať výdavky? Funguje to automaticky?

Aplikácia Tatra banka umožňuje klientom, aby sledovali svoje výdavky pomocou Spending reportuTB. Transakcie sú automaticky zaradené do preddefinovaných kategórií napr. Auto, Supermarket, Náklady na bývanie a pod. Používatelia si však môžu jednotlivé kategórie upraviť podľa seba (zmeniť farbu, ikonu, nastaviť rozpočet) a prípadne transakciu preradiť do inej kategórie.   Klienti majú navyše možnosť zvoliť si vlastné obdobie pre zobrazenie príjmov a výdavkov, napríklad  v závislosti od termínu výplaty. V rámci nového dizajnu sme minulý rok priniesli nové prehľadnejšie grafické zobrazenie a interaktívne stĺpcové grafy. 

Existujú v aplikácii nejaké nástroje na finančné plánovanie?

Pri finančnom plánovaní klientom pomáha nielen Spending reportTB, ktorý kategorizuje už zrealizované transakcie, ale aj záložka Majetok a záväzky. Tá poskytuje aktuálny pohľad na celkovú finančnú bilanciu klienta.  V mobilnej aplikácii nájdu klienti taktiež časť Ciele, ktoré slúžia na plánovanie sporení a investícií.

Vyhrajte smartfón v hodnote 1000 eur

Neváhajte a odovzdajte hlas svojej obľúbenej bankovej aplikácii. Do žrebovania o smartfón v hodnote 1000€ budú zaradení všetky hlasujúci v ankete Smart Banka 2023, ktorí úspešne odovzdajú platný hlas.

Neviete sa rozhodnúť? Porovnajte si banky

Na stránke SmartBanka.sk nájdete zoznam všetkých zapojených bankových aplikácií a po kliknutí na ktorúkoľvek z nich vidíte podrobný zoznam funkcií, ktoré klientom ponúka. Veľmi jednoducho si tak môžete porovnať funkcie aplikácií jednotlivých bánk a vybrať tak tú, ktorá je podľa používateľov najlepšia.

Smart Banka INDEX

Neoddeliteľnou súčasťou Smart Banky je Smart Banka INDEX – systém hodnotenia mobilných bankových aplikácií na základe informácií získaných od ich reálnych používateľov v ankete Smart Banka. Ide o živý systém, v ktorom sú zohľadnené všetky pozitívne aj negatívne skúsenosti a názory používateľov na jednotlivé bankové aplikácie.

Smart Banka INDEX bude v najnovšej podobe zverejnený po skončení hlasovania Smart Banka 2023, aby reflektoval aktuálny stav jednotlivých bankových aplikácií. Aj Váš hlas môže rozhodnúť a zamiešať celkové poradia. Preto neváhajte a hlasujte!

Výsledky budú zverejnené do konca apríla.

 

31.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+