MojAndroid

Súčasná epidémia koronavírusu COVID-19 aktivizovala vývoj rôznych mobilných aplikácii pre boj s nákazou. U nás je momentálne najznámejšou asi aplikácia Zostaň Zdravý, ktorá vás upozorní, ak je vo vašej blízkosti nakazený človek. Vo vývoji aj riešenie spoločnosti Sygic alebo Polície SR. Spoločnosť ESET, známa produktmi v oblasti IT bezpečnosti, sa rozhodla vývojárom tohto typu aplikácií pomôcť.

Koronavírus vizualizácia

ESET overí bezpečnosť aplikácií pre boj s COVID-19 so zľavou

Pomoc ESETu spočíva v tom, že zníži ceny za služby penetračného testovania o 50 %. Samozrejme sa to netýka všetkých vývojárov aplikácií, ale organizácií verejnej a štátnej správy alebo zdravotníckych organizácií, ktoré vyvíjajú aplikácie pre boj s koronavírusom Covid-19. A v odôvodnených prípadoch je dokonca ESET pripravený poskytnúť tieto služby bezplatne. Asi teraz pýtate, čo to je penetračné testovanie?

V podstate ide o preverenie bezpečnosti aplikácií  praktickou formou so súhlasom ich tvorcov alebo predajcov. Spoločnosť ich skúsi prelomiť podobnými postupmi, aké používajú hackeri. Často sa takýto spôsob overenia zabezpečenia nazýva etický hacking.

Penetračné overenie ESETu využívajú hlavne slovenskí a českí vývojári. Overenie bezpečnosti nových aplikácií ale webových portálov bude podľa spoločnosti v nasledujúcich mesiacoch dôležité. Kvôli epidémii a karanténe budú ľudia smerovať svoje aktivity do kybernetického priestoru viac než predtým.

Vyjadrenie riaditeľa služieb spoločnosti ESET

“Domnievam sa, že aktuálna situácia s ochorením COVID-19 bude smerovať k zvýšenému presunu aktivít obyvateľstva a štátu do kybernetického priestoru a k vývoju nových aplikácií. Pokiaľ používané aplikácie nebudú dôsledne bezpečnostne testované a prevádzkované, môže dôjsť k úniku osobných údajov alebo citlivých zdravotných informácií obyvateľstva. Rovnako sme svedkami zvýšeného záujmu obyvateľstva o služby e-shopov. Nedostatočne zabezpečené nákupné portály môžu ohrozovať súkromie a platby nakupujúcich alebo môžu byť prostriedkom na šírenie škodlivého kódu pre používateľov s nedostatočnou bezpečnostnou ochranou. Zvyšovať povedomie o IT bezpečnosti sa snažíme už mnoho rokov, uvedeným témam sa však budeme ešte hlbšie venovať na našom blogu na stránke eset.sk, kde v krátkej dobe uverejníme sériu článkov týkajúcich sa bezpečnosti aplikácií v kybernetickom priestore.”

Peter Dekýš, riaditeľ služieb spoločnosti ESET

Náš tip
Najlepšie aplikácie, ktoré vás spoja s vašimi blízkymi | Redakčný výber
25.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+